Lakialoite bi-seksuaalien avioliitosta!

Bi-avioliitto

Jos homo saa mennä naimisiin homon kanssa ja lesbo lesbon kanssa, niin kahden bi-seksuaalin avioliitossa pitäisi olla kummallekin myös vastakkaista puolta oleva aviopuoliso. Tai jos vain toinen on bi-seksuaali, niin pitäisi hänen saada myös vastakkaista sukupuolta oleva aviopuoliso!!
Liitossa olisi siis kaksi naista ja kaksi miestä tai mies ja kaksi naista tai nainen ja kaksi miestä. On se vaan törkeää ettei bi-seksuaalisten henkilöiden tasa-arvoista avioliittoa ole mahdollista toteuttaa!!! HETI lakialoite tästä!

12

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikea_osoite

      Kuules ny, tämä palsta on aivan väärä tuollaiseen aloiteen tekoon..

      Joten teehän tuonne kansalaisaloite ja piispoille voit myös kertoa huolistasi.

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi

      • bimpatibi

        Toisekseen hänen pitäisi ottaa selvää mitä tarkoittaa bi-seksuaalinen.


      • Bi-avioliitto

      • Olen lukevinani aloituksessa tiettyä ironiaa, eli mitenkä monimutkaiseksi ihmiset oman elämänsä voivat tehdä. Se on yksityisasia miten peiton alla heilutaan ja kattiloita kansia kodeissa kalistellaan.
        Se on tuiki tärkeää miten niissä perhesuhteissa lapset muodostavat oman identiteettinsä, en oikeastaan pelkää heidän esim turvallisuutensa puolesta.
        Ihmisyyden toteuttamisen muodot selkeästi nyt hakevat paikkaansa, eikö...........


      • Oikea_osoite
        Bi-avioliitto kirjoitti:

        Kyllä mä tiedän mitä bi-seksuaalinen tarkoittaa. Tiedätkös sä? Tässä tutkimustietoa bi-seksuaalisuudesta parisuhteessa.
        https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/talous-yhteiskunta/biseksuaalisuus-parisuhteissa-ja-miksi-siita-vaietaan

        Eihän tuo linkkisi kerro kun sen miten helposti jotkut saa leipänsä tässä systeemissä!

        Tässä on parempi linkki: https://fi.wikipedia.org/wiki/Biseksuaalisuus

        Jokos teit kansalaisaloitteen ?

        Kyllähän ne pian siellä arkadianmäellä muuttaa lakia niin että muslimit saa useamman suvakin sänkyyn.

        Tuollakin papalla on jopa sänkyyn 22 vaimoa, 45 poikaa ja tuhat lastenlasta.

        https://www.anteryasa.fi/saudi-arabian-kuoleva-kuningas-on-maailman-rikkain-pedofiili/


    • Avioliiton tulisi periaatteessa olla osapuolten tekemä sopimus, johon ulkopuolisten ei pitäisi sekaantua. Yksiavioisuus taitaa olla melko uusi keksintö, enkä ole vakuuttunut, että se (kaukaisessa?) tulevaisuudessa olisi ainoa avioliiton muoto. Nykyäänkin on liittoja, joihin kuuluu kolme tai useampia jäseniä, vaikka lainsäädäntömme ei niitä tunne.

      Polygamia vaatisi paljon uutta lainsäädäntöä ja tietysti ennen muuta avarakatseisuutta ja erilaisten ajatusten suvaitsemista, mikä nykymaailmassa ei tottavieköön ole muotia . Ei tämän päivän Suomessakaan, missä rotuviha ja eriuskoisten viha nostavat niljakasta päätään.

      • "jocus"

        Avio-liitto on kirkollinen toimitus.
        Maistraatissa saa liittoaan kutsua miten haluaa.
        Tosin voi olla että Maistraatti ei vihi moni-avioisuuteen.
        Jos ei sitten Suomen Kirkko käske.

        H.


    • Tuo on kirkollinen tulkinta avioliitosta, mutta tietysti on myös siviiliavioliitto. Nykyinen lakikieli ei voi tuntea monihenkistä avioliittoa, kun se ei tunne eikä tunnusta polygamiaa.

    • kotitohtori

      Seuraavaksi joku täti tekee vissiin lakialoitteen että saa mennä avioliittoon oman koiransa kanssa. On nää eräät suomalaiset naiset menneet todella sekaisin. Täytyisi tommoset aloitteen tekijät viedä ensin terveystarkastukseen ja pääkopan erikoislääkärille, en paremmin sano.

    • Avioliittoja on historia saatossa ollut monenmoisia, kovin on käytännöt vaihdelleet.
      Jossain on joskus ollut jotain ryhmäliittojakin, liekö sitten miksi kutsutun.
      Kirkollinen vihkiminen nyt on verrattain ´´uusi´´ juttu. En tiedä miksi siitä nyt on pitänyt nostaa tällainen meteli.
      Eletty on ennen kirkollisia vihkimisseremonioitakin.

      • Seksuaaliset taipumukset eivät liene muuttuneet vuosituhanten aikana, vaikka yhteisöjen hyväksyntä ja virallistamistavat ovatkin vaihdelleet. Muutamat näyttävät kaipaavan eläinseksinkin virallistamista, kun sen yhäkseen esille nostavat, mutta joutunevat elämään susiparina toistaiseksi.


    • Tästä_se_on

      Tästä se on tapahtunut, mutta näköjään täytyy vielä käyttää tällaisia kiertoilmaisuja kun “adoptio” aikuisesta miehestä ?

      "Itähelsinkiläinen perhe “adoptoi” lemmikikseen aikuisen turvapaikanhakijan
      Mies tuli täysi-ikäiseksi, jolloin hänen oikeutensa asua ryhmäkodissa päättyi. Mutta ei hätää, suomalaisperhe otti hänet lämpimään huomaansa."

      https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005449182.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=2&utm_source=tf-other&share=3c047d9b489d528086a0c6fe39a33213

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe