Tää varmaan koskee eniten yläkouluja.
Onko teiän koulussa tukareita?
Meill on ja ihmettelin kun tuli tukarit hakemaan uusia tukareita kahdeksi seuraavaksi vuodeksi niin vain mä ja mun kaveri haki tukareiks. Meit on 18. Miks ei oo haluu kelläkään auttaa ens vuoden seiskoja ja päästä suunnittelemaan teemapäivä yms.
Onko teiän koulussa tukareita?
Meill on ja ihmettelin kun tuli tukarit hakemaan uusia tukareita kahdeksi seuraavaksi vuodeksi niin vain mä ja mun kaveri haki tukareiks. Meit on 18. Miks ei oo haluu kelläkään auttaa ens vuoden seiskoja ja päästä suunnittelemaan teemapäivä yms.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei vaan riitä kiinnostusta tai ei jaksa kaiken kiireen keskellä. itse lähtisin mukaan jos multa kysyittäisiin, mutta en itse viitsi hakea tukariks kun sitten joutuisin olemaan liikaa opettajien kanssa tekemisissä (en ole oikein väleissä niitten kanssa) mutta kyllä opettajat tietää että mä lähtisin mukaan innolla jos vaan kysysivät. mutta ne varmaan aattelee et mä sotkisin tulevien seiskojen asiat huonoon suuntaan(x
ehkä se että tyypit ei haluu tukareiks johtuu laiskuudesta, itsekkyydestä tai pelosta että nauretaan jos annetaan huonoja ehotuksia..en tod. tiiä(: kannattas jos viitsii, saa etujakin samalla(:
ikäisenä voi hakea tukariks? niinkus seiskalla vai kasilla? mulla ois kiinnostusta ja olen seiskalla...sori vain tyhmä kysymykseni(:
meijän koulussa on tukareita, ja myös itse kuulu niihin. sillon ku oltiin seiskalla, kasin tukarit kyseli ketkä haluu tukareix ja sitte niistä valittiin "sopivimmat". jotenkin näin.
tukarina ei kyllä joudu kauheesti oleen tekemisissä opettajien kanssa- ne antaa vähä ohjeita, muuten on vapaat kädet. ja ainaki meijän koulussa on kax opee jotka on tukari "ohjaajia". ne on muutenki harraste toimintaa tukevia ihmisiä ja koulun lepposimmat opet...:) tästä ei varmaan tajunnu mitä...:D
mut tukarina on kivaa, varsinki ku järkätään discoij ja kaikke muuta kivaa...:)
No mäkin oon seiskalla ja viime perjantaina tuli haku..
Meill on vaan yks tukariohjaaja, se on ussanmaikka.
Kauan kesti ennenkuin sait tietää että sut valittiin? Ei vielkään mitään tietoo..
öö, pari päivää?!?! en oikein muista... mutta kyllä siellä ilmotus taululla oli lista ja keskusradiostaki vielä kuulutettiin. että näin, mutta pari päivää kai. :)
Meilläpäin tukari toiminta koostuu niin, että kasilla haetaan ja silloin koulutetaan seuraavalle vuodelle tukariksi.
Sitten tukarivuoden syksyllä meillä oli sellainen tukareille järjestetty tapahtuma(oltiin yötä). Siellä saatiin uusia ideoita ja vinkkejä, että mitä kaikkea järjestetään omalle seiskaluokalle ja mitä koko koululle.
Jos teilläpäin järjestetänä sellanen, nii sellaseen ainakin osan teijän tukareista kannattaa mennä. Eiköhnä sieltä löydy lisäpotkua teidänkin tukari ryhmälle. :) Zemppiä ja käyttäkää mielikuvitustanne!