Ansoitettu asunto

ripax

Olen harkinnut asunnon ansoittamista murtovarkaiden varalta. Laitan asunnon oveen varoituksen asunnon ansoituksesta ja lisäksi puhelinnumeron mihin esim. huoltomies tai palokunta voi soittaa, jotta voin passivoida ansoitukset kauko-ohjauksella. Ansojen on tarkoitus pysäyttää ja lamauttaa tunkeilija ja lisäksi antaa hälytyksen. Idea perustuu joka miehen oikeuteen pidätellä verekseltään kiinnijäänyttä rikollista ennen varsinaista pidätystä. Voiko näin todella tehdä?

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurristi

      Tuota, saa ja ei saa. Jokamiehen kiinniotto-oikeus koskee, kuten kirjoitit verestä tapausta. Vaikka pykälässä ei suoraan kerrota, niin todennäköisesti kiinniottajan on otettava fyysisesti rosvo verekseltään kiinni. Sanat -jokainen saa ottaa kiinni kun tarkoittaa ihmistä. Pykälässä myös luetellaan rikokset, joita kiinniotto-oikeus koskee. Vaarana on myös se, että ansaan sittenkin joku syytön menee vahingossa.
      Laissa luetellaan myös muutamia periaatteita. Rosvo on esimerkiksi otettava kiinni vähimmän haitan ja hienotunteisuuden periaatteiden mukaan.

    • eikö oman asunnon turvallisuus ole tärkeintä? ihan sama mitä joku suomen laki sanoo asiasta. täällä et saa lain mukaan puolustaa itseäsi, seuralaistasi, kotieläintäsi etkä omaisuuttasi, sen sijaan täällä saa ryöstää, pahoinpidellä, raiskata, tuhota omaisuutta ja tehdä törkeitä petoksia saamatta minkään näköisiä tuomioita (ehdollinen ei ole tuomio). Joten en voi kunnioittaa tälläistä rikollisia suosivaa ja rehellistä syrjivää lakia.

    • pakumies671

      Jos on näppärä, voi tehdä vähän laittomasti sähkötöitä jotka " on jäänyt kesken" niin että tunkeilija saa tällin ja jos hyvin käy, ei tunkeilijasta ole enää harmia kenellekään. Laittomasta sähkötyöstä tuskin kovaa rangaistusta tulee.

      Viinapullossa voi säilyttää myrkyllistä liuotinta kunhan itse muistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6908
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1238
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      954
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe