Xp telkkariin VGA ongelma

VGAVGA

Terve!

Mulla on tommonen jonkun vuoden vanha pöytäkone jossa Windows Xp jota yritän kytkeä vanhaan Samsungin taulutelkkaan VGA-VGA piuhalla.
Ongelmana on se että kun käynnistän koneen niin Windows Xp lähtee käyntiin ja näyttää tämän käynnistysruudun mikä lie jossa mahdollisuudet boot menuun ja biossiin yms ja sen jälkeen tulee normaalisti järjestelmän latausnäyttö jonka jälkeen tv menee pimeeksi ja väittää tilaa ei tueta.
Ymmärrän sen että pitäisi koneesta laittaa asetus jolla jaan näytön telkkaan mutta en omista näyttöä enkä saa semmoista nyt käsiini. Läppäristä tuo VGA kylläkin toimi heti ilman mitään asetuksia (Ubuntu 16.04 LTS).
Eli kysymys kuuluu miten ja onko mahdollista saada tuo näkymään telkkarissa ilman toista näyttöä jotta nään laittaa asetukset päälle?
Voiko biossista tai jostain saada jonkun asetuksen päälle, että saan tv:n toimimaan ensisijaisena näyttönä?
Ei ole vuosiin tullut räplättyä enää Windowsien kanssa kun tuon Linuxin todennut omaan käyttööni soveltuvammaksi. Kiitos!

1

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaustoimisto

      Onnistuisikohan niin, että käynnistät Windowsin vikasietotilassa? Sitten voisit testata eri resoluutioita ja katsoa, mitkä toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      118
      1600
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      849
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      819
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      718
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      679
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe