Opel jatkossa ranskalainen PSA

ranskis_pottuina

Muistakaa, että uusimmista Crossland ja Grandland-malleista alkaen Opelit pohjautuvat PSA-yhtymän eli Citroen-Peugeot-DS-valmistajan tekniikkaan! Moottorit, apulaitteet, sähköt, alustat jne, kaikki PSA:lta. Voitte jatkossa siis unohtaa Opelin saksalaisuuden. Tässä tulee lisää välimatkaa laadullisesti aitosaksalaiseen VW-konserniin. Samalla joudutte varautumaan lisävikoihin ja komponenttien todella varhaiseen rikkoutumiseen (esimerkiksi surullisenkuuluisat pyöränlaakerit, alustan nivelet, ohjausvaihteet, ahtimet, ja korkeapainepumput. Jopa kojelaudan katkaisimet ja ilmansuuttimet ovat samoja ranskisten kanssa.

Miten suhtaudutte, perinteiset opelistit, asiaan?

11

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dkfkffkkfkgk

      Milloin Opelit ovat ranskista laadukkaampia muutenkaan olleet?

      Kustannussäästöä yhteistyöstä voisi toivoa eli halvempia myyntihintojakin, mutta saattaa jäädä turhaksi toiveeksi.

      • Crosslandissä on vain alusta ja moottori PSA:n


      • dassiac
        Ramsey kirjoitti:

        Crosslandissä on vain alusta ja moottori PSA:n

        Ja ajo-ominaisuus Dasiasta


    • BurnsMightyWell

      Laatu tulee paranemaan, sillä saksalaiset tekee sutta ja sekundaa. Vaginoiden ongelmat ovat jo kaikille tuttuja huijauksineen päivineen, mutta kyllä tuo BMW:kin konttaa:

      "Saksalainen BMW kutsuu Yhdysvalloissa yhteensä 670 000 3-sarjan vuosimallien 2006-2011 autoa korjauksiin ilmastointilaitteen johdotusongelmien tarkistamiseksi. Johdot voivat ylikuumentua ja kasvattaa tulipalon vaaraa, kirjoittaa Reuters.

      Toinen takaisinkutsu koskee 740 000 vuosimallien 2007-2011 autoja. Niissä on venttiiliongelmia. Ne voivat ruostua ja aiheuttaa tulipalon. BMW:n mukaan ongelmat ovat tosin harvinaisia. Takaisinkutsu koskee suurta osaa malleista 128i, 3-sarja, 5-sarja, X3, X5 ja Z4.

      BMW kertoo saaneensa ensimmäiset tiedot mahdollisesta palovaarasta kolmossarjan autoissa jo vuonna 2008. Auto oli vuosimallia 2006. Sen jälkeen yhtiö on seurannut kehitystä tarkkaan.

      Vuonna 2011 BMW teki pikaparannuksen puhallinsäätimen johtosarjaan. Vuosina 2007-2014 yhtiön tietoon ei tullut ongelmia, mutta vuonna 2015 jo kolme tapahtumaa, joista on ilmeisesti aiheutunut myös vammoja.

      Venttiiliongelmista BMW kuuli ensimmäisen kerran vuonna 2009, jolloin kyseessä oli vuoden 2007 mallia oleva X5. Siinä kuumuus oli vaurioittanut auton moottoria. Sen jälkeen ilmoituksia on tullut lisää.

      ”Pohdimme, pitäisikö kutsua laajentaa tulevaisuudessa muihin maihin” "

      • Kippisvaansullekin

        Ja miten tämä sepostus liittyy peugeot / opel tilanteeseen? Ei mitenkään.


    • tässä.järjestys

      Nythän välimatka sitten pienenee, Opel lähentelee laaduttomuudessa VikaWagenin pohjanoteerauksia. Laatujärjestys ei sinänsä muutu, Opel edelleen laadukkain ja VikaWagen siellä kaukana peränpitäjänä.

    • opel_on_lepo

      VW nyt vaan aina porskuttaa ja ihmiset ostavat. Laadukkaita jämäköitä autoja, joiden arvo säilyy. Opel olisi nyt konkurssissa ellei baskeripäät olisi armosta sitä ostaneet. GM olisi laittanut sen muuten konkurssiin. Opel on vaan aina se saksalainen Mosse. Ilmankos noita on dumpattu Euroopassa ja myös meillä alennuksilla ja maassamme jatkuvalla nollakorko- tai 1%-korkokampanjoin ja paketteja kaupan päälle. Volkkari ei juuri koskaan alennu tällaiseen, ei tarvitse. Laadukas huipputuote menee kalliimmallakin kaupaksi. Opel on lähivuosina savuava raunio, kun ranskalaistoheloiden läpimätä/umpihullu tekniikka pistetään noihin. Vielä vikaherkempiä kuin GM:n valtiaskautena.

      • OlliL2

        Ihmiset apinoivat toisiansa ymmärtämättä oikeasti mitään oatamansa auton laadusta. Volkkari myy ainoastaan sen takia että se on autolehtien toimittajien kabineteissa sovittu olevan vertailuvoittaja.


    • ihmettelenvaan

      Ooppelin omisti 30-luvulta lähtien GM. Millähän perusteella se on silloin ollut saksalainen mutta ei muka nyt ranskalaisomistuksessa enää olisi?

      • Fkfkffkgkfk

        Ei oikein ollutkaan.

        Mutta kyllähän nyt uudessa komennossa näyttävät toiminnot Saksassa vähentyvän entisestään. Saksan Opel oli kuitenkin GM:n Euroopan päämaja, ranskiksilla taas on naapurimaassa kaikki tarvitsemansa.


    • vähenne

      Opel Grandland X lopetti crosslandin valmistuksen heti,ja myyntikäyrä meni nollaan
      onkohan 5 autoa myyty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe