Kolmas kosteusvaurio

kyllästynytomistaja

Hei,
Ostin 2015 asunnon Helsingissä ja keväällä 2016 tuli kosteusvaurio kun vanhat putket menivät rikki. Keittiö remontointiin, kesti 3kk. 2017 alkoi putkiremontti joka sitten vamistui kesällä.
Viikko sitten huomasin että keittiön ja kylppärin seinällä valui vettä. Uudet putket olivat väärin asennettuja. Taas iso vesivahinko keittiössä, keittiön lattian alla ja kylppärin katossa.

Mitkä ovat nyt minun oikeudet? Voinko vaatia korvausta? Pinnoissa ei vauriota. Voiko kuitenkin vaatia uusi keittiö ja että he maksavat vuokraani muualla?

7

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloitusexpertti

      Googlaamalla jo tietäisit ja normaalilla älyllä varustettu tietäisi muutenkin ellei ole...

    • näinsemeneejajoskusei

      Vastuu on remontin tehneellä yrityksellä ja viimekädessä taloyhtiöllä eli kysy korvauksia ensin niiltä, mutta kuten kokemuksestani tiedän niin joudut riitauttamaan asian ensin kuluttajariitalautakunnan kautta ja jos se ei auta niin oikeusasteissa, mikä taas maksaa.

      Kokonaan uutta keittiötä tuskin saat, mutta kosteusvaurioiset osat menevät urakoitsijan tai taloyhtiön piikkiin. Jos kosteusvaurioista on aiheutunut asumismukavuutta alentavaa haittaa niin olet oikeutettu vuokranalennukseen haitan ajalta - ota yhteyttä https://www.vuokralaiset.fi/tietopaketti-vuokralaisille/ ja tietysti hyvä kotivakuutus korvaa osan kärsimistäsi haitoista asumisessa.

      • mitenkäsemenee

        Oikeutettu vuokranalennukseen kun on ostanut kämpän? Kannattaisiko lukea mihin on vastaamassa URPO? Ja alkuperäiselle, tottakai taloyhtiö hoitaa vahingon kun putket kuuluu taloyhtiön vastuulle. Saavat sitten tapella urakoitsijan kanssa kuka maksaa.


    • Kyllästynytomistaja

      Kiitos vastauksista! Katsotaan jos talonyhtiö maksaa sähkölaskut ja vastikkeet.

    • Kyllästynytomistaja

      Hei vielä kysymys! Minulla on 2 vuoden vanha parkettilattia jonka sain ensimmäisessä remontissa. Voiko parkettilattian ottaa pois ettei se kuivuu remontin aikana?

      • Kylläkylläonnistuu

        Lähdet vain purkamaan sieltä päästä minne viimeinen pala on asennettu. Tärkeää olisi numeroida kaikki parketin palaset esim: 1a, 1b, 1c, 1d ja seuraavan rivin parketit 2a, 2b, 2c, 2d...jne
        Näin varmistut siitä että palaset sopii takaisin paikalleen.


      • Kyllästynytomistaja
        Kylläkylläonnistuu kirjoitti:

        Lähdet vain purkamaan sieltä päästä minne viimeinen pala on asennettu. Tärkeää olisi numeroida kaikki parketin palaset esim: 1a, 1b, 1c, 1d ja seuraavan rivin parketit 2a, 2b, 2c, 2d...jne
        Näin varmistut siitä että palaset sopii takaisin paikalleen.

        Onko mahdollista että tulee rumaa jos monta kertaa purkaa ja asentaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5265
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2406
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      110
      2217
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1214
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      259
      1190
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1094
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      69
      966
    Aihe