ruokapaikka kiinni joutsassa

ruokailija123

luin kirjastossa jousan seutua ja huomio kiinnittyi siihen että se lukiota vastapäätä ollut ruokapaikka ilmoitti lopettavansa, vuoden oli auki ja sit kiinni mikähän siellä kävi? usein sielläpäin käyneenä kävin syömässä päivällä siellä, tosin viime aikoina huomasin että asiakkaita ei oikein ollut

20

4022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuttastarttia

      Eihän ne jousalaiset määräänsä enempää lounaita syö. Markkinatalous määrää miten pärjää, kun starttirahat on syöty?

    • VuaEmpätiijä

      Ehdottaisn että syöntikykyisille immeisille annettaisiin se starttiraha käytettäväksi eri lounaspaikoissa . Myö oomma niin saitoja "köyhii ja nuukii" ettemmä luovu rahasta edes ruuan vuoksi . Tuolviisii kyläkunta suattas elättee jonnii ruokapaikan .

    • mkkkkkk

      kuulemma työntekijät jäi huuteleen saataviaan ja ottiko mukaansa vielä jotakin mikä ei sille kuulunut mites se silleen lähti

      • Enihmettele

        Jos on työntekijöitä jotka huutelee firman asioita ympäri kylää, niin kyllä siinä saattaa työnantajalta motivaatio loppua.


    • myyntitykki123

      ei luulisi perunoista ja porkkanoista paljoa puhuttavaa kylille riittävän, eri asia on jos puhutaankin jostakin mitä ei ole tehty vaikka on luvattu tms
      vai haluatko avata enemmän aihetta

    • jjjjjjjsi

      seppälä vai?

    • Ytutito

      Seppälä myi liiketoiminnan 2016, uusi yrittäjä ollut noin vuoden niissä tiloissa.

    • iikkuulii

      Joutsalaiselle on parasta sanoa;syökää pas---- !

    • kokokokoko123

      miäs sen firmn virlinen nim oli jotta voi kattoa paljonko jäi verovelkaa yms yms

    • piikkiinvaan

      nyt ei tarvi kattoa kun joutsan seutu niin siellä on konkurssi esillä ja velat

    • alvivaan

      ostiko se perunoita sinne niin paljon että ei selinnyt osto alveista

    • oouiouiouiouio

      no nythän siellä on taas ovet auki kun ohi ajoin onko millaista ruokaa tarjolla

      • Rörviken

        Kykenetö kertomaan mökkiläiselle paikan nimen. Voisi käydä tsekkaamassa kauppareissulla.Toivottavasti paikalliset ymmärtävät käyttää liikkeen palveluita, ette taas kohta ole "lappu luukulla." Aina kun mökiltä tulen käymään kaupassa on tapanani käydä ruokakaupassa, vuorottelen ässän ja
        K-kaupanan välillä. Usein tarvitsen rautakaupan palveluja. Joka kerta käytän myös s-kaupan etumyymälää, vaikka ruoka ostokset tapahtuisikin toisessa kaupassa. Aina käyn jossain syömässä, mutta kovin on hankala löytää ruokapaikkaa, kun ovat kovin piilossa. Se huoltamo siinä risteyksen tuntumassa on aivan siisti ja ruoka keskinkertaista, mutta itse en mielelläni syä bensa-asemalla. Voisittekin ulkopaikkakuntalaiselle suositella hyviä ruokapaikkoja ja mistä sellaisen vieras löytää, navikaattoria ei ole.


      • ihanlähellä
        Rörviken kirjoitti:

        Kykenetö kertomaan mökkiläiselle paikan nimen. Voisi käydä tsekkaamassa kauppareissulla.Toivottavasti paikalliset ymmärtävät käyttää liikkeen palveluita, ette taas kohta ole "lappu luukulla." Aina kun mökiltä tulen käymään kaupassa on tapanani käydä ruokakaupassa, vuorottelen ässän ja
        K-kaupanan välillä. Usein tarvitsen rautakaupan palveluja. Joka kerta käytän myös s-kaupan etumyymälää, vaikka ruoka ostokset tapahtuisikin toisessa kaupassa. Aina käyn jossain syömässä, mutta kovin on hankala löytää ruokapaikkaa, kun ovat kovin piilossa. Se huoltamo siinä risteyksen tuntumassa on aivan siisti ja ruoka keskinkertaista, mutta itse en mielelläni syä bensa-asemalla. Voisittekin ulkopaikkakuntalaiselle suositella hyviä ruokapaikkoja ja mistä sellaisen vieras löytää, navikaattoria ei ole.

        Jep,Jyväskylästä varmaan löytyy joku ihan hyväkin. Lähempää on turha ettiä. Ei nää osaa tehdä kuin parhaimmillaan keskinkertaista,mutta kyllä silläkin pulskana pysyy. Ja kun ei ronklaa paikankaan suhteen,niin jokaisessa kylässä saa rumppinsa täyteen. Ei sen tartte mitään gurmeeta olla,kun syö vain elääkseen,eikä elä syödäkseen.


      • Vanhanaikainen

        Älkää nyt viittikö, Kellariin voi mennä syömään. Abclle. Jouto-Tupaan. Marmaraan... siinä ko muutama


    • 6666

      ?????? ??????

    • Hohhoijakkaa

      Ihan käsittämätön asenne joutsalaisilla, kaikki on paskaa. Ei oo palveluita, kukaan ei viihdy jne jne. Sittenkun kesällä on lomalaisia, niin ottaa päähän kun ei saa autoa Tokmannin eteen parkkiin ja joutuu jonottamaan kauppaan. OMG. Pää pois perseestä.

      Siellä ois vaikka mitä mahdollisuuksia, mutta piiri pieni pyörii ja lapset siinä hyörii. Kiusa se on pienikin kiusa ja ison harmin aiheuttaminen toiselle se vasta lystiä onkin.

      • 6666

        Olet aivan oikeassa . Kuitenkin porukassa on väkeä joka on vieroitettu rintamaidosta ja on tullut aika pärjätä itsellisesti . Tuohan on ennenkuulumatonta ettei syötetä/juoteta ja järjestetä huveja ym , muuta mukavaa . Kuitenkin entinen lääkäri sanoi äänekkäimmästä potilaasta , ei sillä vielä mikään hätä kun jaksaa huutaa . Onhan totuttu että äänekkyydellä vaikutamme .


    • QASsASas

      itse vuorottelen k kaupan ja k kapan välillä meneppä s marketiin ja sit k h niin huomaat eron
      jos on nälkä mitä lämmmintä saat s kaupasta....kättä

      • rupiKullit

        Niin !!!! tuosta huomaamme miten käy kun soosi pitää itse kyhätä . SE on kauppiaan tehtävä . Muinoin ikämummot mutustelivat/pureskelivat appeet ja siitä sit vauvan suuhun kun pilttipurkkeja ei vielä ollut . Ennen oli selvästi helpompaa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3704
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2770
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2585
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2338
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2134
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1697
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1086
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      78
      943
    Aihe