Elikkä meillä oli 6v leikattu kääpiöluppa-uros. Se oli luonteeltaan todella ihmisläheinen ja lupsakka. Kolme vuotta sitten otettiin sille kaveriksi hermeliini-naaras. Se on vähän kipakka ja utelias, mutta ei välitä ihmiskontaktista niin paljoa. Välien selvittelyjen jälkeen hermeliini alistui ja elämä sujui leppoisasti. Kanit olivat kuin paita ja peppu, ja hermeliini haki aina selvästi turvaa lupasta. Reagoi välillä muutoksiin esim. valeraskaudella. Nyt luppa jouduttiin lopettamaan, ja mietimme uuden kanin ottamista hermeliinille kaveriksi. Se ei ole ikinä ollut ainoa kani, ja varmasti tykkäisi hyvästä kanikaverista. Mutta.
Minkälainen uusi kani kannattaa ottaa, jotta olisi mahd. suuret onnistumisprosentit? Luovutusikäinen uros, joka leikattaisiin myöhemmin(uskaltaako päästää yhteen ennen sitä?)? Ajattelin, että hermeliini voisi hyvässä lykyssä ottaa sen poikasenaan (kun noita valeraskauksia välillä on).
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Toinen kaneista kuoli, uuden ottaminen
Kanikysymys
1
124
Vastaukset 1
- Zedä
Jo valmiiksi leikattu uros? Aikuisesta myös näkee luonteen paremmin niin näkee millaisen saa. Esim. eläinsuojeluyhdistyksillä on yleensä paljon kaneja. Niitö löytyy kootusti täältä:
www.kodittomat.info
Toinen vaihtoehto voisi sitten olla leikata naaras ensin (etenkin kun sill on ollut valearaskauksiakin -ne altistaa kohtukasvaimille). Sitten urospoikanen kaveriksi ja se kastraatioon kun on kyllin vanha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll21990Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514833- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560