Kokemuksia Puerto Vallarta?

Uteliaas

Hei,

Ensimmäiset suorat lomalennot on taidettu tehdä aurinkomatkoilta, olisiko kenelläkään kokemuksia.?

13

3340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyväPaikka

      Sydämellinen vastaanotto oli meille ja olemme täällä paraikaa. Turvallista, mutta myyjiä riittää ja retkien järjestäjiä. Halvallakin selviää, mutta retket ovat pääasiallisesti kalliita, eli n. 60 euroa alkaen Kalliita ravintoloitakin tarjolla. Meillä kuitenkin on täysihoito ja joka päivälle ohjelmaa jopa ulkona esityslavalla. Lämpöä riittää 30 asteen tienoilla muttei sadetta ole saatu. Ensimmäiset Finnairin matkalaiset pääsivät lehtiin viikko sitten. Lentoasemalla jo tarjottiin Tequilaa. Kaupungilla kaksi pulloa olutta ravintolassa 40 pesoa eli noin 2 euroa.
      Bussilla pääsee edullisesti 7,5 pesoa eli alle 40 senttiä...ovat kuitenkin niitä vanhempia eikä ilmastointia, mutta rämisee iloisesti kuin peltikatolla olisi työntekijät kun kuljetaan...ja osa sisältä kuin romuttamosta eli ruosteessa ja kuluneita, mutta kulkevat ja tekevät työnsä.

      • Uteliaas

        Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta.


    • Uteliaas
      • HIA

        Mahtava kohde kaiken ikäisille . Siistiä ja ystävällisiä ihmisiä. Ruoka hyvää ja sopuhintaista, paikkoja valtavasti, joten ei kannata ottaa täysihoitohotellia. Costa Sur oli meidän hotelli, mahtava henkilökunta! Liikkuminen käy kätevästi bussilla tai taksilla. Missään ei yritetty huijata ja minkäänlaista härdelli ei nähty 2 vko aikana. Ilma tosi lämmin ja ei liian kostea. Tulimme Suomeen 5.12.17.


    • Lähtö Vallartaan 7.1. Millainen lämpötila on iltaisin ja öisin, tarviiko jotain pitkähihaista ottaa mukaan?

    • yxxi124

      Lämpötilasta en tiedä, en nähnyt yhtään lämpömittaria.
      Pitkähiasta tarvitsee vain aurinkosuojaksi (tai hyttyssuojaksi).
      Suomalainen debit kortti toimii yleensä ravintoloissa ja kaupoissa.

    • Silmien-välliin-juu

      Ei prkle. Täälläkin on sitten jo Ryssiä lomailemassa.

    • Romaeterna

      Hyvää ruokaa ja mukavia ihmisiä.Taksi maksaa lentokentältä 260 pesoa Maleconille,joka maksetaan "koppiin" lentokentältä lähdettäessä.Paluumatka oli 180€.Muista täyttää maahantulokaavake etukäteen!Maleconilla kaupat ja ravintolat kalliita ja seuraavalla kadulla syöt jo huomattavasti edullisemmi.Tinkiminen kannattaa.Jos haluat lähettää postikortteja,niin postimerkit voi ostaa aioastaan postista!Suomeen maksaa 13,50 pesoa kortti.
      Itselläni meni merkkilaukun hihnat rikki (4kpl)niin calle San Salvadorin korjaamossa kaikkien korjaus maksoi 0,80 pesoa(4€)Samalla kadulla myös kenkäkorjaamo!Jos sinulla on seikkailunhalua,niin Sayalitaan ja Yealepaan kannattaa mennä paikallisbussilla.Muistaakseni Sayalitaan matka maksoi 18 pesoa ja kesti 45min.Yealepaan pitää ensin matkustaa Puerto Vallartan keskustasta Boca de Tomatlaniin ja ottaa vene Yealepaan.Venematkan hinta meno-paluu on 180 pesoa.Tarkista oman veneesi paluu kipparilta!Riippuen merenkäynnistä matka kestää n.tunnin.
      Walmart ja Leys on edustettuna tavarataloista Puerto Vallartassa.El Pescadorin läheisyydessä on Leys,josta voi ostaa ruokaa yms.päivittäistarvikkeita.Jos asut El Pescadorissa aamukahvilla,niin hotellista 50m päässä on 79 pesolla buffet-aamiainen,joka sisältää lukuisia vaihtoehtoja lämpimiä vaihtoehtoja,jugurttia,hedelmiä,muroja...hintaansa nähden hyvä.El Pescadorin vieressä rannalla on Mango beach club.Aurinkopedit ovat hyvässä kunnossa ja palvelu pelaa.Pedin voit ottaa päivävuokralla 150 pesoa tai kulutuksen mukaan.Kulutus merkitsee sitä,että sinun on ostettava ruokaa/juomaa päivän aikana 350peson edestä per peti.
      Linja-autolla Puerto Vallartassa on halpa matkustaa 7 pesoa per sivu.Kannattaa kuitenkin tarkistaa istuvansa sellaisessa paikassa,että töyssyn tai kuopan tullen saa tukea jostain...meidän reissulla kanadalaisrouva "lennähti" takapenkiltä ulosmenokuiluun ja pelkäsimme hänen halvaantuneen...onneksi lähti omin jaloin kävellen pois bussista.
      Manikyyrit ja pedikyyrit halpoja.Kollageenituotteet erittäin edullisia samoin retinolituotteet:

      • ElPescador

        Moi!
        Ilmeisesti olet ollut El Pescador hotellissa. Itse olen sinne lähdössä 25.2. Huone on varattu merinäköalalla. Kertoisitko lisää kokemuksia kyseisestä hotellista. Muistatko nimeä tälle hyvälle aamiaispaikalle? Onko kokemuksia Aurinkomatkojen retkistä, tuntuvat vähän kalliilta, mitä muissa maissa yleensä ovat olleet vai kannattaako ne varata paikallisilta. Sitten vielä, ovatko venäläiset jo ehtineet pilata tämänkin paikan:)


      • jgfety2

        Venäläiset saapuvat samalla lennolla.


    • Palmunalla

      Rannat ovat pettymys jos on lomaillut Yucatanin puolella (tai Karibialla) ihanilla puuterihiekoilla turkoosin meren äärellä.. Mutta jos ei paremmasta tiedä niin liekö sitten väliä..

    • Lannenhunttari

      Hei eipas olleet ainakaan hotelli bacellon ranta...tosin aallot kylla heittelee,,kun Luoja kerjalaista,,ennenkuin paaset ohi rannan kuohuista..syvemmalle,,,vanha vaarikin meni ylenpyllya...vaan siita taas toivuttiin...ihan ok ranta..tosin uimme paljon altaassa,,kun siinna oli baarikin tarpeellisine tykojuomineen..ilmaista tietty

    • gunther

      Ihan normaali aurinkomatkakohde. Mielestäni Thaimaata hiukan edullisempi hintataso ainakin ravintoloissa.
      Ei huijattu missään. Ystävällistä palvelua.
      Suurin turistiryhmä meksikolaiset perheet. Toisena lähinnä kanadalaiset eläkeläiset. Euroopasta vähän ihmisiä.
      Parasta oli meri. Joulu- maaliskuussa ryhävalaat kävivät synnyttämässä lahdella ja niitä oli paljon.
      Kunnon kalavene maksoi n 400 USD/8h. Kaloja tuli hyvin. Helmikuussa melkein kaikki oli "hevospiikkimakrillia". Olivat n 90cm/10 kg nopeita tonnikalatyyppisiä kaloja.
      Purjekalojakin oli mutta eivät iskeneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5047
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4869
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2699
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe