Tuli tuossa puolisentoista viikkoa sitten postissa käräjäoikeuden päätös (kirjallinen menettely) pahoinpitelyasiassa jossa syytetty tuomittiin korvaamaan minulle hieman yli 800€ korvauksia. Miten asiassa tulisi edetä. Tietysti ensin pitää odottaa se että valittaako vastapuoli tuomiostaa (mahdollisesti, koska tuomittiin ehdottomaan vankeusrangaistukseen). Tuleeko minulle vielä ilmoitusta tuosta onko valittanut tuomiosta vaiko ei ole.
Ja jos ei ole, niin miten lähden korvaus asiaa viemään eteenpäin, hyvin todennäköisesti tekijä ei tule korvauksia ainakaan vapaaehtoisesti maksamaan tai maksaako ollenkaan, on sitten toinen asia.
Oikeuden määräämät korvaukset
4
2441
Vastaukset 4
- rikosvahinkokorvauksia
Voit lähettää tuomitulle laskun, eli ilmoitat hänelle kirjallisesti mille tilille ja mihin päivään mennessä tulee maksaa. Jos ei maksa, vie tuomio ulosottovirastoon, voivat periä pakkotoimin jos tuomitulla on ulosottokelpoisia tuloja tai omaisuutta.
- Ketjun-aloittaja
Kaksi kysymystä asiaan liittyen.
1) Mistä voin ensin selvittää onko tuomittu valittanut tuomiostaan vaiko ei? Jos on valittanut (ja valitus käsitellään), niin silloinhan tuomio ja määrätyt korvaukset eivät ole lainvoimaisia.
2)Tuomio-ilmoituksesta ilmenee tuomitun nimi ja henkilötunnus, mitä kautta saan tuomitun osoitteen laskun lähettämistä varten?
- wqwqww
Jos tuomittu valittaa käräjäoikeuden tuomiosta hoviin, niin valitus on jätettävä käräjäoikeuteen, kysäise sieltä, voivat vaikka tietää ?
Samoin, kysäisepä väestörekisterikeskuksesta, voivat sielläkin tietää, missä osoitteessa kukin asuu. Hei,
Hyvä, että olet lähtenyt selvittämään asiaa. Käräjäoikeuden päätöksestä voi valittaa hovioikeuteen ja tyytymättömyydestä on ilmoitettava seitsemän vuorokauden kuluessa, kun käräjäoikeuden päätös on annettu tiedoksi. Tämän jälkeen on 30 vuorokauden kuluessa jätettävä varsinainen valitus, kun päätös on annettu tiedoksi. Jos tuomiosta on valitettu, voit saada tiedon juristiltasi tai olla yhteydessä käräjäoikeuden kansliaan ja selvittää onko tuomio lainvoimainen.
Asianhaaroista riippuen korvauksia voi hakea joko ulosoton kautta tai Valtiokonttorilta. Käräjäoikeuden tuomio on sinällään jo ulosottokelpoinen eli voit pyytää kopion tuomiosta käräjäoikeuden kansliasta ja toimittaa sen yhdessä ulosottohakemuksen kanssa ulosottovirastolle. Valtiokonttorilta voi hakea korvauksia heti saatuaan päätöksen tietoonsa.
Rikosuhripäivystyksen palvelupisteiltä on mahdollista saada neuvoa ja apua korvausten hakemiseen. Palvelupisteiden yhteystiedot löytyvät täältä https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/ . Voit halutessasi tulla keskustelemaan asiasta tarkemmin Rikosuhripäivystyksen chattiin, joka on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791732
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo105705Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207654- 133628
- 51575
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä18549- 37546