Maatiloille koittaa hyvät ajat!

Viime vuonna julkistetun EU:n komission tutkimuksen mukaan yhdeksän kymmenestä EU-kansalaisesta pitää omaa maataloutta tärkeänä!

Pakkohan tähän luottamukseen on vastata, vastikkeellisia korvauksia lisätään ja se hyväksytään täysin, niin hallinnon kuin kansalaistenkin taholta


Eipä ole aihetta seurata tällä palstalla vaahtoavan 10% hölmöjä juttuja, niillähän ei ole sanottavampaa merkitystä!
10197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vastikkeellisia maatalouskorvauksia tullaan lisäämään pomminvarmasti koska suomalaiset haluavat syödä suomalaista ruokaa!

Jokainen maatalouteen sijoitettu euro kasvaa silkkaa voittoa hyvän halutun ruoan muodossa ja suomalaiset ovat taas tyytyväisiä!

Ei tarvitse ostaa ulkomaista ruokaa!

Äänestä
  • Sen sijaan vastikkeettomat, pummien varastamat KELA tuet pitäisi nopeasti poistaa kokonaan näiltä kaupungeissa asuvilta siipeilijöiltä.

    Äänestä

  • Ei tarvitse ostaa ulkomaan ruokaa, eikä ole varaakaan kun elintarvikemenot on suomalaisilla noin 13 miljardia euroa/vuosi

    Hallitus ei oikein lämpene lisälainan ottoon.

    Äänestä

Suomalainen ruoka on älyttömän kallista aina vaan kansallisista isoista maataloustuista huolimatta.

Äänestä
  • Höpönhöpö, Tallinnan ruokakorikin on jo ohittanut suomalaisen ruoan kalleudellaan...

    Äänestä

  • mietivähän kirjoitti:

    Höpönhöpö, Tallinnan ruokakorikin on jo ohittanut suomalaisen ruoan kalleudellaan...

    Tuo pitää paikkansa, hiljattain kerrottiin että Tallinnan ruoka on kalliimpaa.

    Äänestä

Kuulin juuri yhden isännän kommentin,mitä ihmiset maksaa kaupassa heidän tuottamastaan ruuasta?En muista mikä tuote oli,mutta sellainen laari, mistä ihmiset itse pussittaa. No,entä hinta? Isäntä saa tuottamastaan elintarvikkeesta 0,30e kilo ja hintalappu oli asiakkaille kaupassa 2,20e kilo. Niin,kuka vie ihmisten rahat, tämä maanviljelijä vai kauppa, että syyttäkää tukkuliikkeitä ahneudesta. Kukaan ei koskaan hauku K-tai S-ketjua ruuan hinnasta ja maanviljelijän täytyisi elättää ilmaiseksi kaupunkilaisten mielestä kauppoja,että saadaan uusia marketteja joka notkoon. Jos kauppaketjut lopettaisi ahneuden ja antaisi viljelijälle kyseisestä tuotteesta esim. 1,55e ,niin tukea viljelijöille ei tarvitsisi maksaa, kaikki olisi tyytyväisiä, paitsi tukkuliikkeiden johtajat. Suomessa on 300 erilaista tukea, jolla ihmiset tulee toimeen, lisäksi on teollistamis ym. tukia . Nokia sai 100 milj. tukea ja vei työpaikat kiinaan, kukaan ei porannut, eikä vaatinut tukia takaisin, mutta maatilaa on vähän vaikeampi siirtää halpamaihin. Kun nyt jokainen suomalainen nyt joulunakin muistaisi ostaa vain suomalaisia,suomessa valmistettuja lahjoja, niin ehkä joskus ei tarvitse tulevaisuudessa työttömyystukia maksella, ym. tukia toimettomille.

Äänestä
  • Asiallinen kommentti!

    Äänestä

  • täydetpisteet kirjoitti:

    Asiallinen kommentti!

    OSAATKO VAAN IMARRELLA MUITA VAI OSAATKOS HINNOITELLA TUOTTEESI

    Äänestä

  • ETVARMASTIOSAA kirjoitti:

    OSAATKO VAAN IMARRELLA MUITA VAI OSAATKOS HINNOITELLA TUOTTEESI

    OSAATKO PITÄÄ SUUTA SOUKEMMALLA SUN PITÄÄ KUMARTAA JA NÖYRISTELLÄ MUA KOSKA TEEN SULLE RUOKAA

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


markkinatvoittaa kirjoitti:

Viime vuonna julkistetun EU:n komission tutkimuksen mukaan yhdeksän kymmenestä EU-kansalaisesta pitää omaa maataloutta tärkeänä!

Pakkohan tähän luottamukseen on vastata, vastikkeellisia korvauksia lisätään ja se hyväksytään täysin, niin hallinnon kuin kansalaistenkin taholta


Eipä ole aihetta seurata tällä palstalla vaahtoavan 10% hölmöjä juttuja, niillähän ei ole sanottavampaa merkitystä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu