mistä marsut pitävät?

marsuli

Pitävätkö marsut jos heidän häkin siivoa (eli onko heidän mielestä saada puhdas häkki),piutävätkö ne jutustelusta,jouksemisesta ja ulkona olosta (kesällä)?

6

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasuliini

      marsut(ainakin mun) tykkäävät RUUASTA!! ja rapsuttelusta ja huomiosta tottakai ne tykkää myös kipitellä lattialla ja katsella maailmaa

      kesällä niitä on kiva viedä pihalle

    • SilverFox

      Marsut pitävät täysipainoisesta marsun elämästä ja tähän ehdottomasti kuuluu häkin puhtaus (ovat siistejä eläimiä), oikea ravinto/tarvittavan c-vitamiinin saanti, liikunta, seura (toinen marsu tai ihminen) ja sairastuessa kunnollinen hoito (lääkäriin) Kun marsun hoidossa ovat perus asiat ok. takaan, että saat ikionnellisen marsun joka elää hyvän elämän. Eli marsu nauttii ennen kaikkea hyvästä hoidosta.
      Vaan kaikenlaiset virikkeet , mm. tähystyspaikka häkkiin, herkut (rajoitetusti), ulkoilu kesällä (valvotusti tai sitten taatusti turvallisessa ulkoaitauksessa

    • -Nanu-

      Meillä marsut hyppivät iloisesti aina kun saavat puhtaat purut alleen, mikä kertoo siitä, että niistä on ihan älyttömän ihanaa mellestää puhtaissa puruissa! Marsut kyllä osaavat sotkea jätöksillään, mutta kaikesta huolimatta ne pitävät puhtaudesta.

      Meillä marsut ovat kovia juttelemaan..kun niille puhuu, niin ne vastaavat aina :) Eli kyllä ne tykkää kun niille juttelee ja ne juttelee takaisin.

      Marsujen täytyy saada jaloitella päivittäin vapaana. Yksin marsu ei välttämättä tykkää juosta, mutta lajitoverin kanssa on todella mukavaa juoksennella vapaana..joskus on tosin niitäkin päiviä, ettei millään jaksa juoksennella ja mieluummin syödään ja levähdellään. Mutta jos lattialla on riittävästi tutkittavaa ja tekemistä, sekä lajitoveri, niin kyllä ne mielellään juoksentelevat.

      Marsuille on oikea elämys päästä kesäisin ulos! Paljon monenlaisia hajuja, makuja ja näkemistä..kukapa marsu ei siitä pitäisi?

      • Ellu

        Heippa! Mun marsu tykkää ainakin todella paljon, kun sille höpöttelee. Pitkät tovit se tuijottaa suoraan silmiin, kun makoilee rintakehäni päällä samalla kun jutellaan ja vaihdellaan kuulumisia. Kesällä ulkona oloa ja ruohon syömistä sekä paikkojen tutkimista marsuni rakastaa! Ja voi kamala, kun tulee aika mennä sisälle! Mielumminhan sitä vain ulkona olelis!
        Puhtaus on puoli ruokaa, eli häkin tulee olla siisti! Papanoita kertyy paljon, mutta kun vähän siivoilee kerrallaan ei paljoa loppujen lopuksi kerkeä kertyä!
        Oikein paljon terveisiä kullanmurullesi!


    • Emma iita maria

      Mulla on kas marsuu netykkää ainakin että niitten häkki on puhdas ja netykkää syödä tosi plaljon marsut syö niin paljonkun niille antaa

    • Anonyymi

      Marsut pitävät siitä kun niitä rapsuttaa korvan takaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      353
      4112
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2371
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      8
      2200
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      147
      1835
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1379
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1030
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe