Mulla on semmonen parin sentin pitunen, luultavasti turvonnut imusolmuke, aivan sisäreidessä, vähän matkan päästä uloimmista häpyhuulista. Patti on ollut siinä jo jokusen pari kuukautta ellei enemmänkin. Ajattelin hakeutua lääkärille, mutta olen alaikäinen enkä halua, että vanhempani saa tietää tästä. Kukaan ei varmaan mielellään ala lärppiä mun alapäätä missään terveyskeskuksen avovastaanotolla, eli pitäiskö mun hankkiutua gynekologille? Siitä sitte varmaan tulee laskua ja sitte mun vanhemmat saa ainaki kuulla! Missä mun tosiaan kannattais mennä käymää?
Osaako kukaan sanoa, mitä tehdä?
Paniikkiaaapukkaa
190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voit mennä yleislääkärille eli terveyskeskukseen. Itse sain teininä kainaloiden karvojen ajosta kainalon imusolmukkeet suurenemaan. Myöhemmin on ollut nivusen tienoolla imusolmuke turvonnut, mutta kai se on pienentynyt omia aikojaan. Oletan karvojen ajelun olleen syynä siihenkin.
Eli varaa aika terveyskeskukseen. Välttämättä ongelma ei edes ole gynekologinen. Onhan se hyvä tutkia. Sitä paitsi ainakin minun logiikalla imusuonisto kulkee sydämeen päin. Eli gynekologiset ongelmat pitäisi ilmetä ylempänä, ei alempana. Patti voi olla jokin muukin patti.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Imusolmuke