Farming Simulator 17

Robbenäiti

Miten pelissä saa talven?

7

2383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htrwtrwh

      Alkuperäisessä pelissä, eli ns. vaniljaversiossa, eli siinä pelissä mikä on Giantsin tekemä, ei saa talvea ollenkaan.

      Talvi, eli vuodenajat, on oma modinsa.

      Kyseisen modin saa ladattua pelin virallisilta sivuilta. Googlaa Farming Simulator 17 ja valitse sivun ylälaidalta sellainen kohta kuin mods.

      Modit liitetään aina tietokoneella farming simulatorin mods kansioon.

      En ole itse käyttänyt kyseistä modia, mutta sieltä sen saa ladattua ja mukana tulee varmaankin ohjeet kuinka se toimii, tai kuinka sen saa toimimaan. En ole varma että saako sitä toimimaan pelin alkuperäisissä kartoissa, vaan pitääkö olla käytössä myös jonkinlaine modi kartta.

      • Robbenäiti

        Kiitos paljon neuvosta 😊


      • Robbenäiti

        Tarvisin vielä neuvon "kädestä pitäen" kuinka jo ladattu mod lisätään Farming Simulator-kansioon.


      • htrwtrwh

        Tämä polku voi olla hieman erilainen, mutta käytännössä kaikki windows versiot noudattavat samaa linjaa.

        Mods kansion löytää tällaisesta polusta.

        c:/tietokoneesinimi/tiedostot/My Games/Farming Simulator 2017/Mods.

        alussa oleva C on kovalevyn "nimi". Jos kovalevyjä on useita, niillä voi olla eri kirjaimet, aina lukumäärän mukaan järjestyksessä, eli C, D, E... (sellaista kovalevyn kirjainta kuin A tai B ei ole, ne on varattu disketti ja CD/DVD asemille)

        Jos modi on exe tiedostona (kuten ne voivat olla jos lataa virallisilta sivuilta) niin ensin tarkista virukset. Eli oikealla hiiren näppäimellä näpäytä tiedostoa ja valitse "tarkista tiedosto haittaohjelmien varalta".

        Huom. Viralliselta sivulta ladatut tiedostot eivät sisällä viruksia, mutta tuo on hyvä tapa ottaa käyttöön ja aina kun netistä ladataan ihan mitä tahansa, kannattaa tiedosto tuolla tavalla tarkistaa!

        Jos modi on exe tiedostona, silloin riittää pelkkä tuplaklikkaus ja modi on asennettu. Se löytyy mods kansiosta sen jälkeen.

        Jos modi on .zip tiedostona, se täytyy liittää mods kansioon. Ja kuten mainitsin, se löytyy edellä ilmoittamastani polusta. Se EI siis ole siellä minne peli on asennettu.

        zip tiedosto on nk. "paketti". zip tiedostoa ei tarvitse purkaa, vaan se riittää että se siirretään edellä mainittuun kansioon.


        Tässä lopuksi vielä jotakin huomioitavaa jos tulevaisuudessa hankkii modeja jostakin muualta kuin viralliselta sivulta. En kuitenkaan suosittele modien lataamista muualta, ainakaan jos ei tiedä mitä tekee, koska vaikka viruksia ei tulisikaan, modit voivat olla vanhentuneita tai rikkinäisiä ja sekoittavat pelin!

        Jos tiedosto on pakattu ja erikseen mainitaan että paketti täytyy avata, silloin riittää että kaksoisklikkaa siihen. Tuollaisia paketteja ei kuitenkaan viralliselta sivulta löydä, joten siitä ei tarvitse huolehtia.

        Jos tiedosto on .rar päätteinen, sekin on paketti ja noudattaa samaa linjaa kuin zip. .rar päätteinen paketti tulee kuitenkin purkaa ja sen sisältä löytyy sitten .zip paketti ja yleensä myös ohjeet mitä tehdä. Virallisilta sivuilta ei kuitenkaan tuollaisia paketteja löydä, joten siitäkään ei tarvitse huolehtia.


        Sellaiset modit jotka ovat esimerkiksi työkoneita tai laitteita saa pelissä ostettua siten että menee "kauppaan" (P) ja sitten esimerkiksi moditraktorin löytää kun skrollaa kaupan traktoriosiota sivulle. Kaikki modikoneet ja työlaitteet ovat osionsa "perällä"

        Kaikkia hienonnäköisiä modeja ei kannata hankkia ja ottaa käyttöön (ei edes laittaa mods kansioon)! Mods kansioon kannattaa laittaa vain sellaiset modit joita oikeasti tulee käyttämään pelissä. Yleensä pelissä ilmentyvät ongelmat eivät johdu bugisesta pelistä tai jostakin muusta vastaavasta ongelmasta, vaan kahdesta tai enemmästä modista jotka eivät tule toimeen keskenään. Siitä syystä ei kannata pitää kuin sellaisia modeja joita oikeasti käyttää. Silloin ongelmien sattuessa on paljon helpompi lähteä etsimään sitä viallista modia ja poistaa se ongelmia aiheuttamasta.

        Ja jos ja kun ongelmia pelissä ilmenee, silloin ongelmien ratkaiseminen aloitetaan aina siitä askeleesta että koko mods kansio tyhjennettään ja modit siirretään johonkin muualle pois mods kansiosta. Tuon siirron jälkeen peliä kokeillaan uudestaan. Jos se silloin toimii ilman ongelmia, saadaan varmuus että jokin modi aiheuttaa kyseisen ongelman.


        Toivottavasti tuosta litaniasta on apua myöhemminkin.


    • farmari

      hei mikä farming simulator 17 on vanilja versio

    • A.H

      Tarvitset seasons modin

    • Anonyymi

      ootko nie tyhymä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe