Vielä ku sais ton tyhjäkäynnin korjattua. kylmänä käy ok, mut heti ku kone lämpii, ni johan sammuu joka risteykseen. Sen yhen letkun ku otti irti siitä ilmaputsarin läheltä mikä meni koneeseen kiinni, ni kävi kovaa tyhjäkäyntiä ja sit ku laitto takas ni pysy jopa 1 päivän kohtuuhyvin käynnissä. Mut nyt sammuilee taas heti lämpösenä joka risteykseen. Voisko siitä tyhjäkäyntisäätimestä olla kiinni. Missähän seki siellä sijaitsee, ku on niin pirun ahtaasti kaikki laitettu.? Auto siis Renault megane 1,6l 2003 classic.
Tyhjäkäynti ongelma.
8
287
Vastaukset
- manibois
Tyhjiskäynti ongelma sulla, vie korjaamolle!
- megane2003
Harvemmin tulee korjaamolle vietyä, ku yleensä saa itekki korjattua ja huomattavasti halvemmalla. Ei vaan tollasta ranskista ollu ennen, ni pitää vähän kysellä ku ei ole kokemusta vielä kertynyt. Japseja tullu korjailtua enempi.
- megane2003
Irrotin sen tyhjäkäyntisäätimen ja putsasin. koitin työntää sisälle sitä tappia mikä siinä, ni joutu täysllä seinäävasten työntämään et se meni sisälle. Ulos ei sitä ainakaa käsivoimilla saa. Et taitaa olla rikki. Tuskin sen noin kovin pitäs jumittaa?
- klitorist
Säätyy varmasti vain virrat päällä, ei ole mikään bemarin lirkutin eli karstaa vastapuolella?
- megane2003
No sain sen revittyä väkisin sieltä pohjasta, minkä jälkeen rupeski liikkumaan siinä ihan käsivoimin. Äsken tuli ajeltua ja testailtua, ni ei ainakaan tolla reissulla sammunu kertaakaan, et kaipa se rueps toimimaan ku sai jumista irti.
- fakta.tieto
paalaamo kutsuu tuota vikaa ei relluista voi korjata.
- megane2003
No hyvin on tuntunu toimivan. Ei ol kertaaka sammuillu enää :)
- tupajumii
Ai sehän oli sitten tosiaan, juntturassa kerta kaikkiaan, virta päälle niin olis bongannut tontille, pösöissä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849