Läsnäolo kahdessa ammattikorkeakoulussa

KaipaaNeuvoja

Opiskelen parhaillaan ammattikorkeakoulussa itselleni varsin mieleistä tutkintoa. Elämäntilanteeni vuoksi joudun vaihtamaan paikkakuntaa varsin kauas, eikä etäopiskelu onnistu nykyisessä oppilaitoksessani. Hain tästä syystä syksyn yhteishaussa saman tutkinto-ohjelman opiskelupaikkaa uudesta asuinkunnastani, jonka myös sain ja jossa aion jatkossa pääsääntöisesti opiskella opintotuen turvin. Opiskelupaikat on saatu eri lukukausina, joten minulla on oikeus niin halutessani pitää molemmat. Ilmeisesti voin olla läsnäolevana molemmissa kouluissa yhtä aikaa ja haluaisinkin toistaiseksi pitää myös tämän vanhemman opinto-oikeuteni tallella. Kysymys kuuluu: onko läsnäolevan opiskelijan pakko ilmoittautua kursseille ja kerryttää niiltä opintopisteitä siinä koulussa, jossa opiskelee ikään kuin sivutoimisesti? Mitä tapahtuu, jos en läsnäolevana kuitenkaan suorita mitään opintoja?

Vanhan kouluni opintotoimistosta en saanut mitään apua kysymykseeni, painostivat vain eroamaan. :(

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pidähyvänä

      Ai ku kiva! Mä en saanu opiskelupaikkaa ensinkää ku sä tarvit kaks.

    • dfesro9gfods9o

      Minäkään en ymmärrä, mitä sinä teet kahdella opiskelupaikalla, mutta asiaan.
      Mitään pakkoa ei ole suorittaa yhtään mitään. Opiskeluoikeus kuluu, suorititpa opintoja tai et. Siitä koulutuksesta, josta nostat opintotukea on tietysti kerryttävä riittävästi opintopisteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1987
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1912
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1445
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1251
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1219
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe