järkky keittiö

avestiaa

Hyvät ihmiset. Täällä on todella paljon valitettu eri firmojen keittiöiden toimitukseen ja asennukseen liittyvistä ongelmista. Nyt on pakko jakaa yks juttu. Tämän keittiiön asennusvaiheesta en tiedä mitään mutta sen laadusta voin kertoa sitäkin enemmän. Olen muuttamassa asuntoon missä myyjän mukaan on 10 v vanha keittiö. Joo. Avestia on merkki. Kodinkoneet ovat tasokkaita ja arvioisin päältä katsoen, etteivät ole edes sitä 10 vuotta. Papereita ei enää ole. Mutta ne kalusteet. Nyt ei taida ihan merkkimäärävaatimukset riittää. Mistä aloittaisin. Olen elänyt 10 v keittiön kanssa, 7 v. ja 25 v (äidin todella laadukas ja kallis ruotsalainen). Tämä Avestia olikin ihan eri laatua. Kyseessä on aika pieni keittiö ja siitä on tyyliin kaikki mekanismit hajonneet. 2 kaapin saranat, laatikoiden jarrut, ns apteekkihylly uhkaa käydä päälle ulos vedettäessä, kaikki kolisee ja paukkuu. Roskalaatikko on alkeellinen, samoin siivouskaapin sisältö on kuin 80-luvulta (keittiö olevinaan siis 00-luvulta). Vaan ei tässä vielä kaikki. Valkoiset mdf (maalatut) ovet kellastuneet, ja pari kaapistoa on sisältä lähes ruskeat. Asukkaat eivät polttaneet tupakkaa. Yhdestä kohtaa pinnoite on kulunut pois, mutta siihen on saattanut käydä jotain, tuskin ihan normikulutuksessa noin isoa haavaa saa aikaiseksi. Aivan kammottava tapaus. Ikeakin on tähän verrattuna huippulaatua! Ja eikös Avestia ole olevinaan fiini? Siis tästä tulee nyt mieleen että olisikohan saaneet jonkun 80-90-luvun konkkapesän mekanismit ja apteekkihyllyt jonka myyneet myöhemmin? Siltä nimittäin näyttää. Kaiken kaikkiaan oksettava keittiö. Eli kyllä ne huonot toimitukset ym unohtaa kun keittiö on (kuten minulla nyt 7 v.) monen vuoden jälkeenkin uuden veroinen! Meidän kakkosasunnossa pieni Puustellin keittokomero, 20 v. edelleen tätä Avestiaa siedettävämpi. Jos asennus menee nappiin, niin se ei paljon lämmitä kun keittiö kirjaimellisesti kaatuu päälle 10 v. kuluttua. Niin joo se ruskea kohta keittiössä, niillä on ollu mikro siinä kohtaa kaappien alla. Yläkaapit siis "palaneet", hiljaa kärisseet.

3

1513

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moneksion

      Noinkohan se eri valmistajien keittiöiden laatu voisi vaikuttaa, kun mdf pinnatkin lienee kaikilla samaa laatua ja mekanismejakaan ei kovin erilaisia ole, kaikki saa kyllä rikki kovakouraisella paiskomisella.
      Tiedän keittiöitä, mukaan luettuna koko asunto, jotka on tuhottu parissa vuodessa sähköliettä myöten vaihtokuntoon ja tiedän keittiöitä, joita myyjä on yrittänyt puhdistaa myyntikuntoon, mutta huonolla menestyksellä.

      • jämpti.on.näin

        Pinnoissahan ne suurimmat erot on.


    • leicht

      Tässä asunnossa on asunut akateeminen harmaa virastohiiri. Mutta joo, sanotaan että KAIKKI keittiömekanismit ovat saman valmistajan. Ei pidä paikkaansa, vaan niitä on Euroopassa muutamia. Lähinnä Itävalta-Saksassa ;) Ihan oon omin silmin nähnyt yhden ison valmistajan sielläpäin, työreissun yhteydessä, ja se työ ei liittynyt keittiöihin vaan esiteltiin jotain alueen suuria työllistäjiä/veronmaksajia. Anyway, Ideal-keittiöillä on Grass, Ikealla oli joku B-alkuinen ja tämä mainitsemani oli Leicht joka ei taida edes myydä tännepäin.. tässä ko keittiössä näytti kyllä siltä että osa kamoista oli jostain vanhasta konkurssipesästä... uskokaa pois, keittiöissä on eroja. Esim. Helsingö ja Ykköskeittiöt, jota ei enää ole valmistaa mdf-peiliovet niin että on raami ja peili erikseen, 2 eri kappaletta kun lähes kaikki muut vaan sorvaa kuvion oven etupuolelle, eli ei ole oikea peiliovi. Ja pinnoitteissakin on eroa. Korkeakiiltoiset maalatut mdf-ovet ovat ihan sairaan kalliita ja maksavatkin, harvapa myy, Siematic, Petra, Ykköskeittiöt? Ikealla oli ennen kalvopinnoitettu kiiltävä mdf laakaovi. Oli yllättävän laadukas, muistaakseni poistettiin valikoimasta kun oli vähän hintavampi. Ykköskeittiöt on nykyään Kitzen, en ole tutustunut tähän uuteen kauppaan. Tarpeeksi laadukas pinta vaan niin ei lika tartu eikä valkoinen kellastu.

      Kantsii tosiaan ottaa selvä mistä maksaa koska ilmaa on monessa keittiössä. Esim jos ostat uritetun oven samaan hintaan kuin oikean peilioven, niin silloin maksat tyhjästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2007
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1174
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1005
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      696
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      689
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      597
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      445
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      428
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe