Sain tuossa fysiikan kokeeni ja numeroni oli 8½... Pisteitä oli 27 /30, joka jo ihmetyttää sekin... Lisää ihmetystä saadaan kun kurssikaverini sai pisteitä 28-/30 ja sai numeroksi 9½... Jotenki minun logiikalla nuo pisteet ja numerot ei täsmää, ainakaan jos vertailee minun ja kaverini tuloksia...
Mitäs mieltä olette kyseisestä asiasta?
Mitäs mieltä olette kyseisestä asiasta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
olla ihan yks hailee, mitä mieltä me asiasta olemme. Sen ihmeemmin viisastelematta, ota yhteys maikkaan ja kysy mitkä ovat kyseisen kurssin arvosteluperusteet. Sillähän se selviää!
sitä tolla lailla jälkeenpäin niitä arviointikriteerejä kysyllä! Lukiolaki ja -asetus velvoittavat opettajaa antamaan tiedon arviointikriteereistä kurssin alussa.
Taitaa olla vähän pykäliä tuossa rikottu. Ei tykkää rehtori hyvää.
Tosin tiedän, kun nimenomaan lukion opettaja olen, että vaikka arviointikriteerit on kurssin alussa ilmoitettu ja oikein paperilla jaettu, niin kuitenkin oppilaat kysyvät niitä uudelleen ennen kokeita. Ja kun sitten sanoo että ne kerrottiin kurssin alkaessa ja annettiin paperilla, niin saa kuulla ettei niitä kukaan jaksa kaikkia papereita säilytellä.
totean, ettei se arviointikriteerien ilmoittaminen kurssin alussa suinkaan tarkoita sitä, että kerrottaisiin pisteen tarkkuudella mikä arvosana milläkin pistemäärällä on tulossa, vaan kerrotaan mitä asioita ja millä lailla kurssin arvostelussa otetaan huomioon.
"sitä tolla lailla jälkeenpäin niitä arviointikriteerejä kysyllä!"
En tiedä oliko tämä tarkoitettu hetulaksi, mutta en kyllä ymmärrä mikä estää kysymästä.
Mielestäni tuon numerosi kuuluisi ennemminkin olla 9½...Taitaa olla niin, että opelle on käynyt "pieni" virhe... Otapa yhteyttä siihen opettajaasi ja korjaa asia..
No kuule, mitäs me. Muiden mielipiteillä on kai aika vähän mitään tekemistä arviointisi kanssa. Luulisi ottavan yhteyttä opettajaan todellakin eikä hämmästelevän asiaa täällä. Kysymykseesi voisi vastata: voi olla, voi olla ettei olekaan.
Onko vilperi Kemin lukiossa??
Ja Lissukkahan se siellä säätää opena... Ihme täti... :P