Olisiko laillinen, jos olisi normaali 3aks kuorma-auto, jonka lava on 7,5M pitkä. Siihen kytkettynä 2 vasikkakärryä peräkkäin samanmittaisella lavalla. Lavojen pituudeksi tulisi 22.5 Metriä, Vielä jäisi vajaa 3 metriä hytille ja aisoille tilaa. Mikähän mahtaa olla vasikkakärryn vetopituus? Ei ainakaan vaikuta kovin pitkältä, hytti on varmaan reilu metri?
Lavametrit taitaa olla rajattuna 21Metrin tuntumaan, muttei huomioida sitä.
yhdistelmätyyppi
25
560
Vastaukset 25
- PerusDuunari
No mikä on meininki? Oletko joku Otaniemen Aalto-yliopiston pelle hermanni teekkari. Säästä nyt tämä teekkari huumori ihan sinne vappu viikolle. Reilu metrin hytti...jo siitä huomaa ,että joku saakelin teekkari tulee ammattimiesten sivustolle tekemään jäynää. Teekkari huumori on niin sisäpiirin juttu ,että en ole ostanut edes vapun edellä Äpy-lehteä jota joka Alkon edessä tyrkytetään. Ja mikä pahinta niin vappu-aattona soitellaan Retuperän vanhoja levyjä täysillä naapureista välittämättä. Vietetään nyt ensin Joulu ja Uusivuosi ja pääsiäinen sentään. ja sitten rahvas työkansa kärsii kun akateemiset pääsee vauhtiin ja sekoilee kuohuviinien kanssa. Ollaan niin juhlakansaa ....perkele.
- RaumanpoikaKuittaa
Uskokaa tai älkää mutta kaiken takana ei ole nainen vaan tuo kuljetusalan ikioma mulkero Bussissa. Turun ihme lapsi ,lahja koko Suomen kansalle juhlavuoden kunniaksi. kiitos ja näkemiin sanon minä.
- EiOleBussissa
Ei ole turkulainen. Ei osaa kirjoittaa ilman kirjoitusvirheitä. Jättää aina pisteet pois eikä kirjoita noin selkeästi. Ei ollut Bussissa.
- SimoSimoSimo
EiOleBussissa kirjoitti:
Ei ole turkulainen. Ei osaa kirjoittaa ilman kirjoitusvirheitä. Jättää aina pisteet pois eikä kirjoita noin selkeästi. Ei ollut Bussissa.
Jep. Ei ole.
- SilmustaSimoTunnetaan
No ei ole Bussissa ,mutta sen serkku joka on myös ruottista muuttanu ,mutta asuu Hervantassa Tampesterissä nääs. Hänkin on ahkera kirjoittelija ,mutta enempi noilla seksipalstoilla. Hänet tunnetaan nimimerkillä NysseTulee meinaa kusi housuun. Melkoinen suku on totta tosiaan.
- TerveLapsiLeikkii
Kyllä se voi ihan ihka oikea Bussissa joka on kirjoittanut tämänkin lorun. Sen verran leikkaa hänellä jos ei ole ihan tuiterissa,että antaa äitinsä tarkistaa kieliopilliset asiat kohdalleen pilkut ja pisteet,vokaalit ja konsonantit järkevään järjestykseen mamma laittelee ja samalla antaa palautetta: voi voi poikani kun olet kuin yksi poika Aleksis Kiven seitsemästä veljeksestä. Pää on umpiluuta ja sinne ei oikein mikään oppi mene perille. Ne pojat sentään pääsi naimisiin romaanissa ja vaimo sanoi miten eletään ja maataan.Kansalliseepoksella oli onnellinen loppu. Hyvin menee kun nainen saa päättää. Eletään kuin Ellun kanat "me miehet". Mutta voi voi tämä Bussissa ? Ammattimies ja satuilee täällä metrin mittaisesta ohjaamosta. Edes legendaarisessa 1980-luvun Toyota Dynassa ei ollut niin lyhyttä ohjaamoa. Ota nyt Bussissa ihan suosiolla mittanauha käteen ja mene ihan varkain mittaamaan jotain kuorma-autoa. Jos joku tulee ihmettelemään niin sanot,että ihan mielenkiinnosta täällä mittailen. Sitten taas aamupäivällä voit mennä tarjousoluen kanssa hiekkalaatikolle leikkimään Plaston Volvo kuorma-auton kanssa. Saa nähdä tuleeko myös Scania maansiirtoauto markkinoille kun uusi G sarja oikeissa kuorma-autoissa lanseerataan. Jos tulee niin olet oikea hiekkalaatikon kingi tuliterän Scaniasi kanssa. Kyllä kelpaa siinä hiekkaa siirrellä.
Nyt tuli ammattimiehillä kova kiukku javähän stalkkaustakin kun ei osattu vastata kysymyskeen jonka aloittaja teki :)
Eli voiko olla sellainen yhdistelmä että autossa on kuormatila, ja molemmissa vaunuissa on kuormatila.... Asiaa ennenkin pohdittu täällä saamatta vastausta :)
Ehkä se AKT auttaa tässä asiassa 500€ jäsenmaksua vastaan :)- Päässävikaa
Joku kiukku siellä nyt on Akt:a kohtaan.
- OnSeVaanTyhmä.OnSe
Akt ei ole mikään yleinen oikeusapua antava toimija vaan sen oikeusavustukset liittyvät työntekijöiden työsuhde-ja muihin riitatilanteisiin. Se ei esimerkiksi lähde käräjille siivoojien käytössä olevien työvälineiden väärästä työergonomiasta eikä se auta maajussia oikeudessa siinä että naapuritilan lehmät käyvät paskomassa tämän tilan puolella.
Mutta kysypä Bussissa sieltä Ytk:sta jos ne vaikka lähtisivät lakitupaan kuormatilojen kanssa tai jos samainen Ytk nostaisi sinun palkkaasi seuraavilla palkkaneuvottelukierroksilla. Heheh. Tulihan se sieltä!
AKT ei auttaa vain keisseissä joissa on voitto 100% varma...
Ja kyllä, YTK nostaa todellsita palkkaa etenkin jos tekee osa-aikatöitä... Alkaa tuntipalkka olemaan silloin aika pilvissä :D- IhanNoinTiedoksesiVaan
Bussissa kirjoitti:
Tulihan se sieltä!
AKT ei auttaa vain keisseissä joissa on voitto 100% varma...
Ja kyllä, YTK nostaa todellsita palkkaa etenkin jos tekee osa-aikatöitä... Alkaa tuntipalkka olemaan silloin aika pilvissä :DYksityinen työttömyyskassa ei käy palkkaneuvotteluja työnantajapuolen kanssa koskaan eikä missään. Ytk maksaa vain ansiosidonnaisen päivärahan. Palkkaneuvottelut ja mahdolliset palkankorotukset neuvotellaan ammattiliittojen ja työnantajien liittojen välillä.
- SalonKojootti
Bussissa kirjoitti:
Tulihan se sieltä!
AKT ei auttaa vain keisseissä joissa on voitto 100% varma...
Ja kyllä, YTK nostaa todellsita palkkaa etenkin jos tekee osa-aikatöitä... Alkaa tuntipalkka olemaan silloin aika pilvissä :DNo se tuli sieltä! hyvä toveri tuntipalkka pilvissä ,mutta tuleva eläke on lähes maan alla. YTK kun ei sponsoroi eläkeläisiä ei edes sairaseläkeläisiä. Ja muutenkin mitä sillä tuntipalkalla ja sen suuruudella on merkitystä jos niitä tehtyjä työtunteja on 10-18 tuntia viikossa. Herää pahvipää arkeen ja ala tehdä töitä kuten 99% suomalalaisista tekee. Olet leikkinyt jo pitkän aikaa joten sinun on painettava mieluiten 10 tuntista päivää seuraavat 30 vuotta jos meinaat yli 2200 eur eläkkeen saada 65 vuotiaana. Siinä sinulle pähkinää purtavaksi.
Tulihan se eläkekortti sieltä!
Miksi ulkomaan hommat ei kannata? Koska ei ne ulkomaan päivärahat sitä eläkettä kerrytä ja palkkaa tulee vain työstä, ei levosta tai autossa olosta :)
Ja työpäiväni pituutena on usein se 10-13h... alle kymmeneen tuntiin ei mene juuri ikinä. saa päivärahat ja yölisätkin... AKT:n munattomuuden vuoksi sentään ylitöitä en saa- SalonKojootti
Bussissa kirjoitti:
Tulihan se eläkekortti sieltä!
Miksi ulkomaan hommat ei kannata? Koska ei ne ulkomaan päivärahat sitä eläkettä kerrytä ja palkkaa tulee vain työstä, ei levosta tai autossa olosta :)
Ja työpäiväni pituutena on usein se 10-13h... alle kymmeneen tuntiin ei mene juuri ikinä. saa päivärahat ja yölisätkin... AKT:n munattomuuden vuoksi sentään ylitöitä en saaMitä ihmettä työpäiväsi pituus on usein se 10-13 tuntia. Sitten aiemmassa kirjoituksessa kehut,että YTK:n tuella tuntipalkka nousee pilviin. Jos tästä tekee yhteenvedon niin sinähän siis nostat YTK:lta tukea ja ja teet ns. pimeää työtä. Kyllähän sitä tällaisella kepulipelillä tuntipalkka varmasti nousee pilviin. Ei täällä kotimaassakaan kukaan työnantaja maksa vapaa-ajasta palkkaa. Ulkomaan päivärahat on verotonta tuloa. Silti jos rehellisesti yrittäjä maksaa aidon palkan niin ulkomaillakin eläke kertyy kuten kotimaassa. On ollut vain sellainen ikävä ulkomaan kuskien kulttuuri menneinä vuosikymmeninä ,että palkka on maksettu osittain päivärahoina jolloin sitä eläkettä ei kerry. Erittäin lyhytnäköistä toimintaa kuten kilometripalkalla ajaminenkin,joka on lisäksi hengenvaarallista touhua,kun palkka määräytyy ajettujen kilometrien mukaan ja minimoidaan lepoajat. Onneksi tällainen kulttuuri ei ole enää voimissaan. Viranomaisvalvonta ja todella kovat sanktiot hillitsevät kuljettajien sooloilua keski-euroopassa ja kuljetuksia todella valvotaan siellä toisin kuin täällä koti Suomessa jossa poliisilla ei voimavaroja valvoa raskasta liikennettä riittävästi.Eläke-korttia kannattaa sinulle aina välillä vilauttaa, koska olet kuin Aku Ankka ei huolta huomisesta. Eläkeasioiden kanssa ei kannata leikkiä kun kerta on jo saavuttanut tuon 30 v. iän. Näin se nyt vaan on.
- OnSeNiiiiin
Bussissa kirjoitti:
Tulihan se eläkekortti sieltä!
Miksi ulkomaan hommat ei kannata? Koska ei ne ulkomaan päivärahat sitä eläkettä kerrytä ja palkkaa tulee vain työstä, ei levosta tai autossa olosta :)
Ja työpäiväni pituutena on usein se 10-13h... alle kymmeneen tuntiin ei mene juuri ikinä. saa päivärahat ja yölisätkin... AKT:n munattomuuden vuoksi sentään ylitöitä en saaTaas se Bussissa haukkuu väärää puuta eli AKT:tä. " AKT:n munattomuuden vuoksi sentään ylitöitä en saa" Mitähän tuolla lauseella hän oikein tarkoittaa. Sitäkö ettei saa tehdä ylitöitä vai sitä ettei hän saa palkkaa ylitöistä? Työehtosopimuksessa on selkeät sanat mitä ylitöistä maksetaan. Jos tässä nyt joku on munaton ja saamaton niin tämä Bussissa kun ei osaa itse niitä työnantajalta vaatia työehtosopimukseen vedoten. Onhan hän aina valmis lähtemään käräjille niin miksi ei tässä tapauksessa. No emme ihmettele onhan tämä munaton ollut jo pidemmän aikaa valmis ajamaan esim. jäteautoa 10 eur tunti koska se on niin hauskaa hommaa. Voi voi sentään. Bussissa ei itsekään tiedä mitä oikein haluaa.
Kun tienaan vaikkapa 800€ tuki vähenee 250€ kun lasketaan yhteen palkka tuki ja jaetaan se tehdyillä tunneilla niin todellinen tuntipalkka onkin siinä 30€ hujakoilla ellei enemmänkin
Jos teen 1-2 kertaa viikossa 13h vuoron en saa centtiäkän ylitöitä vaikka kaikki menee TES:n mukaan... kiitos munattoman AKT:n
Mutta esim. KAUPAN KASSOILLA on niin paljon Sisukkaampi liitto että he saisi tosta kaksi tuntia 50% ylitöitä ja 3 tuntia 100% ylitöitä :D
Hyvä AKT pitäiskö liittyä???- TuomasEi
Bussissa kirjoitti:
Jos teen 1-2 kertaa viikossa 13h vuoron en saa centtiäkän ylitöitä vaikka kaikki menee TES:n mukaan... kiitos munattoman AKT:n
Mutta esim. KAUPAN KASSOILLA on niin paljon Sisukkaampi liitto että he saisi tosta kaksi tuntia 50% ylitöitä ja 3 tuntia 100% ylitöitä :D
Hyvä AKT pitäiskö liittyä???Mitä se sinua hyödyttäisi vaikka liittyisit? Plasto kuorma-auton työntämisestä Runosmän hiekkalaatikolla katsos Tuomas ei makseta palkkaa vaikka oletkin jo iso poika. Tähän loppuun sitten typerä hymiö ;D
se että ehkä yksi jäsen lisää saisi ne hommaamaan PÄIVÄKOHTAISET ylityöt kuten vaikkapa kaupan kassaneideillä on
- KylläVoitOllaKassa
Bussissa kirjoitti:
se että ehkä yksi jäsen lisää saisi ne hommaamaan PÄIVÄKOHTAISET ylityöt kuten vaikkapa kaupan kassaneideillä on
Pyydä äitiä ostamaan sinulle sellainen lasten kassakone. Voit sitten leikkiä kassaa siinä Runosmäen hiekkalaatikolla. Sitä varten sinun ei tarvitse liittyä liittoon.
Nyt nimimemrkki "TuomasEi" vaihtui nimeen "KylläVoitOllaKassa"
Noh raukka mikä raukka... Mites ne lauantaivuorot menikään? entäs kuskipula?- MiksiPitäisiOlla
Bussissa kirjoitti:
se että ehkä yksi jäsen lisää saisi ne hommaamaan PÄIVÄKOHTAISET ylityöt kuten vaikkapa kaupan kassaneideillä on
Miksi kuljetusalalla pitäisi olla päiväkohtaiset ylityöt???
Oletko kysynyt Ytk:sta jos ne alkaisivat neuvottelemaan Skal:n kanssa että palkkausta muutettaisiin sellaiseksi kuin sinä haluat?
- nysseselkis
Tämä nimim.bussissa on nainen.Naamaltaan ku petolinnun perse,rahtaritakki,raamikas.Kurssin jälkeen ei työllistynyt.
- Jkklhg
10 vastausta ja yksikään ei ole edes sivunnut aloituspostausta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251868- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395