Poliisikouluun?

Poliisiksi

Kuinka moni on turvallisuusalanperustutkinnon jälkeen hakenut poliisikouluun?

9

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K-kauppias1

      Vaan sen pöljiä kaikki vaksit, että haaveeksi jään. Ei voi kuin nauraa. Buahbuahahhah☺

      • ÄRRÄkauppias

        No ei kyllä k-kauppiaankaan älynlahjat paljoa täällä vakuuta...


    • hullut.haluavat.auttaa

      Tutkinnon jälkeen lähti pari, osa palo-pelastukseen ja sitten turvatekniikkaan sekä tietty osa myös yksityiselle turvapuolelle. Ensin mainitut pääsivät Tampereelle opiskelemaan konstuiksi noin ensi alkuun. En tiedä mitä nykyään ovat.
      Meitä ohjasi poliisista aikoinaan eläkkeelle lähtenyt ja silloinen turvallisuusopettaja, joka neuvoi menemättä poliisin ammattiin, sillä palkka on suurenmoisen surkea verrattuna kaikkeen siihen paskaan mitä täyty tehdä ja kestää. Tietysti oli hälläkin paljon hyviä hetkiä siinä ammatissa ollessaan mutta painotti että jos haluaa sivuuttaa tunkkaisen palkan niin menee lähinnä vahvan kutsumuksen mukaan.

    • Anonyymi

      En ole koskaan hakenut poliisiksi. Joskus muksuna haaveilin poliisin ammatista, mutta oltuani poliisin kanssa tekemisissä niin ei ole se työ kiinnostanut. Lehdistä kun lukee uutisia poliiseista niin kiinnostus vain vähenee joka kerta. Sama kun näkee videolta miten poliisit pesevät ulostetta yms. virka-autoista.

      Tosin eipä se vartijankaan työ kiinnosta enää ja en sitäkään tee.

      • Anonyymi

        Suoritat muutaman akateemisen loppututkinnon yliopistossa ja hakeudut sen jälkeen sellaiseen toimeen, mikä voidaan ottaa huomioon, jos/kun haet virkaa poliisissa. Silloin sinun ei tarvitse pestä virka-autoista rosvojen ulosteita. Ylimpiin poliisin virkoihin ei tarvitse käydä poliisikoulua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suoritat muutaman akateemisen loppututkinnon yliopistossa ja hakeudut sen jälkeen sellaiseen toimeen, mikä voidaan ottaa huomioon, jos/kun haet virkaa poliisissa. Silloin sinun ei tarvitse pestä virka-autoista rosvojen ulosteita. Ylimpiin poliisin virkoihin ei tarvitse käydä poliisikoulua.

        Totta, mutta perin isältäni 1,5 miljoonaa euroa ja ei kiinnosta paperinpyörittely. Jotain kenttähommia olisin voinut tehdäkin harrastuksena, mutta meno on liian suvaitsevainen ja en suostu pesemään eritteitä. Tosin onhan Amerikassakin osavaltioita, joissa poliisi vaihtaa autoilijoiden renkaitakin. Ehkä keksin kuitenkin jotain millä saan rahat tuottamaan ja unohdan nämä työväenluokan duunit, koska niissä on aina niin paljon haittapuolia. Tuttu on Patrialla töissä aseistettuna vartijana, mutta sielläkin kävi sellainen juttu, että hän hengitti typpioksidia ja meinasi kuolla. Ei sekään siis ole ihan minua varten, en halua lähellekään typpioksideja, kaasuja, kemikaaleja tai eritteitä.


    • Anonyymi

      Hullut haluavat auttaa
      Konsultit haluavat neuvoa

    • Anonyymi

      Tie on toisen suuntainen. Ensin pyritään poliisikouluun, ja kun ei päästä, mennään vartijakurssille. Pampulla lyömään on päästävä?

      • Anonyymi

        En tunne yhtään vartijaa joka olisi oikeasti lyönyt pampulla. Kahdesta tilanteesta olen lukenut lehdistä ja molemmat päättyivät vartijan tuomioon. Toisessa murtovaras löi ensin vartijaa kohti pistolapiolla, heitti pullon ja yritti nyrkeillä lyödä. Vartija vastasi lyömällä patukalla ja tuomio tuli. Osui vahingossa silmäkulmaan. Toinen tilanne oli myymälässä kun vartija löi patukalla riehuvaa häirikköä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3648
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1194
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe