NYT TARVIIN APUA SAIN KANANMUNIA JOTKA ON HEDELMÖITY EI OO HAUTOMAKONETTA JOS LAITTAA PATTERIN PÄÄLLE JA SUKKAAN/KAULAHUIVIIN TULEEKO NIISTÄ MITÄÄN ESIM 100% TARKUUDELLA? MITÄ NE SYÖ PITÄÄKÖ NE JÄTTÄÄ PATTERIN VIEREEN BOXSIIN MILLON TIÄTÄÄ ETTÄ TULEEKO NIISTÄ MITÄÄN JA MITEN TIÄTÄÄ MITEN KAUVAN NIITÄ PITÄÄ HAUTOO NIITÄ MUNIA MITEN KAUVAN SIINÄ KESTÄÄ ETTÄ NE KUORIINTUU? AUTTAKAA NOPEASTI?!?!
MITEN VOI HAUTOA TIPUA AUTTAKAA!
6
282
Vastaukset
- niuvaauttaa
Joku niuvan hoitajista voi sinua auttaa ongelmassasi?
- Tipput
Kerrotko siitä lisää:)
- niuvaauttaa
Tipput kirjoitti:
Kerrotko siitä lisää:)
Aloittaja varmasti valottaa taustoja...
- Tiput
En tajua Mira tarkoitat mutta vastatkaa noihin kysymiksiin😰
- Auttajaaina
Tämä on ainakin hyvä resepti kun vain malttaa antaa kanan hautua kunnolla
Hitaasti haudutettu kana maustekastikkeessa
http://mokkiruokaa.blogspot.fi/2014/08/hitaasti-haudutettu-kana.html - karjastaluovuttu
Ensiksi opettele kirjoittamaan ja ei tarvitse kaikkea isolla...
Sinulla ei ole mitään kiire-nopeasti-äkkiä hätää noiden munien kanssa. Eihän kanakaan koko pesällistä kerralla muni ja rupea hautomaan sillä silmäyksellä.
Ja kumpikin menetelmäsi vaikuttaa varsin epävarmoilta. Missään patterin päällä et saa pidettyä tasaista lämpöä etkä myöskään määrättyä kosteutta. Helpoimmiten pääset hankkimalla/lainaamalla hautomakoneen joltain tai haudottamalla munat kanan alla jos vain löydät sellaisen kanan joka vielä hautoo kunnollisesti. Kaikenlaiset kotiviritykset tässä hautomisessakin ovat senlaatuisia etten edes viitsisi nähdä vaivaa vaan toimisin oikein ja hyviksi havaituin menetelmin.
Ja jos tämä aloitus edes on tehty tosissaan niin mihin sinun niitä täytyy haudottaa? Jos kananhoitoa olet vasta aloittamassa hanki valmiita kanoja tai kananuorikoita jostain sekä kukko ja rupea vasta niiden kanssa miettimään haudottamista. Mihinkään kerrostalon parvekkeelle on turha kanalaa ajatellakaan, kanat vaativat hyvän pitopaikan, rehut ja pätevän sekä sitoutuneen hoitajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861639Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141044Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.96960Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79932Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141719- 81690
- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48661Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51651