Työkaveri mielessä

Olen ollut ihastunut työkaveriini monta vuotta. Jotain kiinnostusta olen huomannut myös hänen puoleltaan. Nyt vaihdan työpaikkaa ja mietin, että uskaltaisikohan sitten viimein pyytää häntä kahville, syömään tms. Voisin saada hänestä ainakin kaverin, ystävän, jos ei muuta. Rohkaisua tai kokemuksia muilta?
10859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Todellakin! Sullahan ei ole mitään menetettävää, ainoastaan voitettavaa :) Nihkeintähän näissä työpaikkakohtaamisissa on se, että mahdollisten pakkien jälkeen pitää toinen edelleen kohdata päivittäin, eikä voi vain itekseen vajota maan alle.

Voin melko varmuudella sanoa, että tulet kyllä jossain vaiheessa katumaan, jos et nyt tee mitään asian eteen.

Äänestä
  • Samaa mieltä eli anna mennä vaan! :)

    Äänestä

jos se on naimisissa akkasa ja pentujesa kaa .sanosin.unoha.oot huono jos varattua haluat.tai ota saat pesuiee mukaas.mut elätä ja kouluta ne 20v.tee ruokaa pese pyykit sairastelut.se entinen nauraa et kitalaki näkyy.onnee.

Äänestä
  • Taidat olla se löylykauhajonne?

    Äänestä

Ehdottomasti pyydät häntä kahville!

Mulle on itselle käynyt hieman samalla tavalla. Työpaikalla oli henkilö, johon olisin halunnut tutustua hieman paremmin, tosin ihan vaan kaveripohjalta. En kuitenkaan tehnyt asian eteen mitään, kunnes hän kysyi minua Facebook-kaverikseen, kun oli vaihtamassa työpaikkaa. Siitä se sitten lähti, meidän ystävyys.

Siispä neuvoni on, että pyydä tätä henkilöä kahville tms. Huomaat kyllä, onko hän kiinnostunut sinusta kaverina tai muulla tavoin. Onnea matkaan! :)

Äänestä

Oltiin vuosia työkavereita kihlattuni kanssa, eikä mieleenikään ollut koskaan tullut että voisin ihastua naiseen.
Niin siinä kuitenkin vain kävi että lähennyttiin työkavereista rakastavaisiksi ja nyt ollaankin saman katon alla asuttu muutama onnellinen vuosi :)
Että ole rohkea niin ei myöhemmin kaduta!

Äänestä
  • Oih, ihana tarina <3 Tuliko toisellekin osapuolelle puskista naiseen ihastuminen? Vai pokasko hän sinut? :)

    Äänestä

  • OnneeTeille kirjoitti:

    Oih, ihana tarina <3 Tuliko toisellekin osapuolelle puskista naiseen ihastuminen? Vai pokasko hän sinut? :)

    Hän on aina ollut kiinnostunut pelkästään naisista. Eikä hän mua osannut edes potentiaalisena kumppanina ajatella kun olin kuitenkin naimisissa ja perheellinen.

    Näin jälkikäteen ajatellen, olen ollut häneen ihastunut mutta en ole edes tajunnut asiaa, ja sillä kai se ystävyys roihahti rakkaudeksi yllättäen.. Kun molemmilla on ollut toista kohtaan tunteita joille ei vaan ole annettu lupaa.

    Mutta sitten kun tutustuttiin ns. siviilissäkin, niin ei siinä montaa päivää mennyt kun tiesi että tässä on ihminen kenestä en halua luopua.

    Kun itelle on käynyt näin onnellisesti niin haluan aina rohkaista muitakin että uskaltaa kysyä vaikka sitten edes kahville, ei voi tietää miten käy mutta ainakin on yrittänyt! :)

    Äänestä

  • Aaawww <3 <3
    Ihanaa!!!
    Itse olen ollut monta vuotta umpi-ihastunut työkaveriini, mutta varonut aina näyttmästä sitä. Hän kun luulee mua umpi heteroksi. Välillä on ihan kauheaa olla hänen kanssaan samassa tilassa, kun ei saa silmiään irti hänestä. Hän on niin ihana.

    Äänestä

  • Oisko aika tehdä jotain jos toinen luulee sua umpi heteroksi? ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KerranTäälläEletään kirjoitti:

Olen ollut ihastunut työkaveriini monta vuotta. Jotain kiinnostusta olen huomannut myös hänen puoleltaan. Nyt vaihdan työpaikkaa ja mietin, että uskaltaisikohan sitten viimein pyytää häntä kahville, syömään tms. Voisin saada hänestä ainakin kaverin, ystävän, jos ei muuta. Rohkaisua tai kokemuksia muilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu