Olen 50 vuotias nainen, kuukautisissa oli monen kuukauden tauko ja nyt alkoivat taas uudelleen onko tämä normaalia vai pitäisikö varata aika gynekologille.
vaihdevuodet ja kuukautiset
2
264
Vastaukset
- eisentakia
Kuukautiset eivät ala nuorella kertalaakista eivätkä lopu keski-ikäisellä kuin seinään.
Säännölliset gynekologiset tarkastukset ovat tarpeen ja jossain vaiheessa saatat tarvita hormonikorvaushoitoa tai muuta hoitoa, mutta 50-vuotiaalla kolmen kuukauden tauko on ihan normaali. - Karrella
Milloin olet viimeksi käynyt ultrassa?
Näin vaihdevuosissa, itse käyn kerran vuodessa gynellä. Tarkistuttamassa että kaikki on ok.
Ultralla näkee munasarjojen tilanteen (onko vielä elämää) ja kohdun limakalvon (onko paksuuntunut) yms. tilanteen.
Keittosuolaliuos kohtuun ja ultralla tutkimus, niin saa selville, onko polyyppeja, myoomia, joita tarvitsee poistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310298Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739857Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056849Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1734999
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1593843- 822681
- 1702641
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662481- 592311