8 asuntomarkkinoiden pahinta harhaluuloa

Paljon on harhoja tuhnuilla ja toisten nurkissa eläjillä:

1. Hinnat nousivat Tukholmassa (ei vaikutusta Suomeen), mutta Tukholman hintojen lasku vetää Suomenkin mukaan - höpö höpö

2. Suomessa on ostajan markkinat - höpö höpö

3. Helsingissä voi pyytää asunnosta ihan mitä vaan - pyytää saa, mutta ei saa kaupaksi eli höpö höpö

4. Uudisasuntotuotantoa on jo riittävästi - höpö höpö

5. Asuntomarkkinatilanne on vakaa - höpö höpö (yllätyksiäkin voi tapahtua)

6. Omistusasuminen menettää suosiotaan - höpö höpö. Ihmiset, joilla vain mahdollisuuksia on, äänestävät jaloillaan vuokramarkkinoilta omaan kotiin. Se on fiksu liike.

7. Nolla-asunnon loukku oli ohimenevä ilmiö - höpö höpö.

8. Suomen asuntomarkkinatilanne on Pohjoismaista kinkkisin. Höpö höpö.
231256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tuhnuille pitäisi noin yleisesti ottaen määrätä mielialalääkkeitä. Sen näkee kyllä tämän palstan kirjoittelusta. On hirvittävän paha olla, kuin muilla menee paljon paremmin kuin itsellä.

Äänestä
  • Lopeta valittaminen, mene lääkäriin ja hae resepti.

    Äänestä

  • omalääkärisi kirjoitti:

    Lopeta valittaminen, mene lääkäriin ja hae resepti.

    Siinä näyttää olevan yksi, joka tarvitsisi mielialalääkkeitä. Keräätkö rohkeutta, vai pitäisikö heittää sulle muutama roponenen, että rahat riittäisivät. Laita tilinumero, niin laitan tulemaan muutaman euron köyhälle lääkkeitä varten.

    Äänestä

Kylläpä+palstalla+riittääkin+näitä+lääkäreitä.Itse+kyllä+veikkaan,+että+kyse+ei+ole+lääkäreistä,+vaan+tavallisista+nykyajan+duunareista,+joilla+yt-miekka+heiluu+pään+päällä.Ahdistaa,+kun+tuli+ostettua+juuri+romahduksen+aattona.Olisiko+kannattanut+opiskella+ensin+Marx+ja+sitten+perään+Soros.++Olisi+saanut+enemmän+ymmärrystä+siitä,+miten+käy+asuntokaupoilla+hosuessa.Itse+tuhnuttelen+nyt+ja+ostan+vasta+kun+saa+-70%+tai+allekin.

Äänestä
  • Tällaisia viestejä oli palstalla jo silloin, kun ostin ensiasuntoni vuonna 2001. Jostain syystä juuri tuo 70 prosentin alennus oli silloinkin tavoitteena. Sitä vain ei tullut koskaan.

    Et kai sinä vain ole juuri näitä tyyppejä, jotka ovat ehtineet käyttää odotellessaan jo yhden asunnon hinnan vuokriin eivätkä vieläkään omista mitään?

    Äänestä

  • Kauanko_jo_odoteltu kirjoitti:

    Tällaisia viestejä oli palstalla jo silloin, kun ostin ensiasuntoni vuonna 2001. Jostain syystä juuri tuo 70 prosentin alennus oli silloinkin tavoitteena. Sitä vain ei tullut koskaan.

    Et kai sinä vain ole juuri näitä tyyppejä, jotka ovat ehtineet käyttää odotellessaan jo yhden asunnon hinnan vuokriin eivätkä vieläkään omista mitään?

    Sinäpä+sen+sanoit.+Rommarit+on+odottaneet+-70+prosentin+rommausta,+mutta+hinnat+on+taipuneet+ylöspäin+++70+%.+Siitä+huolimatta+rommarit+elää+ikiunessa+eivätkä+tunnu+ikinä+tajuavan+mikä+meni+pieleen.

    Äänestä

  • Jos tai kun korot jossain vaiheessa lähtevät nousuun niin silloin myös inflaatio kiihtyy(eli eurovaluutan arvo lähtee laskuun), mitä inflaatiota siis juurikin korkoja nostamalla ja muutenkin kiristämällä rahan saatavuutta pyritään dumppaamaan. Eli ei se rahan jemmassa pitäminenkään mikään takuuvarma sijoitus ole. Jospa niin olisikin varat jemmassa turvassa, niin kyllä ihmiset ja instituutiot enemmin vaan jemmaisivat rahaa kuin sijoittaisivat varojaan, sijoittamisiin kun aina kuuluu enemmän tai vähemmän riskejä.

    Äänestä

  • 347777999666 kirjoitti:

    Jos tai kun korot jossain vaiheessa lähtevät nousuun niin silloin myös inflaatio kiihtyy(eli eurovaluutan arvo lähtee laskuun), mitä inflaatiota siis juurikin korkoja nostamalla ja muutenkin kiristämällä rahan saatavuutta pyritään dumppaamaan. Eli ei se rahan jemmassa pitäminenkään mikään takuuvarma sijoitus ole. Jospa niin olisikin varat jemmassa turvassa, niin kyllä ihmiset ja instituutiot enemmin vaan jemmaisivat rahaa kuin sijoittaisivat varojaan, sijoittamisiin kun aina kuuluu enemmän tai vähemmän riskejä.

    Kohta tulee varmaan joku perusrommari ehdottamaan kultana sijoittamista. Se kun kuulemma on varma. Ei ole. Kullan arvo heittelee paljonkin, mutta se suurin ongelma on siinä, että se on keinotekoisen korkea. Mitään varsinaista syytä arvolle ei ole. Vain se, että varastojen myynti romahduttaisi kullan arvon, pitää arvoa korkealla. Tilanne on pidemmän päälle kestämätön.

    Toinen hyvä idea on sijoittaa kryptovaluutoihin. Niissähän voittaa kanssa varmasti. Paitsi että jokainen voitettu euro on pois jonkun toisen taskusta, joten todennäköisesti niissäkin häviää. Varsinkin jos on väärään aikaan liikkeellä.

    Äänestä

Oli niin tai näin, mutta sijoitusmarkkinat ja suuret sijoittajat ovat joka tapauksessa alkaneet valmistautua asuntohintojen reippaaseen laskuun pohjoismaissa, ja sen seurauksiin. Alalla toimivat sen huomaavat ensinnä, ja myös tietävät, ettei niissä piireissä juurikaan erehdytä näissä ennusteissa.

Äänestä
  • Niinpä sua on viety. Koska luovut siitä tuulipuvustasi?

    Äänestä

Mistä vetoa, ettei Suomen asuntojen hintoihin vaikuta hölkäsen pöläystä Ruotsin hinnat.

Äänestä

Monille tieto tarkoittaa tuskaa. Silloin oikeampi tapa on vetää karvalakki silmille ja peittää korvat.

Äänestä

Romahdus on harhaluulo, jota rommarit on pitäneet hengissä jo 20 vuotta.

Äänestä

Palstan viimeaikaisista avauksista päätellen yksi velkaelvis on päässyt vihdoinkin pakkohoidosta lomille ja taas koneen ääreen :D

Äänestä
  • Varakas rommari on satutarina kuten joulupukki. Luulisi sitä kovapäisinkin tulevan järkiinsä kun hokee rommausta 20 vuotta, mutta ei. Ne lääkkeet on oikeasti tarkoitettu otettavaksi.

    Äänestä

  • hoitoonohjaus kirjoitti:

    Varakas rommari on satutarina kuten joulupukki. Luulisi sitä kovapäisinkin tulevan järkiinsä kun hokee rommausta 20 vuotta, mutta ei. Ne lääkkeet on oikeasti tarkoitettu otettavaksi.

    Varakas velkaelvis se varsinainen satutarina onkin. Siinä ei edes joulupukkikaan riitä.

    Velkaelviksen motto: vain velka on ikuista :D

    Äänestä

  • velkaelvisonlomilla kirjoitti:

    Varakas velkaelvis se varsinainen satutarina onkin. Siinä ei edes joulupukkikaan riitä.

    Velkaelviksen motto: vain velka on ikuista :D

    Trump on velkaelvis. King of the debt. Onko se köyhä???

    Äänestä

  • Ton jutun kirjoittaja on täysi lahopää. Se tässä on järjetöntä, että ei vain mene kaaliin.

    Äänestä

  • latvalaho13 kirjoitti:

    Ton jutun kirjoittaja on täysi lahopää. Se tässä on järjetöntä, että ei vain mene kaaliin.

    Se on komukka-Hansu!!!

    Äänestä

Harhaluulot tuhnua tuudittaa..

Äänestä

Siinähän niitä on monta asiaa fiksusti niputettuna. Kun nuo ymmärtäisi olisi jo pitkällä.

Äänestä

Tuhnuilla riittää harhaluuloja. Sen verran harhaisia ovat, että avohoitoa olisi tarjolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niisevainon kirjoitti:

Paljon on harhoja tuhnuilla ja toisten nurkissa eläjillä:

1. Hinnat nousivat Tukholmassa (ei vaikutusta Suomeen), mutta Tukholman hintojen lasku vetää Suomenkin mukaan - höpö höpö

2. Suomessa on ostajan markkinat - höpö höpö

3. Helsingissä voi pyytää asunnosta ihan mitä vaan - pyytää saa, mutta ei saa kaupaksi eli höpö höpö

4. Uudisasuntotuotantoa on jo riittävästi - höpö höpö

5. Asuntomarkkinatilanne on vakaa - höpö höpö (yllätyksiäkin voi tapahtua)

6. Omistusasuminen menettää suosiotaan - höpö höpö. Ihmiset, joilla vain mahdollisuuksia on, äänestävät jaloillaan vuokramarkkinoilta omaan kotiin. Se on fiksu liike.

7. Nolla-asunnon loukku oli ohimenevä ilmiö - höpö höpö.

8. Suomen asuntomarkkinatilanne on Pohjoismaista kinkkisin. Höpö höpö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu