Kuukautiset jäi muutama kuukausi sitten pois. Samalla sain hikoiluoireen, mutta hikoilupuuskia tulee vain silloin tällöin eikä edes joka päivä. Mieliala on tosi rauhallinen ja tasainen. Koko ajan funtsin, että tällainen mielentilako miehillä on aina. Tuntuu kuin olisi yhtäkkiä päässyt jonkinlaiseen tyyneyden olotilaan. On vahva tunne, ettei niitä kuukautisia enää tule, mutta varmuudeksi on nyt aina tuo pikkuhousunsuoja käytössä. Jos näin helpolla tästä pääsen, niin olen kyllä tosi onnellinen. En ole koskaan käyttänyt hormonaalista ehkäisyä, joten olen ajatellut, että voisiko tämä oireiden vähäisyys johtua siitä. Olen asiasta niin onnellinen, että tulin ihan tänne kertomaan. On edes yksi asia, jossa pääsen helpolla.
Helpot vaihdevuodet menopaussia odotellessa
2
414
Vastaukset
- nuori_mummoilija
Tuskinpa syynä on hormoniehkäisyn puute, pikemminkin sopiva geeniperimä sopivalla asenteella höystettynä. Elämäntavatkin vaikuttavat. Ylipainoinen ja huonokuntoinen hikoilee enemmän kuin timmi ja liikkuva. Tupakka ja viina ovat pahasta. Monipuolisesta ruuasta saa kaiken tarvitsemansa ja mielikin voi hyvin. Sokeri se vasta mielen tasapainon sekoittaa. Jos kaikki elämäntavat ovat hakusessa, niin selvähän se, että keski-iässä ei voi voida enää hyvin.
Meillä on helppoja ja huomaamattomia vaihdevuosia suvussa, joten odotan sellaisia itsekin. Mielestäni pienet hikoilut ovat ok. - vaihtareissa
Minulla on toistaiseksi ollut helpot vaihdevuodet, mutta oireet menee kausittain. Välillä on tukalatkin kuumat aallot, mutta ykskaks kaikki on poissa menee vuosi ja ne tulee hetkeksi takaisin ja odotellaan tuleeko ne taas ajan kuluessa takaisin.
Eli pitkät oireettomat kaudetkin on mahdollista. Jos kuukautiset on hetken pois ei se vielä näytä millaiset vaihdevuodet tulee edessäpäin olemaan ja menkatkin voi pitää muutaman kuukauden tauon alkuun.
Jokainen tietenkin toivoo helppoja ja pitää nauttia niistä hyvistä kausista niin kauan kun ne kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879