Golf variant

Eli olisi kyseessä auton osto ja kohde vw golf variant 1,6 firstline. Onko kokemuksia ko. autosta hyvää/huonoa & onko golf vielä yhtä herkkä kosteudelle ja säiden vaihtelulle kuin ennen?
92944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

on tuotu Saksasta. Jos on Suomi-suola-auto niin unohda.

Äänestä

tätä uusinta mallia, nyt myynnissä olevaa.

Äänestä

Golf variant 1.6

- tylsä kokonaisuus, varsinkin punaisena
- ahdas sekä tavaratilaltaan, että takatiloiltaan
- tehoton moottori, joka ei ole edes taloudellinen
- vikaherkkä, luotettavuustilaston jumbo
- vaihteistovikoja, alatukivarsi vaarallinen
- suolainen hinta

saa helposti myytyä, nörttejä riittää

Äänestä
  • Ei pääse koira karvoistaan, näemmä.
    Olisit edes vaihtanut nimeä kun siirryit tänne häiriköimään. Tuunaa sinä sitä Civiciäsi äläkä tule tänne satuilemaan.

    Linkissä tämän saman pellen filosofiaa, ei voi erehtyä kirjoittajasta:
    http://forums.foop.fi/tuulilasi/?a=sd&g=150100&q=321298

    Äänestä

  • Tyypillähän on kovasti meriittiä Volkswagen-asiantuntijuuteen, vai mitä mieltä olette hänen kannanotoistaan Tuulilasin keskusteluissa.

    ------------------------------------

    (Tässä kysyttiin millä autolla ajat)

    SK P (saab96)
    maanantaina 16. elokuuta 2004, klo 17:12

    Fiat Stilo 100 -02, väri hopea, kori 3d.
    Saab 96L -77, väri tummanruskea.

    ------------------------------------

    SK P (saab96)
    lauantaina 14. joulukuuta 2002, klo 12:52

    Opel ja VW.

    Molemmat merkit ovat varsinaisia tylsyyden ylistyslauluja. Tyypillinen kuljettaja on autoista mitään tietämätön tyylitön nörtti. Ennen ajettiin Ladalla, nyt Opelilla ja VW:llä.

    Autolla voi olla myös muitakin ominaisuuksia kuin pelkkä liikkuminen pisteiden välillä. muotoilu? väri? erilainen kuin naapurilla?

    -----------------------------------

    SK P (saab96)
    maanantaina 23. joulukuuta 2002, klo 08:07

    Jorma Takala Jos naapurin 65 v "asiantuntija" on ostanut itselleen punaisen Boran, kannattaa luottaa häneen ja ostaa samanlainen? Näillä perusteilla k-verto ostaja päätöksen tekeekin.

    Itselläni on 92 Civic ESi jota on "tuunattu", mutta pelkästään ajettavuuden ehdoilla. Muut autot Saab 96 ja Fiat Ritmo.

    -------------------------------------

    SK P (saab96)
    maanantaina 16. elokuuta 2004, klo 17:04

    Suosittelen VW:tä tai Opelia. Ne sopivat mainiosti "Autoista en ymmärrä mitään" -henkilöille. Kun auto on ymmärtämättömän käytön jälkeen muutamassa vuodessa jo lähes romis tavaraa, ei haittaa jos tuo tuhottu auto on perus VW tai Opel.

    --------------------------------------

    Tuulisasin keskustelupalstalla oli viime vuonna keskustelua farkku-Golfista. Silloin ei tätä "asiantuntijaa" näkynyt.

    Äänestä

Plussana erinomaiset ajo-ominaisuudet, jämäkkyys ja laadun tuntu verrattuna japanilaisiin tai ranskalaisiin.

Laadusta on tosin viime aikoina paljon puhuttu, mutta tosiasia taitaa olla, että Golfien viat ovat vikatilastoissakin pääasiassa pikkuvikoja, jotka ovat helppoja ja halpoja korjata. Oma TDI:ni on kestänyt lähes 200000 km ilman minkäänlaisia murheita. Ainoa tähän mennessä ilmennyt vika on ollut kuskin oven lukossa olevan sisävalaistukseen ja ovisummeriin vaikuttavan mikrokytkimen hajoaminen. Tämäkään vika ei vaikuta käytännössä mihinkään.

Kaiken kaikkiaan olen ollut omaan autooni erittäin tyytyväinen. Tuosta 1,6-litraisesta moottorista minulla kuitenkaan ei ole kokemuksia. Jos mukavan auton haluat, osta. Samaan hintaan ei monta yhtä hyvää ajettavaa löydy.

Äänestä

Kokemuksia 1,5v/43tkm. Pientä takuuhommaa ollut, mutta aina perille vienyt. Ovet hankalan malliset, päästävät vettä tiivisteen päälle, josta joissain autoissa helposti tiputtaa sisälle. Vaihdettu tiivisteet takuuna. Muita kosteus ongelmia ei ole ollut, lukot ja ovet toimii. Melkolailla varma käyttöpeli, sukulaisilla ja tuttavilla useita vastaavia, kukaan ei ole välille jäänyt.

Äänestä
  • Kokemukset siis TDI:stä. Korin osalta pätee myös 1,6:en.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokemuksia kirjoitti:

Eli olisi kyseessä auton osto ja kohde vw golf variant 1,6 firstline. Onko kokemuksia ko. autosta hyvää/huonoa & onko golf vielä yhtä herkkä kosteudelle ja säiden vaihtelulle kuin ennen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu