Oikeuden määräämät korvaukset

Pahoinpidelty

Tuli tuossa puolisentoista viikkoa sitten postissa käräjäoikeuden päätös (kirjallinen menettely) pahoinpitelyasiassa jossa syytetty tuomittiin korvaamaan minulle hieman yli 800€ korvauksia. Miten asiassa tulisi edetä. Tietysti ensin pitää odottaa se että valittaako vastapuoli tuomiostaa (mahdollisesti, koska tuomittiin ehdottomaan vankeusrangaistukseen). Tuleeko minulle vielä ilmoitusta tuosta onko valittanut tuomiosta vaiko ei ole.
Ja jos ei ole, niin miten lähden korvaus asiaa viemään eteenpäin, hyvin todennäköisesti tekijä ei tule korvauksia ainakaan vapaaehtoisesti maksamaan tai maksaako ollenkaan, on sitten toinen asia.

4

2235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikosvahinkokorvauksia

      Voit lähettää tuomitulle laskun, eli ilmoitat hänelle kirjallisesti mille tilille ja mihin päivään mennessä tulee maksaa. Jos ei maksa, vie tuomio ulosottovirastoon, voivat periä pakkotoimin jos tuomitulla on ulosottokelpoisia tuloja tai omaisuutta.

      • Ketjun-aloittaja

        Kaksi kysymystä asiaan liittyen.
        1) Mistä voin ensin selvittää onko tuomittu valittanut tuomiostaan vaiko ei? Jos on valittanut (ja valitus käsitellään), niin silloinhan tuomio ja määrätyt korvaukset eivät ole lainvoimaisia.

        2)Tuomio-ilmoituksesta ilmenee tuomitun nimi ja henkilötunnus, mitä kautta saan tuomitun osoitteen laskun lähettämistä varten?


    • wqwqww

      Jos tuomittu valittaa käräjäoikeuden tuomiosta hoviin, niin valitus on jätettävä käräjäoikeuteen, kysäise sieltä, voivat vaikka tietää ?
      Samoin, kysäisepä väestörekisterikeskuksesta, voivat sielläkin tietää, missä osoitteessa kukin asuu.

    • Hei,
      Hyvä, että olet lähtenyt selvittämään asiaa. Käräjäoikeuden päätöksestä voi valittaa hovioikeuteen ja tyytymättömyydestä on ilmoitettava seitsemän vuorokauden kuluessa, kun käräjäoikeuden päätös on annettu tiedoksi. Tämän jälkeen on 30 vuorokauden kuluessa jätettävä varsinainen valitus, kun päätös on annettu tiedoksi. Jos tuomiosta on valitettu, voit saada tiedon juristiltasi tai olla yhteydessä käräjäoikeuden kansliaan ja selvittää onko tuomio lainvoimainen.

      Asianhaaroista riippuen korvauksia voi hakea joko ulosoton kautta tai Valtiokonttorilta. Käräjäoikeuden tuomio on sinällään jo ulosottokelpoinen eli voit pyytää kopion tuomiosta käräjäoikeuden kansliasta ja toimittaa sen yhdessä ulosottohakemuksen kanssa ulosottovirastolle. Valtiokonttorilta voi hakea korvauksia heti saatuaan päätöksen tietoonsa.

      Rikosuhripäivystyksen palvelupisteiltä on mahdollista saada neuvoa ja apua korvausten hakemiseen. Palvelupisteiden yhteystiedot löytyvät täältä https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/ . Voit halutessasi tulla keskustelemaan asiasta tarkemmin Rikosuhripäivystyksen chattiin, joka on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe