Upm hakkasi rantaan asti puut...

Mökin omistaja järkyttyi....miksi? Eikös se olekkaan eri kivaa omistaa jotain? Hahaaaahaahaa....Eikös avohakkuu paranna kivasti maisemaa? Soita sipilälle...äänesti varmaan mökin omistaja kuitenkin sitä...
9346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos upm kaatoi mökkitontilta puut järkyttyisin itsekin. Mut jos omalta mailta niin miksi järkyttyi??

Äänestä

Arvaappas mistäs tiedämme sen että tämä on taas pelkkä surkea provoiluyritys...

Äänestä

Säännös taitaa määrätä suojakaistan jättämisen rantaan, en ainakaan itse saanut kaadattaa järveen asti? Toisaalta näkyy se aukko hyvin sen parinkymmenen metrin rantametsän läpi. Tässä iltalehden uutisessa UPM oli selkeästi tehnyt väärin.

Mutta joo... En tiedä keitä ihmeitä mökkiläiset oikein luulevat olevansa? Mökkiläiset ei ikinä maksa maanomistajalle mitään siitä hyvästä että ne metsät säilyisi. Eikä varmasti latin latia siitä, että se komia metsä mökin ympärillä on nostattanut mökin arvoa. Miten kehdataan edes alkaa valittaa jos toinen käyttää omaisuuttaan?

Äänestä

Tuosta jutusta ei käynyt selville omistaako tuo mökkiläinen myös mökkiä ympäröivän tontin vai onko tontti vuokratontti. Kun näin on, niin aika vaikea tuohon on ottaa kantaa.

Äänestä

Jos hakkuu on hyvin tehty, nousee mökin arvo kymmenen vuoden sisään. Eli kun ryteikkö korvataan helppokulkuisella talousmetsällä. Ekan vuoden-pari on jäljet tosin näkyvissä, mutta siit' eteenpäin pelkkää plussaa.
IL:n juttu oli provoilua lähenevää hömppää.

Äänestä

Mökkitonttilta ei puita kaadettu, vain viereiseltä talousmetsästä. Mökkeilijän pitää tajuta että lopuksi kaikki puut kaadetaan, tai ne kaatuu vanhuuttaan.

Äänestä

Näin siinä käy kun kaupunkilaiset eivät ymmärrä mistään mitään.
Tietenkin omistaja voi hakkauttaa omilta mailtaan puuston pois. Rantaan pitää jättää kaistale metsää, mutta jos puusto on niin yli-ikäistä, vanhaa ettei se pysy enää ilman "tausta"metsää pystyssä, niin ne rannan puutkin saa luvalla kaataa pois.

Mökkiläinen hoi, tässä plussat siitä mökkisi vieressä olevasta hakkuuaukosta.
1. nyt sinunkin tontillasi paistaa aurinko. Mieti kuinka harvoin aurinko Suomen kesässä paistaa, joten nauti hyvä ihminen kerrankin siitä huikeasta valon määrästä mitä on tarjolla.
2. tontillasi tuulee enemmän, kas, itikoita pyörii vähemmän nurkissa.
3. ilma vaihtuu ja kosteus pääsee poistumaan, mökkisi seinät kuivuvat. Putsaa homepilkut pois, uusia ei tule enää samaa tahtia kuin ennen.
3. voit kerätä hakkuuaukolta vuosien ajan ämpärikaupalla vadelmia, mustikkaa tai puolukkaa. Keväällä löytyy korvasieniä ja sitten kun uusi puusto/vesakko on kasvanut syksyisin kanttarelleja ajourilta.
4. voit tehdä saunavastat talveksikin. Nuoria koivunvesoja löytyy vielä pitkään.

Äänestä

Minäpä ostin mökin takana olevan metsän itselleni puuhapalstaksi. Nyt voin hoitaa sitä oman mieleni mukaan, eikä tarvitse harmitella naapurin tekemisiä omassa metsässään.

3 ha palstasta maksoin kymppitonnin ja hakkuutin puolet aukoksi. Siitä sain reilu 2 tonnia. Ei ollu mielestäni kallis. Nyt saan polttopuut omasta metsästä.

Äänestä
  • Tutut ovat ostaneet tuollaisia tuollaisia isompia mökkitontteja juurikin sen takia, että metsä säilyisi mökin ympärillä. Sitten kun niiden tonttien ympäriltä hakataan metsä pois niin samantien alkaa tuulituhot ja lopulta on enää vain rantojen sitkeimmät puut pystyssä. Tietysti riippuu paljon siitä minkä ikäistä puuta siellä mökin takana on. Keskellä metsää kasvanut tukkikokoinen kuusikko kun jää hakkuun jälkeen rajametsäksi, niin voi olla varma että jossain vaiheessa rytisee. Tukki mänty ja koivu kestävät vähän paremmin. Ja sama se on ihan metsänomistajallakin, että naapurin tekemiset vaikuttaa paljon omalla tontilla.
    Jos itsellä olisi tuollainen tontti, niin hakkuuttaisin samaatahtia naapurin kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MökkeileRauhassa kirjoitti:

Mökin omistaja järkyttyi....miksi? Eikös se olekkaan eri kivaa omistaa jotain? Hahaaaahaahaa....Eikös avohakkuu paranna kivasti maisemaa? Soita sipilälle...äänesti varmaan mökin omistaja kuitenkin sitä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu