Onko saatavana mitään mittaria jolla voisi mitata radiolähetyksen voimakkuuden että osaisi laittaa radioantennin oikeaan paikkaan talossa/Huoneessa . Sellaista joka näyttäisi tarkalleen missä kohtaa huoneessa on paras paikka anennille?
Radiolähetyksen voimakkuuden mittari
8
235
Vastaukset
- FieldStreng
Onhan niitä ammattimaisia mittareita, joilla näkyy kentänvoimakkuus radiolla, että digitv:llä ja satelliitilla. Halvimmat maksavat keskimäärin 200 - 300 euroa.
Mutta yleensä pöytäradioissa on suhteellista kentänvoimakkuutta näyttävä mittari. Sen avulla voi suunnata ja etsiä antennin paikan.
Tuossa jotain ebay-tarjontaa. Katso että niissä löytyy noin 80 - 108 Mhz alueellakin toimivuus. - FieldStreng
Linkki unohtui:
https://www.ebay.com/sch/Field-Strength-Electronic-Meters/48701/bn_348297/i.html?_fsrp=1 - FieldStreng
Tuossa mittareita lähinnä ammattilaisille. Lienee maallikolle liian vaikeakäyttöisiä.
http://www.satlinkmeters.co.uk/
Nuo saattais olla sopiva harrastajalle:
https://www.aliexpress.com/item/100K-1000MHz-Field-Strength-Indicator-Meter-RF-Signal-Level-Meter-antenna/32815816090.html
https://www.aliexpress.com/item/20MHZ-6500MHZ-active-field-strength-meter-Radio-waves-detector-wifi-GPS-positioning-routerAnti-monitoring-with-switch/32766247858.html Yle/digita voi auttaa. Sukulaiselle katsottiin paikka antennille pihalla. Käytettävää antennia voi myös miettiä. Kartta käteen ja pitää katsoa missä se lähetin on.
Näinhän se käytännössä https://youtu.be/Pwtfno15jDo
- Seekkaatuolta
Jos tietokoneelisesti niin ohjelmistoradio on ok.
http://peditio.net/fmtvdx/index.php?topic=17.0 - t34tw44tt
Osta joku pilipali alle kympin matkaradio niin siitä kun kuuluu niin on paras paikka löytynyt. Teleskooppiantennia ei kannata ihan suoraksi vetää, jos kuuluu kaikkialla. Yleensä ikkunan lähellä on paras paikka.
- vaihto.ehtoisia.tapoja
Haet ilmeisesti yhden nimenomaisen radiokanavan hyvää kuuluvuutta. Jos radiossa on liitäntä ulkoiselle antennille niin laita siihen kiinni pitkähkö antennikaapeli jonka päässä ulkoinen antenni. Sitten liikuttele antennia, kunnes kuuluvuus on riittävä. Huomaa, että antennin kiertäminenkin vaikuttaa kuuluvuuteen.
Todennäköisesti käy niin, että osa kanavista kuuluu hyvin ja osa ei. Se johtuu siitä, että radioaallot tulevat antenniin eri suunnista. Siksi omakotitaloissa käytetään mieluummin ulko- kuin sisäantenneja aina kun siihen on mahdollisuus.
Jos käytettävissä on yhteisantenniliitäntä niin sitä kannattaa kokeilla. Joskus on helpompaa ottaa radion signaali digitaalisena suoraan netin kautta kuin yrittää saada sitä kuuluviin tavallisella vastaanottimella.
Häiriölähteet vaikuttavat radiokanavien kuuluvuuteen. Kokeile muuttuuko kuuluvuus kun kytket huoneista valot pois päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä892102Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1001283