Päivitin tossa jonku aikaa sitten näyttiksen ja olen yrittänyt kokeilla kaikkea miten saisin vähennettyä tota pullonkaulaa mun näyttiksestä että pelit pyöris paremmin. Onko mitään keinoja miten voisin tota bottleneckkiä vähentää mun koneesta kun en haluaisi ostaa uutta emolevyä ja prossua ku sitte menis jo yli sen 200€.
speksit: amd a8 7600
: nvidia geforce gtx 1050ti
: 8gb ddr3 1600mhz
:perus hdd
:emolevy joku msi ms-7906
speksit: amd a8 7600
: nvidia geforce gtx 1050ti
: 8gb ddr3 1600mhz
:perus hdd
:emolevy joku msi ms-7906
Vastaukset 11
Vanhimmat
Milläs tavalla nyt mittasit pullonkaulan ja mistä?
Latasin+msi+afterburner+ohjelman+ja+cpu+usage+meni+70-80%+ja+näytönohjain+20-30%...
Saako Afterburnerin linuxiin?
No mutta tuon mukaan siellä olisi resursseja vielä käytettävissä.
Ei valitettavasti. :/
Ylikellota prosessori ja testaa auttaako jos disabloit integroidun näytönohjaimen. Muistin nopeuden kasvattaminen voi myös auttaa riippuen kuinka nopeaaa muistia koneeseen on asennettu. Prosessorin saa todennäköisesti kellotettua noin 4 GHz:iin. Varmista myös ettei siellä ole mitään 45W virransäästömoodia valittu BIOS:sta, vaan täydet 65W jolloin tuosta saa irti sen mitä saa.
Jos kyseessä on tehdasvalmisteinen tietokonepaketti, niin et voi todennäköisesti tehdä mitään.
Ensikerralla kun ostat konetta, lue ensin testejä. Tavoitteena pitäisi olla kone, joka pyörittää pelaamiasi pelejä niin, että minimi-fps (joita monet testisivustot jo julkaisevat) on vähintään 40, mielellään 50 useimmissa peleissä vähintään fullhd resoluutiolla ja vähintään high-asetuksilla.
Jos siihen ei ole varaa, odota ja säästä kunnes on
Oiskohan helpointa laskea resoluutio 1280x720, kaikki laatuasetukset minimiin näytönohjaimen ajurista ja pelistä ja virransäästöasetukset pois päältä, että saat maksimisuorituskyvyn.
Sitten kokeilet niitä pelin asetuksia nostaa vuorotellen, että näet missä vaikuttaa ja onko jossain joku raja että hyytyy enemän (eli käyttää enemmän näytönohjaimen muistia tai prosessorin välimuistia mitä löytyy) tai onko joku säätö semmoinen, että näyttää samalta, että voi jättää nostamatta ja säästää ne resurssit semmoiseen mihin vaikuttaa. Resoluutio kannattaa säätää viimeisenä.
Sitten kun on pelin puolelta säädetty jutut niin voi alkaa nostelemaan näytönohjaimen ajurisäädöistä ja siellä vaikutukset kohdistuvat aika pitkälti GPU:n.
Tuo resoluutio ja ajurisäätöjen tekeminen viimeiseksi on järkevää koska kun näytönohjaimella on minimikuorma niin näet mitkä säädöt voi romahduttaa sen prosessorin tekemän laskennan.
Ja semmoinen ajatus toki tuossa, että näytönohjaimen saa kyllä usein kyykkyyn kun nostaa kaikki säädöt tappiin niin se voi hankaloittaa näkemästä mikä sitä prosessorin puolta hyydyttää jos prosessori vaikka odottelee näytönohjainta jossain kohtaa.
Eihän tuossa ole mitään pahempaa tuon laskurin mukaan:
http://thebottlenecker.com/#project
Mutta tuohon sivuun ei oikein voi luottaa...