Sonyn "äly"-tv

Liian.vähän.älyä

Tänään Sonyn 55-tuumaiseen uhd-televisioon tuli jokin pikapäivitys, jonka seurauksena televisio on nyt kaksi kertaa ryhtynyt näyttämään asetuksista blutoothia kesken ohjelman katselun. Noh, televisiohan toimikin yli puoli vuotta lähes oikein huhtikuisen päivityksen jälkeen.

16

1455

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liian.vähän.älyä

      Sammutin television ja kun käynnistin sen uudestaan illalla, kuva näkyi, mutta ääntä ei kuulunut enää lainkaan. Onneksi televisio ilmoitti, että uusi päivitys on saatavilla. Asensin sen, ja äänikin palasi. Eilisiltana televisio toimi ihan oikein.

    • säädötkuntoo55uhd

      Laita siitä autom. kontrastin säätö pois, niin loppuu välkkyminen.
      Aina kun tekstit vaihtuu, niin säätää kontrastia.

      • Liian.vähän.älyä

        "Laita siitä autom. kontrastin säätö pois, niin loppuu välkkyminen. "

        Täh? Mikä välkkyminen? Ei kukaan ole mitään välkkymisestä puhunut.


    • ennenparemmin

      Ennen vanhaan kaikki toimi luotettavammin. Ainakin ajan kultaamat muistot kertovat niin.
      Nykyään kaikki valmistajat työntävät laitteitaan ja ohjelmistojaan markkinoille huonolla testauksella. Korjaillaan sitten sitä mukaan, kun asiakkaat valittavat.
      Näin on kännyköissä, televisioissa ja muissakin viihde-elektroniikan laitteissa. En tiedä koskeeko tämä myös elektronikan valtaamia autoja........

      • Turhatpalvelut

        Jenkit sanoivat jo kauan sitten "jos se toimii, niin älä koske siihen".
        Mikäli ei käytä TVssä netin kautta olevia palveluita, niin en välttämättä päivittäisi ollenkaan.

        Viimeisinkin talouteen tullut TV-älylaite on niin kökkö käyttää näiden nettipalveluiden osalta, että asiat on paljon helpompi tehdä ja katsoa tietokoneella.


      • Anonyymi
        Turhatpalvelut kirjoitti:

        Jenkit sanoivat jo kauan sitten "jos se toimii, niin älä koske siihen".
        Mikäli ei käytä TVssä netin kautta olevia palveluita, niin en välttämättä päivittäisi ollenkaan.

        Viimeisinkin talouteen tullut TV-älylaite on niin kökkö käyttää näiden nettipalveluiden osalta, että asiat on paljon helpompi tehdä ja katsoa tietokoneella.

        Riskinä, että lakkaa toimimasta ohjelmien, Katson jne. suhteen, ja jos tietokonemonitorina, ei välttämättä yhteensopiva uusimpien käyttisten ja tekniikoiden kanssa, ja kun yrität päivittää, ei sitä välttämättä enää päivitetä.
        Esim. mun känny päivitti vain 2v ja toinen 2,5v, sen vuoksi, ja kolmas 3v, jonka ehdin vielä päivttää juuri ennen kuin vetivät päivitysmahiksen pois, kun taas ja iPad puskee neljättä vuotta päivityksiä säännöllisesti kuin Windows. Androidit on sitä paskasorttia päivityksissä, jota useimmat äly-tv:tkin ovat, vakoilun lisäksi.


    • Liian.vähän.älyä

      Eilen televisio toimittuaan yli kuukauden ilman häiriöitä ilmoitti, että ohjelmalähteen viimeksi katseltuun vaihtava näppäin "ei ole käytettävissä". Tämähän olisi normaalia, jos mitään muuta ei olisi aikaisemmin television käynnistyksen jälkeen katseltu, mutta miten tuo toiminto ei muka ole käytettävissä, jos olen vaihtanut yhdeltä televisiokanavalta toiselle? Tai digiboksin katselusta television virittimellä tuotetun kuvan katseluun?

      Ei muuta kuin taas lattialle konttaamaan ja repimään pistoketta irti pistorasiasta pariksi minuutiksi, ja VOILA! — vika on korjaantunut! Sony-telkkareiden ostajien kannattaa ostaa hyvät polvipaikat housuihinsa, sillä konttaamista riittää. Television käyttö olisi aivan liian helppoa ja käytännöllistä, jos siinä olisi katkaisija. Kannattaa kiusata Sonyn ostajia ja jättää kaikki tällaiset käyttöä helpottavat ominaisuudet pois.

      • MainSwitch

        Kannattaa laittaa kytkimellisen jatkojohdon perään.


    • Sony55android

      Tästä ohje kuvan säätämiseen.
      file:///E:/Sony_KD_55XD8505.pdf

      • Anonyymi

        Oletko siirtänyt muualle, en löytänyt E-asemalta tuollaista.


      • Valotunnistin

        Miksiköhän ohjeissa pitää valotunnistin olla pois päältä? Minusta se on yksi näppärimmistä ominaisuuksista, että tv säätää huoneen valoisuuden mukaan kirkkauden, jolloin kuva näkyy kaikissa katseluolosuhteissa eli ei ole hämärässä katsottaessa liian kirkas tai päivällä verhojen tai pimennysverhojen ollessa auki liian pimeä.

        Asetuksien pitäisi toimia myös valotunnistimen kanssa. Säätääkö telkkari kuvan kirkkauden pieleen, jos on automatiikka päällä?


      • Anonyymi
        Valotunnistin kirjoitti:

        Miksiköhän ohjeissa pitää valotunnistin olla pois päältä? Minusta se on yksi näppärimmistä ominaisuuksista, että tv säätää huoneen valoisuuden mukaan kirkkauden, jolloin kuva näkyy kaikissa katseluolosuhteissa eli ei ole hämärässä katsottaessa liian kirkas tai päivällä verhojen tai pimennysverhojen ollessa auki liian pimeä.

        Asetuksien pitäisi toimia myös valotunnistimen kanssa. Säätääkö telkkari kuvan kirkkauden pieleen, jos on automatiikka päällä?

        Varmaankin vaan säädön ja vertailun aikana pois päältä että pysyy samana koko ajan, tietysti muuten saa olla päällä.


    • Anonyymi

      Päivittyykö seinän kautta vai suostuuko päivittää vain wifin kautta, että saa vakoilujutut toimitettua?

    • Anonyymi

      Oma Sonyni on seitsemän vuotta vanha, mutta siinä on yhä pieniä vikoja. Esimerkiksi käynnistyminen ei läheskään aina onnistu ensimmäisellä yrityksellä, mutta onneksi aina toisella.

      Navigointinäppäimet eivät aina toimi hyvin, ja siirtyminen etenkin sivusuunnassa on joskus jumissa.

    • Anonyymi

      Se on varmaanki älykästä omistaa älytön älyvapaa äly tv..
      Kun älytön äly tv sammutetaan,niin kohta käynnistyy itsestään uudelleen.
      Ei onneksi kovin usein,mutta joskus.

      Kun käynnistää,niin saa 2-3 kertaa painaa kaukosäätimen nappulaa.
      Tätäkin tekee joskus,on hemmetin tarkasti ohjattava,
      kaukosäätimen singaali äly,toosan alareunan singaalin vastaanottoon.

      Kesken äly tv,n katselun menee pimeeksi ja alkaa tulemaan päivityksiä.
      Sitten päivytysten jälkeen voi taas katsella normaalisti.

      Kun äly,tv,n sammuttaa,niin näyttöön tulee iso ruutu,toisessa on X ja toisessa on O.
      Tekee muitakin älyttömiä temppuja silloin tällöin,mutta onneksi ei kovin usein.

      Ettän näin katsellaan me vaan älytoosaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1366
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      499
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      490
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      98
      470
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      463
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      458
    16. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe