Taloyhtiöön on tullut DNA:n laajakaista, ja asukkaille DNA:n modeemi siihen kytkettäväksi. Sattuneista syistä jäi modeemi aikanaan hakematta, ja nyt siitä kiskotaan 82 euroa. Minulla on kaksikin vanhaa modeemia, toinen on Elisan BeWAN iBox V1.0. Toimiikohan tällainen vehje, vai onko DNA:n modeemissa jotain erityistä...?
Käykö vanha modeemi taloyhtiön laajakaistaan
Hidass
62066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Selviää kokeilemalla.
luulisi DNA:lta löytyvän tieto tuohonkin. ei tarvi arvailla.
Millä tekniikalla se uusi laajakaista on toteutettu? Tuossa modeemissa on pelkkä adsl. Kuvittelisin, että nykypäivänä uudet yhteydet on vähintään vdsl.
ADSL ja ADSL2 on historia. Kaikki DNA toimittamat laajakaistat taloyhtiöille ylittää ADSL modemien siirtokyvyt. Ne on ser-jätettä jo.
Adsl-modeemi saattaa olla ihan toimiva reititin, jos uusi laajakaista on toteutettu niin että modeemia ei tarvita.
Tosin sitä en tiedä, pystyykö tätä kyseistä boksia säätämään toimimaan pelkkänä reitittimenä.
Jos ei vanhoja puhelinkaapelointia olla uusittu ethernetiksi, niin tarvitaan modeemi. VDSL on nykytekniikkaa, eikä pelkkä ADSL -modeemi käy. On toki olemassa A/VDSL -modeemeja, jotka ovat kaikkiruokaisia.