Oletan, että henkilöllisyystodistus kuuluu toimeentulotukeen. Katsoin v. 2017 hintoja ja henkilökortti on 58€, mutta passi on hieman yllättäen 52€ eli 6€ henkilökorttia halvempi.
Älkää vaan sanoko, että kela tuhlaa veronmaksajien rahoja myöntämällä toimeentulotukea vain 6€ kalliimpaan henkilökorttiin??
Lisäksi, jos sattuu asumaan itärajalla, niin passi on noin 17023 kertaa käyttökelpoisempi henkilöllisyystodistus, kuin henkilökortti.
Kela, henkilökortti ja passi
30
4904
Vastaukset
- Steinbec
Kyllä, juuri noin se menee. Kela korvaa kalliimman vaihtoehdon, mutta ei halvempaa. Itse selvitin tuota aikanaan ja myös ihmettelin.
Mulla on kesällä kortin uusinta edessä. Ihan vittumaisuuttani ostan omillani passin. Voi sille käyttöäkin olla, jos tulee häippäistyä täältä lopullisesti.- 167-176
Perusteena passin hankinnalle henkilökortin sijaan voi käyttää sitä että passi on halvempi. Muita perusteluja ei tarvita.
- 123-321
Kela luultavasti perustelee tuen myöntämistä vain henkilökorttiin sillä, että "passi on matkustelua varten".
Tämä olisi kyllä todella pieleen ajateltu, koska henkilökortilla voi jo silläkin matkustella EU-alueella, miten lystää. Kelaa saattaa tässä nyt häiritä passin mukanaan tuoma "laajennettu matkusteluoikeus". Se ei kyllä saisi olla minkäänlaisena perusteena millekkään päätökselle.
Jos todella kela suosii systemaattisesti 6 euroa kalliimpaa henkilöllisyystodistusta, niin tämä on taas yksi pieni yksityiskohta siitä, miten kela saa maksimoitua omat kulunsa omilla hölmöillä päätöksillään.- Kysyensin
Luultavasti, ei saisi olla jos.. Kela korvaa myös passin jos katsoo sen tarpeelliseksi.. Ota asioista selvää ennen näitä harhaluuloja..
- 123-321
Muuten, saako toimeentulotukiasiakas ylipäätään matkustaa? Kuntien toimeentulotuen aikaan eräs kaveri sanoi, että tukea myöntävästä kunnasta ei virallisesti saisi poistua ollenkaan, koska silloin asiakkaan ei katsottaisi asuvan enää kunnassa ja toimeentulotuki lakkautettaisiin. Myös TE-keskuksella lienee liikkumisrajoituksia? Kuinka tiukasti olisi virallisesti oltava vain kotona, jos on a) te-keskuksen asiakas ja b) saa kelasta toimeentulotukea?
- 167-176
Kunnat käytti tuota matkoilla oloa toimeentuoltuen alentamiseen, laittomasti siten että vähensivät tukea niiltä päiviltä kun ei ollut kunnassa koska toimeetulotuen maksaja on se kunta jonka alueella asuu. Ei haitannut lain kirjain että siinä oli "muutoin kun tilapäisesti" sillä eihän asikaan eduksi olevia sanoja ikinä huomioida. Nyt ei Kela kysele missä asiakas milloinkin on vaan toimeentulotuki menee asuinkunnan mukaan.
Kaikki liikkumisrajoitukset on perustuslain vastaisia mutta TE-toimistolle pitää olla työmarkkinoiden käytettävissä siitä huoimatta missä maailmankolkassa sattuu olemaan. Toisaalta eihän ne ole varsinaisesti liikkumisrajoituksia, saa liikkua missä haluaa mutta se saattaa vaikuttaa tukien maksuun.
Passi vai henkilökortti?
Lainkohta:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L2P7b
"7) välttämättömän henkilötodistuksen, oleskeluasiakirjan tai matkustusasiakirjan hankintamenot."
Voipi olla että Kela ottaisi "pataan" HaO:ssa jos ei hyväksy passia varsinkin kun se on halvempi kun henkilökortti. - Eikureissaamaan
Paskan marjat.. Kyllä toimeentuloasiakas saa vapaasti matkustaa, ei kai sitä nyt ihmistä vankina pidetä.. Työkkärin säännöt omat omansa, niistä kannattaa ottaa selvää..
- Kummallistameininkiä
167-176 kirjoitti:
Kunnat käytti tuota matkoilla oloa toimeentuoltuen alentamiseen, laittomasti siten että vähensivät tukea niiltä päiviltä kun ei ollut kunnassa koska toimeetulotuen maksaja on se kunta jonka alueella asuu. Ei haitannut lain kirjain että siinä oli "muutoin kun tilapäisesti" sillä eihän asikaan eduksi olevia sanoja ikinä huomioida. Nyt ei Kela kysele missä asiakas milloinkin on vaan toimeentulotuki menee asuinkunnan mukaan.
Kaikki liikkumisrajoitukset on perustuslain vastaisia mutta TE-toimistolle pitää olla työmarkkinoiden käytettävissä siitä huoimatta missä maailmankolkassa sattuu olemaan. Toisaalta eihän ne ole varsinaisesti liikkumisrajoituksia, saa liikkua missä haluaa mutta se saattaa vaikuttaa tukien maksuun.
Passi vai henkilökortti?
Lainkohta:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L2P7b
"7) välttämättömän henkilötodistuksen, oleskeluasiakirjan tai matkustusasiakirjan hankintamenot."
Voipi olla että Kela ottaisi "pataan" HaO:ssa jos ei hyväksy passia varsinkin kun se on halvempi kun henkilökortti.Kyllä kunta on tos kohtaa toiminu väärin!!! Kai silläki on säästetty kunnan menoja..En kyllä ole kuullut että Kela toimisi noin mielivaltaisesti..
- Anonyymi
Kyllä minä ainakin olen matkustellut useampaan otteeseenkin, niin eu:n sisällä kuin myös esim. Indonesiassa. Ei siinä ole mitään ongelmaa. Ongelma tulee vain jos päästäkin etttä jäät laajana majailemaan tai asustelemaan. Silloin et tietenkään ole oikeutettu kelan/sossun korvauksiin
- Steinbec
Tuota olen myös joskus miettinyt, että mikä on se peruste jos toimeentulotukiasiakas ei saa matkustaa? Jos saa jotakin työttömyyskorvausta, niin sanotaan että sun täytyy olla työmarkkinoiden käytettävissä, työnhaku keskeytyy jos matkustelet jne.
Mutta entä jos saa pelkkää toimeentulotukea? Pelkän toimeentulotuen saaja ei ole työkkärin kanssa missään tekemisissä eikä ole työmarkkinoiden käytettävissä oleskeli hän missä tahansa.
Kyllä, usko pois, Kela korvaa systemaattisesti vain kalliimman vaihtoehdon. Se on laki.- noinpa
Ei siihen tarvita muuta perustetta kuin valtaa käyttävän henkilön tyydytys.
- dyjdr
Kukaan kela rahan varassa ei ole minkään käytettävissä koska sitä rahaa vain ei ole. Eipä ne korvaa nykyään muuttoapujakaan mihinkään niin sitten niitä ei vain monikaan tee.
- Kyllänejohokin
Taas väärää tietoa. Kyllä Kela korvaa muuttoapua tietyllä rahasummalla, riippuen kilometrimäärästä ja hankkii jopa muuttofirman ja muuttoauton, jos sitä tarvii.. Siihen muuttoautoon täytyy vaan hommata ennen muuttoa maksusitoumus.. Rahan saa jos ei tarvi muuttoautoa.. Tietenkin asunnon on oltava sellainen, joka hyväksytään toimeentulotuessa, ja todellinen tarve muuttoon, esim muutto edullisempaan asuntoon...
- drtdrh
Kuka kalliimpaankaan haluais ?
- Haluais
drtdrh kirjoitti:
Kuka kalliimpaankaan haluais ?
No kyllä semmosiaki löytyy!
- Kylläsaa
Löysin kelan sivuilta tietoo, että myös passiin voi saada maksusitoumuksen samoin kuin henkilötodistukseen! Käy tsekkaamassa kelan sivuilta! Tai googlesta Esim. Haulla kela ja passi.. Mielestäni myöskään kela ei estä matkustamasta toimeentulotuen menettämisen uhalla, en ainakaan ilmoittaisikaan mitää, jos lähtisin esim parin viikon lomalle, työkkäri on eri asia! Mutta kai sinnekin jos ilmoittaa että on matkan aikana tavoitettavissa...
- kkllooii
Onko noin, että Kelasta ei saa passiin maksusitoomusta?
- Nojooh
Kyllä saa......
- 123-321
No se on positiivinen asia, jos toimeentulotukiasiakas (oletetaan nyt, että hän ei ole TE-keskuksen asiakas) nykyään saa makoilla vaikka Espanjan aurinkorannoilla ilman pelkoa toimeentulotuen menettämisestä.
Tämä olisi erittäin suuri muutos kuntien aikaiseen toimeentulotukeen, jolloin virallisesti ei saanut omasta kunnasta mennä mihinkään menetämättä toimeentulotukea! Ainakin tuolloin toimeentulotukiasiakkaat olivat kirjaimellisesti vankeja, mutta nytkö vangit ovat vapautuneet?
Toisaalta ennen toimeentulotukiuudistusta 1.1.2017 viranomaiset kyllä toitottivat, että "toimeentulotuen myöntämisperusteissa mikään muu ei muutu kuin se, että sen vain myöntää kuntien sijaan kela".
Tämä vapautunut liikkuvuus olisi sitten 180 asteen poikkeus tuohon "mikään ei muutu" - ajatteluun, joten hieman epäilen vieläkin tätä.
Toimeentulotuen myöntämiseen on vallanpitäjien taholta aina liityttävä alistamista ja kyykyttämistä ja vapaa liikkuvuus ei olisi lainkaan näiden tavoitteiden mukaista.- Kotonavaan
Kai tossakin on joku aika on määrätty, et kauanko siellä ulkomailla voi olla ja totu on tarkoitettu vain suomessa aiheutuneisiin kustannuksiin, niin tuskin toimeentulotuella kovinkaan pitkiä ja kauas reissuja voi tehdäkään!
- RandomWalker
Toimeentulotukea saa lain mukaan Suomessa syntyviin kustannuksiin ja enin osa kuukaudesta on oltava Suomessa, aikarajoja en tiedä. Toisaalta voi kysyä miten voi olla varaa olla ulkomailla ja maksaa vuokraa muita kiinteitä kuluja - pimeää tulo lisäksi?
"Tämä olisi erittäin suuri muutos kuntien aikaiseen toimeentulotukeen, jolloin virallisesti ei saanut omasta kunnasta mennä mihinkään menetämättä toimeentulotukea! Ainakin tuolloin toimeentulotukiasiakkaat olivat kirjaimellisesti vankeja, mutta nytkö vangit ovat vapautuneet?"
Sossuko näin oli ohjeistanut? Jos niin eipä ole lakia taas osattu tulkita - tai ollaan oltu kusipäitä. Ei taida olla ihan laillinen ohje, sillä ei Suomessa liikkumista näin voi rajoittaa kuin poliisi ja oikeus. Asua on pitänyt toki siinä kunnassa mistä sai tuen. Kuntien välillä on lisäksi ollut eroja tuen määrässä.
- Köyhäkaupunkilainen
En saanut henkkareita kelasta enkä sossusta vaan itse jouduin maksamaan. Henkilökortti maksaa noin 75 euroa kun kuva siihen maksoi 20 euroa.
- Kummajuttu
Mikä oli syy? Hylättiinkö sun toimeentulotukihakemus ylijäämäisenä? Kyllä sen yleensä saa ainakin jos on oikeus totuun?
- Eimatkusteluun
Pelkkää ulkomaanmatkaa varten ei passia saa, luki jossain tuolla kelan sivuilla.
- O-Sole-Mio
Jos passia perustelisi menemisellä hakemaan työtä EU-maasta, niin kuinkahan tuo ammuttaisiin alas toimeentulotuessa. Tai kertoo menevänsä työhaastatteluun EU-maahan Mr Pablon maatilalle viinirypäleiden poimintaan.
- Hahahahihihi
Just, hyvä idea. Oikeen itekkö hommat ton työhaastattelun tonne bablon tilalle ja taidat olla kielimiehiä. Varmaan soittaisit bablolle Espanjan kielellä ja saisit kutsun haastatteluun Espanjaksi, josta tuskin ymmärtäisit hölkäsen pöläystä.. Jos tuolla perusteella passia hakisit, pitäis kelaan olla esittää tuo kutsu haastatteluun. Mutta unelmatyö se varmaan olisi, työaika 16 tuntia, palkka päätä huimaava ja siitä vähennettäis majoitus ja ruokakulut, tuskin sä siellä missään hotellissa pystyisit asumaan, toimeentulotuki kun maksetaan vaan suomessa syntyneisiin kuluihin. Kuinkas lennot, miten ne maksaisit? Kun lopulta osoittautuu että tää unelmatyö eo olekaan niin kivaa, saat odottaa sielä, jos konsulaatti maksaa sun kotimatkan. Tuskin noi bablon suosimat työnvälitysfirmat ovat mitään virallisia, lienee laittomia lafkoja.. Mitä töitä sä mistää Eu-maasta saisitkaan, ku et suomestakaa töitä saa, tai kyllä bablo varmaan palkkaa mielellään noilla yllä mainituilla ehdoilla, mutta tervemenoa vaan ja hyvää työmatkaa!
- 123-321
Vielä tuosta liikkumisesta. Kuntien toimeentulotuen aikaan sosiaalitoimen pyrkimystä lakkauttaa toimeentulotuki asiakkaan liikkuessa perusteltiin sillä, että oikeus toimeentulotukeen on vain kunnassa oleskelevalla henkilöllä. Joskus 80-luvun lopussa kotikuntalaki meni uusiksi ja uuden lain mukaan se aiheutti melkoisia muutoksia jo sen aikaisessa toimeentulotuessa. Nyt pelkkä oleskelu kunnan alueella riitti täyteen asiakkuuteen.
Valitettavasti tämä uusi käytäntö, jossa kotikuntaa ei toimeentulotuen myöntämisen näkökulmasta enää ollut, poiki myös jonkin verran väärinkäytöksiä: Tekaistuja osoitteita ja feikkiasumista, kunnassa vierailtiin vain toimeentulotuen takia. Toimeentulotukea oli suhteellisen helppo nostaa pitkiäkin aikoja useammastakin kunnasta. Osittain tätä edesauttoi sosiaalitoimen erittäin tiukat salassapitosäädökset, jotka toisinaan estivät viranomaisten välisen järkevän tietojen vaihdon.
Mutta kuten Karhukopla kirjoitti, niin kyllä tilapäisesti olisi pitänyt voida oleskella poissa tukea myöntävästä kunnasta, mutta sosiaalitoimessa lakia pyritään aina tulkitsemaan asiakkaan etujen vastaisesti. - Anonyymi
ei korvannu mitään keväällä kun uusin henkkarit.
kela vielä mainostaa että korvaa mutta kun laitoin niin sanottiin se kuuluu itse maksaa- Anonyymi
Jos sait toimeentulotukea samassa kuussa, kun uusit henkilötodistuksesi, kela maksaa kulut.
- Anonyymi
Sama varmaan tulevissa sähkölaskuissa. Mainostaa, että maksetaan, voipi olla ettei maksetaan. Sama myös indeksikorotuksen suhteen. Mitään indeksikorotusta ei ole maksettu. Ei ainakaan minulle. Ehkä jollekin toiselle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 295500
- 1701999
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1601601Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141334Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike281278Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan561176- 941165
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701154viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2121078- 41940