Kertokaa, mitä palveluja tai kauppoja Perhoon pitäisi saada?
Perhon palvelut
6
488
Vastaukset
- 32156
Jos tänne saataisiin se liikenneasema ja kauppakeskus. Sitä on huhuttu Huhtakankaaseen.
- RMA2828
Perhoon ei kannata laittaa mitää uutta kauppakeskusta ennenkuin perholaisetkin oppivat että mitä se invapaikan merkki tarkoittaa ja ne keltaiset kieltomerkit maassa kaupan oven edessä. Toistuvasti näkee kun täysin liikuntakykyinen ajaan sen "mersunsa" niin lähelle kaupan ovea kuin mahdollista ja ne joilla invapaikkaan olisi oikeus joutuvat jättämään autonsa kauemmaksi tai kiertämään kauempaa liukkaalla pihalla, kun jonkun pakettiauto tai farkkuaudi tukkii esteettömän sisäänpääsyn. Hävetkää!
- aaltomari
sama pätee kaupassa käyviä takseja jotka käyvät omilla asioilla. onko pakko tukkia se väylä kauppaan. volvotkin voi ajaa kauemmas
- Toiveissamme
Jäätelökioski/kahvila kesäksi. Halpoja vuokra-asuntoja. Paluumuuttajille (perheille) kunnon täkyjä. Uusille syntyville vauvoille kymmenen vuoden ajan 1000 euroa vuodessa bonusta. Työllistäviä uusia yrityksiä Perhoon "miljoonapotkuilla". Salmelanharjuntien peruskunnostus IsoValkeiselle. Talouskaupan rauta ja Kipakka nettikauppiaiksi - tuotteet nettiin tilattavaksi ja tuotevalikoimat hintoineen esiin. Uusia omakotitaloja ostettavaksi osamaksulla - rakennetaan valmiiksi haja-asustusalueille hyville paikoille - ei kolhooseihin. Kolhoosi-rivitalokulttuuri jätettävä pois. Kunnan perimät vesimaksut maximi 1 e kuutio, johon sisältyy myös jätevesimaksu. Jalkapallojoukkue, jääkiekkojoukkue sarjoihin. Junnukoukkueet myös. Kouluautokuljetukset ilmaisiksi kaikille.
- toiveissamme
Uusi pankki joka toimii!
- Alko
Viinakaupa, Kaustiselle liian pitkä matka. Lessut hakee viinansa Kokkolasta, mutta me muut asioisimme mieluiten Perhossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849