Kertokaa kaikenlaisia kokemuksia Laihiasta. Mieli tekisi ostaa sieltä asunto. Jotenkin tuntuu että on vireä paikkakunta. Lapsia ei meillä ole ettei koulut ja päiväkodit ole tärkeitä.
Laihiastatiedustelisin
16
624
Vastaukset
- 64100
Jos olet kepulainen ja muutenkin yksinkertainen joo joo tyyppi niin siitä vaan.
- zxzcc
Jos uskonlahkosi on rkp niin pysy Vaasassa.
- ratsumies88
tosi hyviä vastauksia taas..suomi24 politrukit asialla. ei normi kansalaisen asumiseen puoluekanta vaikuta millään lailla,naapurit ja kyläyhteisö huomattavasti kyllä. valitettavasti en ole asununut laihialla etten osaa vastata tuohon. muutamia syntyperäisiä tunnen ja kieltämättä ovat täysin oma rotunsa.
- kuinka_laaja
"muutamia syntyperäisiä tunnen ja kieltämättä ovat täysin oma rotunsa. "
Kuinka laajaan otantaan tämä väite perustuu, miten eroaa muista eepeen junteista
- Sitruunaperho
Kuoleva kylä. Kaikki kaupat lopettavat kun "kunnanisät" väkisin halusivat dallastason ohitustiet. Mitähän kytköksiä siihenkin liittyy? Haiskahtaa pahasti. Tappavat oman kunnan. No kepupolitiikkaa, ei muulla kun omalla navalla väliä.
- tielinjaukset--
Eiköhän nuo valtion tielinjaukset suunnitella ja myös toteuteta siellä valtiolla ei kunnalla ole paljon osaa siinä
- muuttanut
Noi tierakennukset on tosi hyviä, ei kukaan paikkakunnan ohittava pysähdy asioimaan vaikka pantais petoniporsaita riviin.
Tulee asukkaiksi paljon pakolaisia Laihialle ja ne pakolaiset ovat Vaasasta tavallisia veronmaksajia. Ovat kyllästyneet värikkääseen ihmismassaan ja koulujen heikkoon tasoon Vaasassa.
Siellä pannaan maahan muuttavat lapset samaan koululuokkaan suomenkielisten lasten kanssa ja toivotaan kielitaidottomien pääsevän nopeasti sisään suomen kieleen. Lisäksi elämän rytmi maahanmuuttajien keskuudessa on ongelma työssäkäyville ihmisille.- eivoiollatottakaan
En tiedä mutta Laihialla tapahtui murha. Omituista. Että sellainen on Laihia.
- uk-keli
Ei syntyperäisiä laihialaisia asian yhteydessä, paitsi uhri.
- sundmann
kaippa laihialla kaikki palvelut pysyy ja ihan hyvä pikku paikka asua normi ihmiselle..lyhyt myös vaasaan töihin sekä pääse kivasti etelään päin. mun kanta
- parasta_Laihiassa
Parasta Laihiassa sieltä pääsee kätevästi muualle :) Ei ole pussinperällä
- Vasa
Kaunista seutua!! Muuttaisin itse kyllä jos olisi mahdollista useasti käynyt siellä ennen sukulaisen luona. Naapurinsa olivat ystävällisiä ja auttoivat vanhusta!! Lämmöllä muistelen☺️
- Laihialaisetkoerilaisia
Mitä ratsumies88 tarkoitti sillä että laihialaiset olisivat oma rotunsa?
- kiekuu
Kyllä ne on. Hulmilla oli ennen venäläinen varuskunta ja taisi kauppatie Ruotsiin kulkea Laihian läpi. Notta vähemmästäkin rotu muuttuu.
Näkyi mm. häissä. Vanhat kertoivat, että kauan sitten lähti lija-autokuorma laihialaisia häihin Lapuan Tiistenjoelle. Juomat oli hankittu ym. eli tunnelma oli korkealla. Tunnelma muuttui juhlapaikassa. Häät olivatkin seurat, mutta ei edes ehtoollista jaettu, virsiä veisattiin ja synnin palkalla uhkailtiin, jne.
- hullulehmäntaudi
Eikö siellä jokisalossa oo joku maatalousvarastokin vai joku sellanen. Kuka tietäis.
- soonnäin
Laihian eränkäviöitten ylikallis vajaakäyttöinen iso rakennus on siellä. Sitä käytetään koirien koepaikkana ja sinne uppoaa kaikki metsästäjiltä kertyt lupamaksut.
Siitä tuli laihialaisten erämaamonumentti joka maksaa joka vuosi komean auton hinnan verran eikä tuota edes puupennin vertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1012294- 2221940
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761752Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381230
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27783290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670