Kun ajan rekka-auton perässä 10 km se alkaa mutkittelmaan ja joskus alenta nopeuttaankin, miksi.
Katsooko kuski peilistä ja pelkääkääkö poliisiautoa.
Katsooko kuski peilistä ja pelkääkääkö poliisiautoa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Älä aja ollenkaan sulla on niin vähän älyä ettei se ole turvallista
ootko ihan tosissasi.
Aja rinnalle, niin näet, että kännykkäähän se kuski näpelöi. Ei ihme, että niitä suistuu ojiin ja ajaa kolareita
"Onnettomuudessa rekka törmäsi edellä ajaneen henkilöauton perään ja törmäykselle altistui vielä kaksi muuta henkilöauton edessä ajanutta autoa. 12-vuotias oli poliisin mukaan matkustajana yhden henkilöautoista takapenkillä.
Rekan kuljettaja on alustavassa puhutuksessa kertonut, ettei ehtinyt reagoida tarpeeksi nopeasti edellä ajaneen auton jarrutukseen. "
No tuossa tapauksessa ainakin turvaväli oli riittämätön. Rekkakuski oli syyllinen. Noita liian lähellä ajamisia näkee päivittain lukemattomia sekä raskaan kaluston ja enimmäkseen henkilöautoilijoiden suorittamina.
Rekan ohitti henkilöauto kovalla nopeudella ja ohituksen jälkeen kiilasi aivan rekan nokan eteen tehden tiukan jarrutuksen näin aiheuttaen onnettomuuden. Rekkakuskilla ei mitään mahdollisuutta ehtiä reagoimaan.
Missä niin kerrottiin?
Käy joskus maalla :D
Näet että lehmänpolut on myös mutkilla. Niil on myös perskärpäsiä... kuten sinäkin näyt olevan
Rekan motissa ei ole powerii, se on nuhapumppu eli karvalakki mallia!
Kun tuo hiihtolomakin Levillä lähestyy,niin ajattelin tässä vähän harjotella
pujottelua.....
Kyllähän niitä mutkia saattaa tullakin pastilleja kaivaessa.
Autossa on niin huono jousitus, että se alkaa heilumaan ja mutkittelee yksinään. Silloin pitää hiljaa jarrutella ja toivoa, että pysytään tiellä.
Kuski pilkkii ratin takana. Hyvin yleistä ja vaaralista. Rattiin nukahtamisesta vaan ei koskaan mediassa puhuta koska se ei konkreettisesti näy ulospäin. Oudot tieltä suistumiset sysätään aina hirven tai muun eläimen väistöyritykseksi.
Siihen vaikuttaa niin moni asia.
Kuskin oma kunto ja muut huomiota vievät asiat.
Tiestön kunto, auton kunto, lastin painojakauma, kuorman sidonta.
Suurin osa suomalaisista raskaista ajoneuvoista on yli 10 vuotaa vanhaa, ja metalli väsyy.
Itsekin teen niin että jos joku mut saavuttaa mutta ei lähde ohi niin hidastan vauhtia siihen asti kunnes toinen menee ohi, vaikkapa sitten 30km/h nopeuteen asti.
Ja ei vastaukseksi sitä suomi24.n legendaa miten saa "kiusattua" lain avulla hidastelijaa... yhtäänlinkkiä aiheeseen kun ei ole tullut
Ai nyt ajat sitten rekkaakin. Salli mun nauraa.
Onko äiti osatanut Tuomaksella Plaston rekan? Sait sen siis ennen joulua? Kyllä kelpaa ajella Runosmäen hiekkalaatikolla. On naapurin lapset varmasti kateellisia kuin Tuomas 29-v ajalee uudella Plastollaan.
Tietääkseni en maininnut auton koosta mitään. En kertonut teenkö sen Nissan Micralla tai kuorma-autolla :)
Kuinka tyhmä oletkaan Tuomas? Aiheena miksi rekka-auto ajaa mutkitellen. Vastasit siihen vajakki eiks jep TUOMAS.
Tuo on juuri oikea asenne. Ei niin että kun saavutetaan niin edessä ajava vilkuttelee jarruvaloja, lisäperutusvaloja tai heittää hehkuvan tumpin ikkunasta :D
Vastailet taas itsellesi. Lääkitys loppu. Voi voi.
Pidetään keskustelu ASIALLISENA eiks juu :)
Vietipuuta kaipaamme kaikella lämmmöllä... Palautteille on silti omakin paikkansa
Vietipuu? Sä kaipaat hoitoa ja nopeasti.
Kukaan muu ei kaipaa viestipuuta kuin sinä. Olet kyllä niin vitun tyhmä!
Noh..........TOTTA nimenomaan SIMPPELIÄ eik juu :D
EDELLEEN pidetään kesustelu ASIALLISENA
Nlejä perääkäistä rekisteröimätöntä spämmiä :D
Aika hyvin... aika hyvin reskisteröimättömältä pelleltä :)
Miksihän ei vaadita kuorma-autoille kunnon iskunvaimentimia, ja niiden kunnossa pitämistä. Jos kerran kokee uudet iskarit ja niiden tehon ajettavuuteen huonojen vaimentimien jälkeen, niin auto on täysin erilainen ajaa ja suuntavakaa.
Kyllä kuorma-autojen iskunvaimentimetkin on kunnossa oltava. Niiden kunto on vain vaikeaa todeta koska ei ole niin järeitä iskaritestereitä joilla kunto voitaisiin todeta. Jos iskarit esim. ovat märät niin hylky tulee myös kuorma-autoille.
Liekö sitten muuttunut katsastus, mutta n. 10 vuotta sitten ei vielä tullut hylkyjä. Vaikka iskarit oli täysin toimimattomat, niin läpi meni. Auton keinuntaa tottuu, ja ilmajouset sitä kyllä tarjoaa. Kun moni ei tiedä miten suuri ero kunnollisilla iskareilla ajoon on, niin ei osata vaatia uusia.
Koska kaikki rekkakuskit on kusipäitä!
Tämä "kiemurtelu" johtuu ihan vaan siitä että ihan pienikin ratin kääntö yhdistelmällä kertaantuu perävaunussa ts. käärme-efekti eli kun nykäiset rattia vaikkapa äkkinäisesti vasemmalle ja takaisin keskelle, perävaunu tekee samat liikkeet mutta vielä isommin kuin itse kuorma-auto.
Mutkitellen ajamista. Veikkaan, että tässä tarkoitetaan perävaunun mutkittelua. Perävaunu elää ns.omaa elämää talvella, varsinkin tyhjänä. Joskus kuljettajan täytyy vähentää ajonopeutta, että kärry ei ala ohjaamaan myös vetoautoa. Näin, kun käy niin yhdistelmä menee metsään, niin että koppelot soittaa hanuria.
Meillä ainakin kun emäntä "imuttaa" ajaessa se kertaantuu ratin liikkeenä ja sit "loppuhuipennus" suistaa koslan lopuksi pientareelle !