Hei kaikki mun parhaat kaverit. Olin lomallaja perehdyin entistä syvemmin PC:n arkkitehtuuriin. Se sai mut entistä vakuuttuneemmaksi että AMD on halpa kopio Intelin prossuista. Älkää vaan ostako AMD:n prossua. Sitä paitsi Inteliltä on tulossa 5-vuoden sisällä 25Ghz:n prossu. Ja se on 100% tosi tieto sillä mä olen jutellut intelin päähemmojen kanssa.
PS: Mulla on ollut ikävä teitä, ja toivottavasti teillä myös minua... On kiva olla täällä taas!
PS: Mulla on ollut ikävä teitä, ja toivottavasti teillä myös minua... On kiva olla täällä taas!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiva että olit lomalla (näin meidän muiden kannalta), mutta mene vielä ainakin vuodeksi "syventymään pc:n arkkitehtuuriin".
Sä et oikeesti tiedä asioista paksan vertaa. Viiden vuoden kuluttua kukaan ei muista että jotain 25 GHz prossuja on edes joskus ollut. Ja se taasen on suhteellisen varmaa tietoa. Jos tietäisit edes jostain jotain niin tietäisit senkin että Intel on julkaissus jo joku aika sitten Teraherz suunnitelman...
Viiden vuoden päästä mullakin on varmaan 10:n teraflopsin laskentatehoinen kone kotona.Intelin uusin prossu tulee myyntiin kesällä.Tuotenimenä on McKinley Itanium 5gigahertsiä tehoa,64bit,kolmostason välimuistia 3megatavua.Myös järjestelmäväylän kapasiteetti on kolminkertaistunut.ITSE KYLLÄ SUOSIN AMD PROSSUJA
No terve terve!
AMD:n prossut on ollut vähän pakko kopioida Intel-prossuista, että olisi yhteensopivia. Ja siinä AMD on tehnyt pirun hyvän työn! Prossut ovat huomattavasti tehokkaampia kuin Intelin ja halvempia myös. Valitettavasti prossubisneksessä on vähän pakko tunkea nenänsä toisen tuotteeseen(olen varma, että joku itseään hauskana pitävä keksii edellisestä jotain) pysyäkseen mukana missä mennään. AMD:n prossuista puuttuu tämän vuoksi suurin osa Intel-prossujen bugeista. Ongelma on se, ettei niistä kerrota AMD:n ulkopuolelle. Kieroa. Esim ns. f00f-bugi(jos tunnet prossuja vähänkin, tiedät tämän tapauksen takuulla, P4) oli ollut AMD:n tiedossa lähes kaksi vuotta, kunnes joku AMD:n ulkopuolinen löysi sen =)
Veikkaanpa, että 25 Ghz:n prossu on joko liioittelua tai vähättelyä riippuen siitä, miten prossujen materiaalikehitys edistyy. Keitä "Intelin päähemmoja" tarkoitat, muuten?
PS. Muuta kirjoitustyyliäsi hieman. Sinua voisi luulla alle 16-vuotiaaksi tyylisi takia. En mene itse esittämään arvauksia, oletko kyseistä ikäryhmää vai etkö, mutta yritäpä kirjoittaa hieman asiatyylisemmin, OK? Perustele väitteesi elleivät ne ole TÄYSIN yleisessä tiedossa olevia ja hyväksyttyjä faktoja. Usein prossuista puhuessasi lauot päättömiä ja täysin yleisen kokemuksen vastaisia jyrkkiä väittämiä perustelematta niitä.
.... 16-vuotta tällä hetkellä, mutta minä olen perehtynyt tietokone arkkitehtuuriin niin, että tiedän asioita.
hmm
Athlon xp 2000 (1.66)vastaa inttelin 2Ghz prossua
intel voi tehdä vaikka 100Ghz prosessorin mutta
se vastais amden 50Ghz prosessoria ei se luku siinä ratkase kato. Sit kun tulee clawhammerit niin intel jää häpeämään, kato ei amdeelä ole mitään kiirettä, hitaasti tulee hyvää jälkee.
Intel vaan lupailee mut häviää aina amdeelle.
Mitä opimme? Intel Sucks!
Intelin toimitusjohtajan Craig Barretin visio on, että vuonna n.2017 ollaan 30gigaHz:n nopeuksissa. Veikkasin, että tuo viiden vuoden ennuste liittyy jotenkin tähän Intelin kehittelemään uuteen transitoritekniikkaan, mistä oli vähän mainintaa Prosessorilehdessä.
Ei nuo nopeudet tuo muuta etua, kuin aivot pehmenee nopeammin ja laitteet pitää mikroaaltosuojata.
Laajentaisivat väylää, niin tulisi todellista tehoa lisää. Koska väylänopeudet kasvaa hitaasti, sattaa processoreista tulla ylinopeita, jotka tekee kymmeniä, ehkä tuhansia tyhjiä kierroksia sinä aikana kun väylä ja muistit tekee vain yhden toiminnon.
Uskokaa tai älkää. Kaikessa on ihannepisteensä, nopeudessakin.