Pitää olla pokkaa , kun kaahaa asuinalueen läpi öiseen aikaa. Siinä ei hidasta edes tietyömaa, kun on "kiire".
Pitää olla pokkaa, kun ajaa henkilöauton takana välittämättä turvavälistä. Keula kiinni puskurissa & ohittaa niin, että melkein kiilaa auton ojaan.
Pitää olla pokkaa, kun ajaa mutkassa vastaantulijoiden puolella räplätessään kännykkää.
Pitää olla pokkaa, kun näyttää keskisormea suojatien ylittälle ja melkein ajaa "hidastelevan" koiran päälle.
Pitää olla pokkaa, kun ajaa kääntyvien kaistalta suoraan yli risteyksen. Punaisilla valoilla ja välittämättä vastaantulijoista.
Pitää olla pokkaa, kun ajaa tukkirekalla moottoritien rampista ylinopeutta huonosti kiinnitettyjen puiden lentäessä kyydistä.
Lapsena kuvittelin rekkakuskien olevan tienkäyttäjien aatelia, raudanlujia ammattilaisia joiden työllä Suomi kasvaa ja kukoistaa. Näin aikuisena olen tajunnut heidän olevan isottelevia k-päitä joilla on pelkkää keltaista nestettä aivojen tilalla.
Olisiko aiheellista katsoa kunnolla peiliin ja kysyä itseltään syyllistyykö k-päisyyteen?
Nyt on oikea hetki laskea kännykkä pois, keskittyä nopeusrajoituksiin ja olla taas se sankari ratin takana.
Kiitos sinulle rekkakuski
OnneksiElänVielä
2
207
Vastaukset
- Sankarina
Koirien yli kannattaa aina ajaa.
- irtoperä
Jaa pokkakärriä tarkoittanet. Kyllä, meillä on sellainen firmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?931851- 851292
- 1101143
- 761027
- 113961
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693