Kuvaputki-tv:t poistoon jos mahdollista

Kuvaputki-tv_SER-häkkiin

https://yle.fi/uutiset/3-9931997
Vanhoissa televisioissa piilee suuri vaara – pelastusjohtaja vaatii vanhat Salorat ja Finluxit välittömästi poistettaviksi. Lappeenrannan palvelutalossa syttyi uhkaava tulipalo, kun vanha Finluxin kuvaputkitelevisio syttyi palamaan.

Omalla kohdalla oli kokemus Salorasta, jonka virtalähde sytty1 palamaan. Oltiin katsomassa tv:tä, kun siitä alkoi tulla savua. Ei muuta kuin virtajohto irti ja onneksi se sammui siitä itsekseen. Piirilevyyn paloi reikä, jonka aiheutti palamaan syttynyt kondensaattori. Huolto onnitteli siitä, että oltiin kotona, sillä kyseinen komponentti olisi voinut syttyä myös tv:n ollessa valmiustilassa. Virtalähteen yhden konkan 2000 V:n jännitekesto heikkeni ajan mittaan, ja kun tultiin lähelle 1000 V:n rajaa, niin tuloksena oli tulta ja savua, kun konkkaan tuli läpilyönti..

Yhdestä Saloran mallista meni powerin komponentteja siksi, että jäähdytyksen kokoonpanossa oli käytetty väärää piitahnaa. Työntekijä oli saanut ihottumaa piitahnasta ja oli vaihtanut sen omatoimisesti toiseen, josta ei saanut ihottumaa. Tuloksena oli n. 10000 tv:tä, joista tyristorikoteloiden muovit sulivat ja taas tarvittiin huoltoa. Eikä tämä remppa mennyt takuuseen, koska tv:t olivat siinä vaiheessa olleet jo 2-3 vuotta käytössä. Tämä vika ei aiheuttanut tulipalon vaaraa, mutta oli muuten vaan ikävä roudata painavaa tv:tä huoltoon.

Turha sanoakaan, että kuvaputkitelevisioita ei enää kannata käyttää, vaikka joidenkin mielestä niissä on edelleen loistava kuva. Kannattaa kuvaputki-tv:n katselijan ottaa kotivakuutukseen laajempi versio;)

11

2081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VarauduttavaOn

      """Omalla kohdalla oli kokemus Salorasta, jonka virtalähde sytty1 palamaan. Oltiin katsomassa tv:tä, kun siitä alkoi tulla savua. Ei muuta kuin virtajohto irti ja onneksi se sammui siitä itsekseen."""

      Samanlainen kokemus ja toiminta. Minulla oli Finluxin koonti. En muista mikä paljastui viaksi, kun tapauksesta on jo yli 30 vuotta. Muistelen, että oli kondensaattorin kärähtäminen.

      Tapauksen jälkeen olen asentanut aina viihdelaitteet erillisen, helposti saavutettavan kytkimen taakse. Naks ja kaikki pimenee. Ja sammutuspeite aina viihteiden vieressä.
      Eikä putkivehkeitä ole ollut ties kuinka kauan.

    • äly_hoi

      Hyvin palaa nuo nykyisetkin ja kaikissa kun ei kunnollista virtakytkintä ollenkaan vaan ovat aina valmiustilassa...
      Itsellä ei koskaan ollut ongelmia kun aina katkeaa kaikista viihdelaitteista sähköt kun ovat erillisellä kytkimellä jatkojohdossa.

      • Digityttå

        Nykyisissä ei ole kuvaputkea, joka mossahtaa ja muutenkin siellä muuntajasta eteenpäin käytetään pienempiä voltteja.


      • tv_service

        Kylää sieltä voltteja vielä löytyy vai kuvitteletko noiden taustavalaistujen olevan kaikkien jo ledeillä, koska aika monesta löytyy vielä nuo suurjännitteiset taustavaloputket...


      • Digityttå
        tv_service kirjoitti:

        Kylää sieltä voltteja vielä löytyy vai kuvitteletko noiden taustavalaistujen olevan kaikkien jo ledeillä, koska aika monesta löytyy vielä nuo suurjännitteiset taustavaloputket...

        Kaikki nykyään myytävät televisiot on valaistu LEDeillä.


      • Anonyymi
        Digityttå kirjoitti:

        Kaikki nykyään myytävät televisiot on valaistu LEDeillä.

        Niin nykyään myytävät, mutta mulla on edelleen käytössä vanhemmanmallinen loisteputkilla taustavalaistu. Kuumenee ainakin paljon enemmän kuin ledimallit.


      • Anonyymi
        tv_service kirjoitti:

        Kylää sieltä voltteja vielä löytyy vai kuvitteletko noiden taustavalaistujen olevan kaikkien jo ledeillä, koska aika monesta löytyy vielä nuo suurjännitteiset taustavaloputket...

        Ei nyt kuitenkaan kilovoltteja, niinku putkimalleissa oli.


    • Anonyymi

      Mitä?Kuvaputki-TV?
      Mikä se on ?

      • Anonyymi

        Esim asa euroline josta näkyy avaruuskohinaa kuvaputkesta


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Sama se on kaikissa vanhoissa laitteissa. Itsellä savusi 70-luvun stereot. Kyllä niitä voi käyttää jos on asunnossa paikanpäällä. Mitään laitteita ei kannata jättää seinään matkan ajaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      229
      1104
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      68
      777
    Aihe