päiväkodin henkilökunnan kelpoisuus vaatikukset

Mitenonmahdollista

Miten on mahdollista että päiväkodeissa työskentelee, ilman koulutusta olevia epävakaita ja sairaita henkilöitä.

Ihminen tuhosi omien lasten ja lastenlasten välit totaalisesti, valheilla ja törkeällä käytöksellä.
Ihminen on käynyt terapiassa koko aikuis ajan, ilman mitään tulosta, kotona veitset piti piilottaa ettei tullut murhia, useita itsemurha uhkauksia lapsille ja muille, törkeää mielistelyä, omien lasten kustannuksella, Äiti on tunnustanut valheensa mutta ei halua kertoa totuutta, ei halua itselle pahaa mieltä mutta on valmis uhraamaan lapset ja lapsenlapset, oman itsekkyyden vuoksi.

Näin vaasassa, kuinka joku uskaltaa viedä lapsensa päiväkotiin, suurin osa henkilökunnasta eronneita narsisteja.

7

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samapelijatkuu

      Raisiossa

    • mitenonmahdollista

      Kunta maksaa palkan ja kaikki perustuu kaveruuteen, lapset ulkona hoitaja puhuu joutavia kännykässä.

      Perheitten luottamuksellisiä asioita käsitellään julkisesti, myös palavereihin osallistuu apuhenkilöstöä, jolla ei mitään asiaa eikä koulutusta, asioihin.

      Päiväkoteihin kaivataan johtajuutta ja kurin palautusta, henkilökuntaan ei voi kuulua sairaita yksilöitä, ilman koulutusta.

      Sivusta seuranneena olen kuullut mitä erikoisimpia tarinoista, päiväkodin lasten vanhemmista.
      Missä on salassapito,

      • aivanaivan

        Raision kaupungin varppeen lastentarhan päiväkodin
        johtaja Juha-Matti Sillanpää antoi isälle porttikiellon
        päiväkotiin noutaessaan omaa lastaan päiväkodista
        huoltajana- ja vanhempana.


      • MikäOliSyy
        aivanaivan kirjoitti:

        Raision kaupungin varppeen lastentarhan päiväkodin
        johtaja Juha-Matti Sillanpää antoi isälle porttikiellon
        päiväkotiin noutaessaan omaa lastaan päiväkodista
        huoltajana- ja vanhempana.

        Mihin tuo porttikielto perustui? Olitko tuolloin lapsen virallinen huoltaja? Pelkkä biologinen vanhemmuushan ei ole riittävä peruste hakea lasta päiväkodista, koska vanhempihan voi olla määrtty lähestymiskieltoon. Oliko sinulle määrätty lähestymiskielto? Oliko lapselle ja äidille turvakielto?


    • villi_vilhelmiina

      "Tutkitaan Avoimet työpaikat -ilmoituksia koskien varhaiskasvatusta.

      "X kunnan varhaiskasvatuksessa on jatkuva rekrytointi lastenhoitajien ja lastentarhanopettajien lyhytaikaisiin sijaisuuksiin. Tarvitsemme sijaisia päiväkoteihin eripituisiin sijaisuuksiin lyhyelläkin varoitusajalla.

      Päivähoidon sijaisilta edellytetään 18 vuoden ikää, aktiivista työotetta, vuorovaikutustaitoja sekä soveltuvuutta alalle. Eduksi katsotaan sosiaalihuollon ammatillisen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetun lain (272/2005) 8 §:n mukainen kelpoisuus tai lasten ja nuorten erityisohjaajan ammattitutkinto tai muu varhaiskasvatuksen alalle soveltuva koulutus.

      Tehtävään valitun on ennen työsuhteen alkamista esitettävä rikosrekisterilain 6 § 2 momentissa tarkoitettu rikosrekisteriote.

      Lähde: TE-palvelujen asiakastietojärjestelmä"

      Avoimet työpaikat -ilmoituksissa viitataan usein lain (272/2005) 8 §:n mukainseen kelpoisuuteen (Laki sosiaalihuollon ammatillisen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista), ja että tehtävään valitun on ennen työsuhteen alkamista esitettävä rikosrekisterilain 6 § 2 momentissa tarkoitettu rikosrekisteriote,

      kun ensisijaisesti on henkilökunnalta vaadittava Suomenperustuslain 1 - §11 ehdotonta noudattamista.

      Esimerkiksi Jonkun Seurakunnan omistamassa päiväkodissa ennemminkin Jonkun Seurakunnan näennäinen lainsäädäntö koskien lasten kasvatusta pidetään tärkeämpänä kuin perustuslaki.

      Joissakin tapauksissa jos ei ole Jonkun Seurakunnan jäsen, täysin terveestä lapsesta ("joka on vääräuskoinen") voidaan tehdä perusteettomia ilmoituksia (k. "kukkahattutädit") jonka seuraamuksena tutkimuksia joka johtavat valtaviin yhteiskunnallisiin kustannuksiin. Jokainen tutkimus oli se perusteeton tai ei, kustannus on 2000 tai enemmän - aina kymmeniin tuhansiin euroihin tilanteesta riippuen - puhumattakaan siitä minkälaiseen riepotukseen lasten vanhemmat ja lapsi joutuu. "

      Kannattaa ottaa selvää minkä sortin "seurakuntalaisia" eli kukkahattusetiä/tätejä varhaiskasvatuksessa on ennen kuin valitsee hoito paikan lapselleen.

      • Työllistetty

        Lapsia hoitamaan otetaan myös työllistettyjä 9 euron työttömiä ,7eikä tarvi olla lähihoitajan ammattikoulutusta.


    • krist_alli

      Eli kun lapsesta esitetään jotain tai lapsi itse tuo jollain tavalla imi vanhemmille että lasta on kaltoinkohdeltu,kannattaa viedä asia käräjlle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4920
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2310
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2281
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      85
      2071
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1909
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1728
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1540
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1441
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1227
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1136
    Aihe