Ylipainon vaikutus raskautumiseen?

vauvvaaa

Hei, lapsen hankkiminen ei just tän päivän murhe minulla mutta olen miettinyt että kuinka paljon ylipaino voi vaikuttaa raskaaksi tuloon? oon 167 cm ja 82 kg. Haluaisin laihtua vielä 5-7 kg. mutta eihän se niin helppoo oo , oon kuitenki saanu jo -21 kg pois ja olen tyytyvänen. lapsen hankin tulee kuitenkin ajankohtaiseksi parin vuoden kuluessa ja kovasti yritän painoani tiputtaa :)

onko täällä muita jotka ei oo tulleet raskaaksi ylipainon takia? tai onko niitä jotka on kuitenkin raskautuneet ihan normaalisti, oletko ollu minkä pitunen ja painonen kun raskauduit?

mitä kannattaa tehdä ,jos ei tule raskaaksi ? miten nopeasti tutkimuksiin? olen varmaan n.26v sittenkun lapsen hankkiminen on ajankohtaista. :)
millaisia lapsettomuushoidot ovat ja kuinka paljon ne maksaa itselleen?

kaikki kokemus ja tieto ovat tervetulleit. :)

3

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KannattaaLaihduttaa

      Raskaaksi on mahdollista tulla noilla sinunkin lukemillasi, mutta raskausajan diabetes on suurempi uhka. Lapsi voi syntyä sydänsairaana, eikä elä kuin päiviä.

    • FaktaaDiabeteksesta

      Hei, itse painoin hiukan yli 100 kiloa kun aloin odottaa esikoistani ja lähelle 100 kg kakkosen kanssa. Eiväthän nämä mitään toivottavia lukemia ole, mutta hyvin pärjäsin kun tsemppasin ruokavalion kanssa raskausaikana. Tulin raskaaksi täysin luomusti ja melkein heti ensiyrittämällä. Sen perusteella mitä olen tuttavaperheiden elämää seurannut, lääkärit syyttävät ylipainosta aivan kaikkea eikä esimerkiksi raskautumisongelmiin tarjota mitään muuta keinoa kuin laihduttaminen, vaikka syitä raskaaksi tulemattomuuteen on lukemattomia ja ylipaino niistä vain yksi.

      Raskausdiabeteksestä sen verran, että se voi tulla normaalipainoisellekin ihmiselle, jolla vain sattuu olemaan onnettomat geenit. Itselleni ei painostani huolimatta rd:ta tullut ja taas varsin hoikka tuttuni kärsi tästä kaikkien kolmen raskautensa aikana. Raskautta myös seurataan Suomessa niin hyvin, että raskausdiabetes ei täällä pääse huomaamatta sellaisiin lukemiin, että vauva siihen menehtyisi. Ei kannata uskoa kaikkia pelottelijoita. Tietenkin raskausaikana kannattaa syödä terveellisesti ja järkevästi noin muutenkin, ja myös rd:n kohdalla ruokavalio useimmiten riittää hoidoksi.

    • TuhtiMamma

      Omat lukemani raskaaksi tullessani olivat 163/109kg ja vyötärön mitta 120cm = riski
      Raskaus ei todellakaan ollut suunniteltu, mutta neuvolan, sekä ravitsemusterapeutin avulla pystyin hieman pudottamaan painoani. Molemmat tahot painottivat laihdutuksen ''vaarallisuutta'' raskauden aikana, joten vaihdoin (kevyempään) ravintorikkaaseen vaihtoehtoon.

      En suoranaisesti harrastanut hikiliikuntaa, mutta uinti ja työmatka pyöräily tulivat kuvoihin mukaan. Raskauden lopussa painoin 90kg.
      Vauva syntyi ajallaan ja oli lääkärin mukaan hyvänkokoinen kaveri. Ravintorikas ravinto näkyi hyvien lukemien lisäksi myös elinvoimaisuuteena :)

      Missään nimessä, en suosittele ylipainoisena odotusta, mutta kuitenkin fakta on ja pysyy: lapsi saadaan, eikä tehdä.

      Ravintorikkaasta ruokavaliosta löytyy kosolti netistä tietoa. Et välttämättä tarvitse huimia summia tai vaivaa sen kokoamiseen. Googleta esim. voimaruoka, superfood, raakaravinto..
      Kuten yllä totesinkin kunnan neuvola/ravintoneuvoja auttaa myös mielellään raskauden aikana!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe