Tarvitsisin apua, minulla on kannettava tietokone; Aspire Acer 1522 wlmi ja a-linkin reititin joka on langaton, mitään asetuksia ei ole muutettu, minulla on myös reitittimessä kiinni pöytäkone.
Miksi kannettava koneeni ei löydä tuota langatonta verkkoa? täytyisikö jotakin muuttaa?
Apua langattoman kanssa..
9
2657
Vastaukset
Näiden WLANien kanssa on paremminkin niin, että mitä asetuksia ei muuteta. Tietoturvan takia langatonta verkkoa ei pidä pystyttää oletusasetuksilla ainakaan asutuille seuduille.
Laitteitasi paremmin tuntematta aseta ainakin:
- sama toimintamuoto (Infrastructure/Ad-Hoc)
- sama SSID,
- sama salaus WEP tai WPA sekä avaimet.
Myöhemmin voit estää SSID:n "huutelun".
Kannettavissa voi useimmiten tehdä profiileja, jos samaa konetta käytetään useammissa verkoissa.- samataasen.
Niin, tuo langaton reititin on RoadRunner 60 ap, kun koetan etsiä langattomia verkkoja mitään ei löydy?
- korjaus
samataasen. kirjoitti:
Niin, tuo langaton reititin on RoadRunner 60 ap, kun koetan etsiä langattomia verkkoja mitään ei löydy?
laite on siis 64AP
korjaus kirjoitti:
laite on siis 64AP
Acerisi on 802.11g eli 54Mbps. Tukiasemastasi en tiedä. Tarkistapa, onko tarvetta esim. pudottaa 11Mbps:iin, jos tukiasema on 802.11b.
Joka tapauksessa kannattaa käydä tukiaseman asetukset läpi ohjekirjan kanssa.- tota.
EsaH kirjoitti:
Acerisi on 802.11g eli 54Mbps. Tukiasemastasi en tiedä. Tarkistapa, onko tarvetta esim. pudottaa 11Mbps:iin, jos tukiasema on 802.11b.
Joka tapauksessa kannattaa käydä tukiaseman asetukset läpi ohjekirjan kanssa.Ohjekirjaa tuossa ei ole, vain pieni läpyskä, myöskään netistä en ymmärrettäviä ohjeita löytänyt.
Millain ton nopeuden voi tiputtaa? - lisäinfoa
EsaH kirjoitti:
Acerisi on 802.11g eli 54Mbps. Tukiasemastasi en tiedä. Tarkistapa, onko tarvetta esim. pudottaa 11Mbps:iin, jos tukiasema on 802.11b.
Joka tapauksessa kannattaa käydä tukiaseman asetukset läpi ohjekirjan kanssa.Ajoin komentokehotteessa ipconfigin ja sieltä näkyy ettei langaton verkkoyhteys ole kytkettynä? Wheres the problem.
tota. kirjoitti:
Ohjekirjaa tuossa ei ole, vain pieni läpyskä, myöskään netistä en ymmärrettäviä ohjeita löytänyt.
Millain ton nopeuden voi tiputtaa?Yleensä sekä tukiaseman että verkkokorttien asetuksissa on käytössä automaattinen nopeuden asetus. Nopeus on kuitenkin mahdollista asettaa myös kiinteäksi.
- muuri
lisäinfoa kirjoitti:
Ajoin komentokehotteessa ipconfigin ja sieltä näkyy ettei langaton verkkoyhteys ole kytkettynä? Wheres the problem.
palomuuritkin estävät aika makeasti tunnistuksen
- ????
Itellä oolut parkin A-linkin WLAN-korttia ja ne on ollut ihan pa*****. On suurin piirtein ollut yhteensopivia ainoastaan A-linkin oman AP:n kanssa. Löysivät aina kyllä langattoman verkon, muttei pystynyt yhdistämään. Itsellä jäi ainakin tosi huono kuva A-linkin tuotteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M266977Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1614715Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1033726Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453693Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501911Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3521803Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331790Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371741Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831416