Tietoa tähtäimestä Conquest V6 2.5

tiinajj

Tarkoitus on ostaa alla oleva tähtäin, olen niitä katsonut netistä ja kysymys on mikä ero tavallisessa ja kiskokiinniteisessä?

Conquest V6 2.5 – 15 x 56 ill. Ret. 60 M, kiskokiinnitteinen kiikaritähtäin

5

2541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • renkaalla

      Conquest on eissin halvempaa tuotantoa ja vermaankin ihan käyttökelpoinen. Kiskokiinnitteisessä kiikarissa on putken alaosassa kisko johon jalat kiinnittyvät suoraan. "Tavallisessa" kiikarissa putki kiinnitetään ensin renkasiin ,joilla se saa kiinni aseeseen. Kumpi on parempi on vähän makukysymys. Kiskollinen kiikari ei edes teoriassa pääse luistamaan kun taas rengaskiinnitteinen voi luistaa renkaissa. Itselläni ei ole kokemusta kuin rengaskiinnitteisistä.

    • tiinajj

      kiitos . Olen aloittamassa harrastusta niin on vähän haussa vielä tuo tietämys :D

      • käytettyä

        Älä osta kiikaria uutena. Laatukiikarit ovat kestäviä ja niitä saa käytettynä huomattavasti halvemmalla.


    • tiinajj

      Kaikki vaihtoehdot on vielä avoinna. Tuo kiinnitys askarrutti nyt ensimmäisenä.
      Saa ehdottaa myös muita hyviä merkkejä ja malleja, isällä on tuo zeiss joten se ensimmäisenä tuli mieleen. Peuralle ajattelin sopivan.

    • Eetvartti76

      Surkean huono optinen laatu hintaan nähden. Selvät vääristymät ja 15x suurennos kuin Jahti jakt kiikarissa. Plussaa valopiste.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe