Ovet lukittuvat itsestään??

Minulla Megane 1.4 -01 Expression, jossa tuli esiin jännä ominaisuus, jota en ole tähän asti kohdannut. Keskuslukitus lukitsee ovet itsestään liikkeellelähdön jälkeen noin 20-30:n nopeudessa.

Onko tämä normaali omainaisuus vai vika? Ja jos on normaalia, tietääkö joku miten tämän saa kytkettyä pois? En välittäisi tästä featuresta :)
31226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

uudemmista versioista ovien lukintaa "kaappauksen estoa" voi hallita painamalla kojetaulussa olevaa ovien lukitusnappulaa n. 5 sek ajan. Kaksi piippausta ilmoittaa että ovien automaattilukitus on aktivoitu ja yksi piippaus ilmoittaa että lukitus ei ole käytössä.

Josko toimii -01 mallissa samoin.

Äänestä
  • Eikös kaappauksenestolle ollut merkkivalokin siellä kattopaneelissa.

    Äänestä

Lukitus tapahtuu 10 km/h nopeudessa, jos olet aktivoinut kaappauksenesto-toiminnon. Aktivointi toimii kunnes poistat sen. Olet ehkä painanut (tai joku toinen on) keskuslukitusnappulaa joskus liian kauan (5 sek) jolloin toiminto aktivoituu/deaktivoituu.

Asia on selitetty käsikirjassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmeissään kirjoitti:

Minulla Megane 1.4 -01 Expression, jossa tuli esiin jännä ominaisuus, jota en ole tähän asti kohdannut. Keskuslukitus lukitsee ovet itsestään liikkeellelähdön jälkeen noin 20-30:n nopeudessa.

Onko tämä normaali omainaisuus vai vika? Ja jos on normaalia, tietääkö joku miten tämän saa kytkettyä pois? En välittäisi tästä featuresta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu