Miksi Firefox.exe:ä on tehtävienhallinnassa neljä? Firefox aukeaa hitaasti ja ne exet käyttävät yli 360 kt. Ovatko ne kaikki tarpeellisia?
Firefox 56.02, exe monta kertaa
9
498
Vastaukset
- älävalitavaan
Siirry Edgeen.
- Testaapa
Samaan tapaan Chrome käynnistää heti 8 prosessia. Kyllä niitä varmaan kaikkia tarvitaan. Kokeile tappamalla ne prosessit yksi kerrallaan ja katso, mitä tapahtuu.
- tosimonta
Jos käyttää peräti 360 kt niin koneesi on jo äärirajoillaan!
Osta uudempi tai vaihda Ubuntuun.- harrastelijaviritys
Eipä ole paljoakaan merkitystä millä käyttiksellä selainta ajelet.
Selain vie sen mitä vie ja avattu sivusto tulee siihen lisäksi.
Ubuntu taitaa viedä muistia saman verran kuin Win10. - hmjmjt
harrastelijaviritys kirjoitti:
Eipä ole paljoakaan merkitystä millä käyttiksellä selainta ajelet.
Selain vie sen mitä vie ja avattu sivusto tulee siihen lisäksi.
Ubuntu taitaa viedä muistia saman verran kuin Win10.Siinäpä jälleen oikein tyypillinen asiantunti(j)an vastaus tietotekniikan alalta. Ei huomannut edeltävää kompaakaan.
- Arvaustoimisto
Olikohan tuo 360 kt (kilotavua) se kompa? Meinaan kun täällä Firefox vie yli 500 Mt (siis megatavua).
- huomasin
Nyt on Firefox 57 ja edelleen on neljä firefox.exeä, joskus oli viisikin. Mielestäni aikaisemmin ei ole ollut kuin yksi, sitten oli jossakin vaiheessa kaksi. Onko niin, että päivityksissä jää jotakin edellisesistä versioista jäljelle tai sitten tulee edellesten lisäksi uusia exejä.?
Pitisiko se Firefox uusia kokonaan? Jos ohjelmista poistan Firefoxin, niin poistuuko se kokonaan vai jääkö jotakin jäljelle. Jos lataan uuden, niin pitääkö ilman muuta poistaa entinen, lähteä "puhtaalta" pöydältä, vai poistaako se uusi lataus kaikki entiset romppeet? - lijöioj
Välilehdet pyörivät erillisissä prosesseissa.
Pitäisi parantaa toimintavarmuutta ja tehoa, mutta vie enemmän muistia. Taijotain. - sxdsxd
Lopeta kaikki ylimääräiset prosessit ja jätä vain yksi. Katsotaan mitä tapahtuu.
Nyt minulla ei ole winkku auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 914163
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2221659- 761420
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401120Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3291056Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051050- 491019
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en136959Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86929- 98919