Saanhan nauraa, ette ole ainoat

Eipä tarvita rutikuivaa sytytyslankaa, kun voi päätellä, että mitä iäkkäämmäksi ihminen etenee, sitä äksympi ja räjähdysherkempi, ja altis riitelemään.

Vilkaiskaa huviksenne Seiskakymppisten saittia, siellä taitaa olla matseja useammassa ketjussa. Ihan liiga tasoa. Tämä palsta laskettakoon maakuntasarjaksi mutta hyvällä vauhdilla menossa liigaan.
22269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Masennus on iskenyt nuorempiin ikäluokkiin.

1Äänestä

Valioliigan ottelu Chelsea-ManU on juuri menossa telkussa.

Äänestä
  • Liian rajua, en voi katsoa mitään niin jännittävää.

    1Äänestä

Joku gerontologian tutkija sanoi, että on väärä käsitys, kun sanotaan elämän hiovan kulmia. Usein mielipiteet vain kärjistyvät. Jos on nuorena ollut säästäväinen, on vanhana suorastaan itara.
Toisaalta jos nuorempana on ollut joviaali ihminen, niin miksi sekin luonteenpiirre ei voisi kehittyä? Itse tunnen muutaman vanhan kärttyisän ihmisen, mutta tunnen myös mukavia ikääntyneitä ihmisiä.

1Äänestä
  • Noin on käynyt omallekin kohtalolleni, haluan tuntea ja kohdata vain mukavia ihmisiä. Siinä olen onnistunut kohtuullisen hyvin.

    1Äänestä

Mitenlie, onko vika kaverissa vai itsessä, mutta puhelinsoitot kummasti loppuneet parilta kaverilta, kun olen laukonut suoraa puhetta. Tosin en ole enää vanhempana kovin innokas maailman parantaja.

1Äänestä
  • Minusta tämä 60 palsta on ihan paras. Olen niin nauranut vedet silmissä miltei koko päivän. Onneksi tuli tuo Arto Nyberg välillä, ettei ihan hervottomaksi päässyt.
    Toisaalta hyvä se on nyt nauraa varastoon, jos seiskakymppisissä sitten hymy hyytyy.

    1Äänestä

  • Saga.Kabinetti kirjoitti:

    Minusta tämä 60 palsta on ihan paras. Olen niin nauranut vedet silmissä miltei koko päivän. Onneksi tuli tuo Arto Nyberg välillä, ettei ihan hervottomaksi päässyt.
    Toisaalta hyvä se on nyt nauraa varastoon, jos seiskakymppisissä sitten hymy hyytyy.

    Ei hätää vaihdat nimimerkin ja jatkat plus kuuskympissä.

    2Äänestä

  • alaikäinenminä kirjoitti:

    Ei hätää vaihdat nimimerkin ja jatkat plus kuuskympissä.

    Kiitos vinkistä :)

    1Äänestä

  • Saga.Kabinetti kirjoitti:

    Kiitos vinkistä :)

    Laita nimeksi tellu.terassilta70miinus

    Äänestä

  • esi.ja.merkiksi kirjoitti:

    Laita nimeksi tellu.terassilta70miinus

    Missä ainoa oikea Tellukka mahtaa olla?

    1Äänestä

  • liian.rauhallista kirjoitti:

    Missä ainoa oikea Tellukka mahtaa olla?

    Ibitsalla kanarialla taikka mallorkalla

    1Äänestä

Saat toki nauraa,
mutta en kyllä ymmärrä, mitä ihmeen nauramista jossain riitelyssä on.
Päin vastoin joskus itkettää kun toisia yritetään vasiten lyödä,
usein ilkein sanoin läpsiä.
Huvinsa kullakin, sanoisin.

Kohtahan sinne seitsemänkymppisiin mennään,
mutta kyllä mulle pelkät kylätappelut riittävät silloinkin.

Jatka sinä vaan nauramista,
iloista ihmistä on kivampi katsella,,,
vaikka tyhjästä nauraisikin.

1Äänestä
  • Iva ja pilkkanauru ei ole iloista katsottavaa.

    1Äänestä

  • Olen niin pöljä, että minulta unohtuu usein se, että miksi riidellään. Jään seuraamaan sananikkareita ja monesti juuri oikealla hetkellä sanotut sanat saavat repeilemään. Tämä täällä kuuskymppisissä, en kurkkinut seiskakymppisiin.

    Henkilöön kohdistuneet pilkat eivät tietenkään naurata.

    1Äänestä

Totta, on olemassa sellainen sanonta, että vanhalle saa nauraa, mutta ei vammaiselle. Vanhaksi,62v.olen tullut. Oikeastaan minua usein naurattaa omat toilailuni ja huvittaa se työkavereitanikin.

1Äänestä
  • Kas tänään sinä olet jo 62 vuotias. Eilen kirjoitit että olet just täyttänyt 60 vuotta. Jaa jaa niin se aika kuluu ja toiset vanhenee nopeammin kuin toiset.

    Heh, kyllähän tänne voi kaikkea sontaa kirjoittaa kukapa sen estää

    2Äänestä

  • satavuotiass kirjoitti:

    Kas tänään sinä olet jo 62 vuotias. Eilen kirjoitit että olet just täyttänyt 60 vuotta. Jaa jaa niin se aika kuluu ja toiset vanhenee nopeammin kuin toiset.

    Heh, kyllähän tänne voi kaikkea sontaa kirjoittaa kukapa sen estää

    Osa sontakuormasta lapioidaan pois : DDD

    Äänestä

Toisaalta on niin, että työkaverit ovat 18-40 vuoden väliltä ja vieläpä enin osa naisia, mieshoitsu kun olen.

1Äänestä
  • Vuorotyössä niinkuin porvoolainen.

    Äänestä

  • synkkais.hyvin.yhdessä kirjoitti:

    Vuorotyössä niinkuin porvoolainen.

    Lupsakka, sopuisa mies tää porvoolainen: DDDD

    Äänestä

-maailmaa ei voi parantaa eikä aina ole sopivaa olla mitään mieltä gerontologinakkan esintyvien vanhusten väitteistä korostuneista itaruusjutuista - kun ihmisille satelee kymmeniä lahjoituspyyntöjä päivittäin - jossain muuallakin lie vikaa kuin vanhenevissa ihmisiss ja sairasteluissaan - enempikin yhteiskuntaongelmaa
- mit ei ääneen saa edes sanoa - rahat tai henki
-vaiko mieluusti kaikki muukin niitten ohella?

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Katsonut.olen kirjoitti:

Eipä tarvita rutikuivaa sytytyslankaa, kun voi päätellä, että mitä iäkkäämmäksi ihminen etenee, sitä äksympi ja räjähdysherkempi, ja altis riitelemään.

Vilkaiskaa huviksenne Seiskakymppisten saittia, siellä taitaa olla matseja useammassa ketjussa. Ihan liiga tasoa. Tämä palsta laskettakoon maakuntasarjaksi mutta hyvällä vauhdilla menossa liigaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu