Pakarat, etureidet ja takareidet lienevät monille miehille tyypilliset alueet, joiden hieronnassa voi alkaa ottamaan eteen.
Mutta onko etureiden yläosa jalan ja lantion liitoskohdassa tyypillinen kohta myös? Ja miksi sitä käsitellään? Siinä ei ole oikein lihasta mutta joku hermotus siitä menee. Mieshieroja sen käsitteli sormin painelemalla, kun olin kylkiasennossa ja mullahan tuli kunnon erektio, joka ei jäänyt epäselväksi, kun piti kääntyä selälleen. Vähän nolotti mutta toisaalta ihan kivakin kun hieroja oli söpö heppu. Toivottavasti itselleen ei jäänyt traumoja asiasta, kun ei kummatkaan sanottu tapahtuneesta mitään :-)
Mies ~40v
Erektiolle herkät alueet
6
4587
Vastaukset
Tarkoitatkohan leveän peitinkalvon jännittäjälihasta, se lähtee suoliluun kohdalta . Ko lihas toimii lonkan koukistajana ja sisäkiertäjänä. Mä hieron sen kyllä kanssa yleensä. Hierotaan yleensä sormenpäillä suht varovasti.
- H.h.h
46v mies tarvitsisi kunnon hierontaa pohkeista niska hartia seutuun.Paikat eivät aukea.On uitu ja venytelty.Nyt hieronta avuksi.
- HH.HH.LH
H.h.h. Mistä päin suomea haet hierontaa?
- HierovaMiesM
Nivustaipeen alueelle mm. häpyluun sivuun kiinnittyy useita reisien lihaksia, kuten reiden lähentäjiä. Myös lihasten kiinnityskohtia käsitellään hieronnassa ja se on tärkeää erityisesti urheilevalle, jonka lihakset rasittuvat säännöllisesti ja lihasten tukkoisuutta kertyy erityisesti lihasten päiden kiinnityskohtiin.
Oikeastaan hierojakin voisi välillä vähän selittää hierontaansa -- minkä takia hän käsittelee tiettyjä alueita? -- ja samalla hierottava voisi oppia tuntemaan myös omaa lihaksistoaan. - Urheluhierojamies
Yhdenkään hierottavan ei tarvitse olla mitenkään nolona, vaikka tulisi kunnon erektio päälle hieronnan aikana. Niitä on nähty vaikka miten paljon työuran aikana. Parasympaattinen hermosto toimii ja tulee vain tietynlainen hyvänolon tunne. Eikä edes aina tarvitse hieroa lähelläkään genitaalialueita. Toki siellä löytyy tiettyjä kohtia, jotka ehkä hiukka herkemmin laukaisee tilanteen päälle. Näihin asioihin ainakin suhtaudun hiukka "äijähuumorilla" ja tilanne on hyvä kuitata heti sopivan rennolla kommentilla, ettei kenenkään tarvitse häpeillä ja jännittää asiaa, koska se on niin luonnollista. Jos asiakas kokee tilanteen häpeälliseksi ja todella vaivaavaksi, niin ei varmasti halua tulla toista kertaa samalle hierojalle. Aivan varmasti mieshieroja ymmärtää naiskollegaansa paremmin tämän miesihmisten hydrauliikan toiminnan omakohtaisesti.
Urheiluhierojana silloin tällöin joutuu kyllä menemään varsin intiimille tontille otteiden kanssa, mutta silloin kyllä kerron asiakkaalle, mitä lihasta tai lihasryhmää aion hoitaa/venyttää. Lisäksi kysäisen, että asia on ok asiakkaalle. Kun ohjaa asiakkaan vaikka itse pyyhkeen kanssa siirtämään kulkusensa sivummalle, niin hoitotoimi sujuu siten, että asiakas kokee hallitsevansa tilannetta siinä. Jotkut ovat tottuneet olemaan hieronnassa täysin alasti, mikä aivan ok ainakin itselleni, jos asiakas haluaa näin olla. Siinä vaan sopivasti siirretään suojapyyhettä ja pidetään intimiteetistä huolta. Rehellisesti sanottuna hieronta sujuu oleellisesti helpommin ja saa monessa kohtaa hyviä kokomittaisia venytyksiä, ilman jatkuvaa housujen ja liivien hinaamista sinne ja tänne...- HierovaMiesM
Hei tässä Urheiluhierojamiehen viestissä koko asia olikin erittäin hyvin ja asiallisesti selitetty hierojan ja hieronnan kannalta. Hierojalla on täydellinen vaitiolovelvollisuus kaikista hieronnan yhteydessä ilmenneistä asioista. Ja hierottava voi rentoutua hieronnassa aivan rauhassa mitään luonnollisia reaktioita häpeilemättä ja turhaan nolostumatta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3510519Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12410099- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776304Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304862- 544669
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1144021Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233381- 623097
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016