Toinen kaneista kuoli, uuden ottaminen

Kanikysymys

Elikkä meillä oli 6v leikattu kääpiöluppa-uros. Se oli luonteeltaan todella ihmisläheinen ja lupsakka. Kolme vuotta sitten otettiin sille kaveriksi hermeliini-naaras. Se on vähän kipakka ja utelias, mutta ei välitä ihmiskontaktista niin paljoa. Välien selvittelyjen jälkeen hermeliini alistui ja elämä sujui leppoisasti. Kanit olivat kuin paita ja peppu, ja hermeliini haki aina selvästi turvaa lupasta. Reagoi välillä muutoksiin esim. valeraskaudella. Nyt luppa jouduttiin lopettamaan, ja mietimme uuden kanin ottamista hermeliinille kaveriksi. Se ei ole ikinä ollut ainoa kani, ja varmasti tykkäisi hyvästä kanikaverista. Mutta.

Minkälainen uusi kani kannattaa ottaa, jotta olisi mahd. suuret onnistumisprosentit? Luovutusikäinen uros, joka leikattaisiin myöhemmin(uskaltaako päästää yhteen ennen sitä?)? Ajattelin, että hermeliini voisi hyvässä lykyssä ottaa sen poikasenaan (kun noita valeraskauksia välillä on).

Kiitos vastauksista jo etukäteen.

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zedä

      Jo valmiiksi leikattu uros? Aikuisesta myös näkee luonteen paremmin niin näkee millaisen saa. Esim. eläinsuojeluyhdistyksillä on yleensä paljon kaneja. Niitö löytyy kootusti täältä:
      www.kodittomat.info

      Toinen vaihtoehto voisi sitten olla leikata naaras ensin (etenkin kun sill on ollut valearaskauksiakin -ne altistaa kohtukasvaimille). Sitten urospoikanen kaveriksi ja se kastraatioon kun on kyllin vanha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3704
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      93
      1606
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1354
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      101
      1096
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1094
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      96
      890
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      797
    Aihe