Mitä tarkalleen tarkoittaa tuo "Eloonjäänyt puoliso eli leski saa pitää vainajan jäämistön jakamattomana hallinnassaan...". Miten pesän voi jakaa, vaikka leskellä olisi hallintaoikeus? Siis tuo "jakamattomana"???
Jakamaton?
täysintyhmä
4182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lainaa nyt ihan koko momentti jos kysyt momentin sisällön tarkoituksesta.
PK 3:1a,1
Eloonjäänyt puoliso saa pitää kuolleen puolison jäämistön jakamattomana hallinnassaan, jollei rintaperillisen jakovaatimuksesta tai perittävän tekemästä testamentista muuta johdu.
Kyseessä on laissa säädetty oletus, siitä kenellä jäämistön hallinta on, ennen jakovaatimuksen esittämistä, jos muuta ei ole. Jakovaatimuksen voi menestyksekkäästi esittä vasta kun pesä on selvitetty ja velat maksettu tai vakuus niistä asetettu. (PK 23:1 - 2)
"Miten pesän voi jakaa, vaikka leskellä olisi hallintaoikeus?"
Kun omistuksen ja hallinnan voi erottaa, kuten mistä tahansa, silloin perilliset voivat keskenään sopia omaisuuden omistuksen jaosta keskenään, hallinnan jäädessä leskelle. Perilliset voisivat myös jakaa hallinnan, sillä sanamuodon mukaan leski ei sitä voi estää.
Ei koske pariskunnan viimeisintä kotia, joka on leskellä suojassa PK 3:1a,2 tai jos jäämistöstä on määrätty testamentilla leskelle tai muulle.
Ts. onko niin, että jos pesään kuuluu vain lesken ja vainajan yhteinen koti, ei pesää voi jakaa?
PK 3:1a,2 mukaan leskellä on oikeus pitää asuntoa ja tavanomaista koti-irtaimistoa jakamattomana hallinnassaan, ei kuolinpesää.
Eli kuolinpesä voidaan ja usein myös kannattaa selvyyden vuoksi jakaa tai riippuu osapuolista. Perijät eivät vain saa asuntoa haltuunsa niin kauan kun leski haluaa pitää siitä kiinni tai hautausmaa kutsuu.
Kiitos paljon, Niin...