Minun lapseni ei

SU0MALAlNEN

Nuorena kokemattomana yliopisto-opiskelijana hieman maailman tapahtumia seuranneena kovin huolestuneena pitkän harkinnan jälkeen päädyin näin kahden aviovuotemme jälkeen raskaaksi saattamalleni vaimolleni ehdottaa kuitenkin päätyneeni raskauden keskeytykseen.

Taloudellinen tila lähinnä tässä vaiheessa vanhempiemme puolesta on oleva varmasti kirurgiperheen toisena lapsena jo perintökaaren puolesta erinomainen, mutta periaatteellisesti sangen ristiriitainen.

Esikoisemme on nyt raskauden alkuvaiheessa todettu olevan täysin terve poikalapsi. Mitä syntymästä seuraa?

Syntyessään hän on kantava osansa tästä 115 miljardin velasta, joka hänen henkilökohtaiseksi taakakseen suomennettuna on 43 447 €. Velka joka hänellä on jo ennen syntymää. Velka joka lankeaa hänen maksettavakseen tavalla tai toisella hänen syntyessään. Kannattaako tätä velkaa kuitata vastaanotetuksi?

Oliko muuta?
Kyllä valitettavasti hän on tuleva liittovaltion sotilas, joka mitä todennäköisemmin joutuu sotimaan USA:n ulkopolitiikan puolesta NATO:n riveissä romahtavan suuren Yhdysvallan puolesta, jossa omat sotilaat eivät koskaan puolusta omia rajojaan, vaan ovat AINA sotimassa rajojensa ulkopuolella, mitä me suomalaiset emme koskaan tekisi (vapaaehtoisesti).

Tovin keskustellessamme olemme päätyneet ”keskeytykseen” ja siihen, että tämän talon pertsestä ei natolle anneta yhtään sotilasta. Suomelle annetaan, mutta sitä suomea ei enään ole jota isänisäkin oli puolustamassa. Tänään hän olisi isänmaallinen natsipaska, suvakkien vihaama koira, jonka sankarihaudalle kukkasia ei vietäisi. Virtsa siellä virtaisi.

Voi markka, sinua on ikävä. Passintarkastusta ja Kekkosta. Me olimme suomalaisia ja tämä oli meidän maamme.

3

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisemitäänvaikka

      Ensimmäinen lause kertoo sen, että etpä ole juurikaan kouluja käynyt.

    • Toope1939

      Putinin tehtaalta suoraan, aika jännä!
      Hoono soumi! Geihö Vjenänällä osata jnenää suomea!?
      Muuten huva, mutta puuttuu sjana ”jenkit”!

    • vanhaäiti

      Et sinä muista mitään Kekkosesta, tuskin markastakaan, jos kerran olet nuori, kuten kerrot. Etkä ole yliopisto-opiskelija. Eikä sinulla ole raskaana olevaa vaimoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      598
      2385
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      410
      1892
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1730
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1448
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1366
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1291
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1174
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      940
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      928
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      843
    Aihe