Oisin kiitollinen neuvoista, kuinka rikka pakataan lentoa varten, kestääkö se kovakouraista käsittettelyä. Tarviiko lisäremmejä ym.
Miten pakata rinkka lennolle?
5
3057
Vastaukset
- vain ammattilaisille
Tavarat sisään ja pussi kiinni. Toiminut joka kerta.
- Reppumatkaaja
Rinkka isoon muovipussiin tai jätesäkkiin ja pussi kiinni. Eivätpä jää remmit kiinni minnekään! Kerran kun olin ystäväni kanssa interfly-matkalla, turvatarkastuksen läpivalaisussa rinkka jäi remmistä kiinni koneeseen. Ei siinä muu auttanut kuin katkaista remmi... Sen jälkeen olen aina pussittanut rinkkani lennolle.
- ainakaan
kannata pakata rinkkaan mitään särkyvää. Matkatavaroita käsitellään kokemukseni ja tietämykseni mukaan melko kovakouraisesti, siispä siistinä ja ehjänä halutut asiat kannattaa ottaa mukaan käsimatkatavaroihin. Ja tietysti kaikki arvokas. Vaikka lentolipuissa sanotaan, että vain yksi käsimatkatavara on sallittu, niin useat lentoyhtiöt antavat ottaa koneeseen kuitenkin kaksi. Ei ole tähän mennessä tuottanut ongelmia. Tietysti lentoyhtiöissä on eroja, enkä kaikkia ole kokeillut...
- Rules
Kaikki hajoava kääritään vaatteisiin ja sijoitetaan keskelle. Silti ne voivat hajota, koska rinkan päälle saattaa tulla iso paino. Mulla on aina rinkka mukana ja mikään ei ole hajonnut. Remmit kiinni vaan, mulla ei ole mitään lisähihnoja. Rinkka likaantuu tosin jos siinä ei ole jätesäkkiä tms. Rinkan ainut havaittu negatiivinen puoli on, että sen kanssa joutuu helpommin tullin syyniin.. vaikka ei mitään laitonta kantaisikaan.
- Ronja
Rinkka jätesäkkiin ja säkin suusta jeesusteipin kanssa sellainen lenkki mistä rinkan voi heilauttaa matkatavarahihnalle ja mihin tägi voidaan kiinnittää.
Säkki suojaa rinkaa likaantumiselta, jonkin verran vahingoittumiselta (eipähän ole mitään roikkuvia ulokkeita, joista laukkumurskaamon väki voisi sitä retuuttaa), estää ylimääräiset taskujen tutkimiset, mutta ei estä mahdollista turvatarkastusta, koska säkki on helposti poistettavissa rinkan päältä.
Monilla lentokentillä rinkka on myös ns. 'bulk baggage', jolloin sitä joutuu kiikuttamaan pahimmillaan kentän toiseen päähän erilliseen matkatavarapisteeseen. Säkin kanssa rinkka menee lähes poikkeuksetta normaalina matkatavarana.
Ennen säkkiin laittamista on hyvä laittaa kaikki hihnat kiinni rinkan ympäri ja kiristää tukevaksi paketiksi.
Mitään lasista tai muuta mahdollisesti hajoavaa ei kannata rinkkaan pakata. Pesuaineet ja muut sellaiset kannattaa yrittää pakata minigrippeihin tai pehmeisiin tuubeihin. Itse olen säästänyt vuoden aikana käyttämäni rasva- ja voidetuubit ja pessyt ne niiden tyhjennyttyä. Ja siirrän kaikki mahdollisesti kovissa pakkauksissa olevat pesu- ja hoitoaineet sekä rasvat, talkit ja muut sellaiset pehmeisiin tuubeihin. Tuubit ovat muutenkin käytössä kätevät ja siistit sekä hyvin hikisissä oloissa huomattavasti hygieenisemmät kuin esim. purkit, joista tavaraa otetaan sormin tai käsin 'kaivamalla'.
Siinäpä se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858050Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180